Aktualności

Wystawa „Kierunek sztuka. 85 lat tradycji muzealnych KUL”

Kierunek sztuka. 85 lat tradycji muzealnych KULRektor KUL oraz Dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie zapraszają na wystawę „Kierunek sztuka. 85 lat tradycji muzealnych KUL”, która będzie prezentowana w Galerii Gotyckiej Zamku Książąt Pomorskich do 23 lipca 2017 r. Na wystawie znalazły się średniowieczne rzeźby śląskie, malarstwo obce XVI-XIX w. i polskie XIX/XX w., rysunek i grafika oraz rzemiosło artystyczne, w tym porcelana i szkło z najprzedniejszych manufaktur europejskich. 

 


Kierunek sztuka. 85 lat tradycji muzealnych KUL

 

Zamek Książąt Pomorskich w SzczecinieKierunek sztuka. 85 lat tradycji muzealnych KUL

Galeria Gotycka, wejście J

10 czerwca – 23 lipca 2017 r.

uroczysty wernisaż: 20 czerwca 2017 r. o godz.

 

Kurator: dr Krzysztof Przylicki, dyrektor Muzeum KUL

Koordynacja: Jolanta Rybkiewicz, Renata Zdero, Zamek Książąt Pomorskich

 

Różnorodność i bogactwo kolekcji dzieł sztuki, zarówno pod względem gatunków artystycznych jak i chronologii, tłumaczy burzliwa historia zbiorów, zapoczątkowanych w 1932 r. przez darowiznę ks. kan. Jana Władzińskiego (1861-1935), który przekazał na rzecz KUL „zbiór pamiątek historycznych i stylowych okazów z różnych zakątków kraju”. W grudniu 1939 r. zgromadzone na KUL cenne artefakty zostały zarekwirowane przez Niemców i bezpowrotnie utracone.

 

Kierunek sztuka. 85 lat tradycji muzealnych KULW odradzającym się po wojnie uniwersytecie nie zapomniano jednak o przedwojennych tradycjach muzealnych. Dzięki ofiarności instytucji kościelnych i państwowych (dar Kurii Archidiecezjalnej we Wrocławiu, Przekaz z Centralnej Składnicy w Kozłówce) oraz osób prywatnych (Olga i Tadeusz Litawińscy, Stanisława i Tadeusz Witkowscy, Krystyna Hartleb, Joanna Gliwa), na przestrzeni ostatnich 85 lat na KUL udało się zgromadzić przeszło 1700 dzieł sztuki.

 

Na co dzień zbiory muzealne KUL wykorzystywane są w procesie kształcenia studentów historii sztuki KUL w ramach zajęć z muzealnictwa oraz współczesnych metod inwentaryzacji zabytków