Aktualności / Wydarzenia

Akademia Prawa WPPKiA KUL

W piątek 27 października 2023 r. odbyło się uroczyste otwarcie Akademii Prawa Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL – dwuletniego programu edukacyjnego kierowanego do uczniów szkół średnich. Do projektu zgłosiło się 12 szkół z 3 województw: lubelskiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego. Łącznie w projekcie weźmie udział ponad 200 uczestników.

Studentów Akademii Prawa w imieniu dr hab. Andrzeja Herbeta, prof. KUL, dziekana WPPKiA KUL, powitał dr hab. Michał Domagała, prodziekan ds. kształcenia: – W ramach Akademii będą państwo poznawać wszystkie aspekty funkcjonowania i działania prawa polskiego, a także prawa unijnego. Będą państwo uczyć się rozwiązywać problemy prawne, kazusy, oraz stosować prawo, ale oprócz tego poznają państwo wpływ prawa na etykę, na postawę, jaką przyjmuje człowiek. Chcielibyśmy udowodnić, że prawo to nie tylko suche przepisy, ale także sposób na życie – że warto stosować prawo i postępować zgodnie z jego regułą, z jego wyznacznikami. Chcielibyśmy również pokazać, jakie elementy mają wpływ na kształt prawa i na co prawo wpływa.

Kilka słów do uczniów skierowała także dr hab. Beata Kucia-Guściora, prof. KUL, która podkreśliła, że zajęcia Akademii Prawa prowadzone są przez specjalistów: – Wydaje się, że to będzie dla państwa pierwsze spotkanie z pracownikami naszego wydziału – specjalistami, którzy nie tylko nauczają, nie tylko mają wiedzę teoretyczną, ale także są świetnymi praktykami. Mamy nadzieję, że poprzez połączenie tej teorii z praktyką zachęcą państwa do tego, aby wybrać jeden z kierunków na naszym wydziale.

Wśród wykładowców Akademii Prawa znaleźli się: dr hab. Andrzej Herbet, prof. KUL (Katedra Prawa Handlowego), prof. dr hab. Dariusz Dudek (Katedra Prawa Konstytucyjnego), dr hab. Monika Mϋnnich, prof. KUL (Katedra Finansów i Prawa Finansowego), dr Paweł Wrzaszcz (Katedra Postępowania Cywilnego), dr Aneta Biały (Katedra Prawa Cywilnego), dr Bartosz Kuś (Katedra Prawa Administracyjnego), dr hab. Małgorzata Ganczar (Katedra Publicznego Prawa Gospodarczego), mgr Tymon Markiewicz (Katedra Postępowania Karnego), dr Marta Stepnowska (Katedra Podstaw Prawa Cywilnego i Prawa Prywatnego Międzynarodowego), dr Piotr Pomorski (Katedra Finansów i Prawa Finansowego), mgr Karol Sołtys (Katedra Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych), dr Jacek Trzewik (Katedra Podstaw Prawa Cywilnego i Prawa Prywatnego Międzynarodowego), dr Zuzanna Gądzik (Katedra Prawa Karnego).

Dr hab. Kucia-Guściora zaznaczyła, że wykładowcy Akademii Prawa nie zastąpią uczniom nauczycieli, a będą raczej kontynuować ich pracę. – Nie byłoby możliwe, żebyśmy się tu spotkali, gdyby nie wasi nauczyciele, gdyby nie ich otwartość i perspektywiczne myślenie o waszej przyszłości – mówiła. Wyrazem wdzięczności za zaangażowanie nauczycieli i ich chęć do podjęcia współpracy z Akademią Prawa, było wręczenie im pisemnych podziękowań.

– Podobno jedyną formą wyrażenia sympatii nauczycielowi przez ucznia jest uczenie się – państwo macie ku temu szansę. Liczymy na to, że pokażecie nam, pokażecie także swoim nauczycielom, że wam zależy na waszej przyszłości. I to jest wspaniałe miejsce, w którym można to zrealizować – ten uniwersytet, ten wydział i kierunki, które oferujemy – dodała dr hab. Kucia-Guściora.

Uczestnicy Akademii Prawa WPPKiA KUL będą mieli po raz pierwszy okazję sprawdzić, jak wygląda życia studenta, w pewien sposób zgłębić niektóre tajniki życia akademickiego. Dlatego każdy z nich (dla podkreślenia wyjątkowości ich statusu) złożył uroczystą przysięgę, którą odebrał dr hab. Michał Domagała. Studenci Akademii otrzymali również indeksy – indeks jest w końcu atrybutem prawdziwego studenta.

Wykład inauguracyjny dotyczący prawa konstytucyjnego wygłosił prof. dr hab. Dariusz Dudek – kierownik Katedry Prawa Konstytucyjnego