A Słowo Ciałem się stało
i zamieszkało między nami.
Na nadchodzące Święta Narodzenia Pańskiego
wszystkim studentom i pracownikom Instytutu Ekonomii i Finansów,
życzę by przychodzący Jezus wlał w nasze serca radość, pokój i miłość!
Obdarzył darami, które może tylko On dać.
Niech staną się udziałem każdego
w Nowym 2025 roku.
Dyrektor Instytutu Ekonomii I Finansów
Paweł Marzec
____________________________________________________________________________________________________________________________________________
Odszedł do Pana Profesor Tomasz Gruszecki
Z głębokim żalem zawiadamiamy, iż 2 listopada, w 78 roku ziemskiej pielgrzymki
zmarł Prof. dr hab. Tomasz Gruszecki
Dla świata
– profesor nauk ekonomicznych, specjalista w obszarze instytucji i rynków finansowych, ale także teorii organizacji i zarządzania oraz teorii przedsiębiorstwa.
Dla wspólnoty Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
– także współorganizator reaktywowanego po 1981r. środowiska Sekcji Ekonomii, związany z KUL nieprzerwanie od 1986r., do 2018r.
Dla Instytutu Ekonomii i Finansów – wieloletni Dyrektor; pomysłodawca, organizator i Kierownik Katedry Instytucji i Rynków Finansowych, oddany wykładowca cieszący się niezwykłą sympatią Studentów.
W środowisku Pracowników Instytutu
– życzliwy Kolega, zarażający swoją pasją popularyzator ekonomii i przedsiębiorczości, jako postawy wobec wyzwań otoczenia.
Dla najbliższych współpracowników
– oddany Przyjaciel, zawsze chętny do dyskusji, przez rozliczne polemiki gruntujący dojrzałość krytycznego spojrzenia na wyzwania stojące przed tymi, którzy oddają się refleksji ekonomicznej.
Prof. Tomasz Gruszecki urodził się 22 listopada 1945r. w Warszawie. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (1971), stopień doktora nauk o organizacji i zarządzaniu na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego uzyskał w 1983r. Od 1995r. – dr hab. nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu (procedura habilitacyjna przeprowadzona na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, na podstawie pracy „Przedsiębiorca w teorii ekonomii”). Od sierpnia 2015r. – profesor nauk ekonomicznych. W 2017 Prof. Gruszecki w uznaniu zasług w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej, oraz zaangażowania w działalność publiczną i społeczną, odznaczony został przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
W latach 1970-1971 redaktor w Wydawnictwie Prawniczym. W latach 1971-1973 referent oraz starszy referent w Departamencie Prawnym ówczesnego Ministerstwa Finansów. Od 1974r. do 1981r. pracownik naukowy PAN-u: początkowo w Instytucie Organizacji i Kierowania i MNSzWiT (asystent oraz starszy asystent), a następnie w Instytucie Doskonalenia Kadr Kierowniczych (starszy asystent). W latach 1982-1989 pracownik Zakładu Nauk Zarządzania PAN (starszy asystent, następnie adiunkt). Nieprzerwanie od 1986r. związany zawodowo ze środowiskiem Instytut Ekonomii i Finansów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w różnych jego strukturach organizacyjnych. Organizator i Kierownik Katedry Instytucji i Rynków Finansowych. Czasowo także kurator Katedry Finansów Publicznych, współpracujący z pozostającym na urlopie Kierownikiem Katedry Finansów Publicznych, prof. dr hab. Zytą Gilowską. W latach 1998-2007 – Dyrektor Instytutu Ekonomii KUL.
Od 1981, Prof. Tomasz Gruszecki był związany z NSZZ „Solidarność” jako ekspert ekonomiczny. W latach 1980-1981 członek grupy roboczej Prof. L. Balcerowicza i współautor drugiego raportu tej grupy (wrzesień 1981). Ekspert ekonomiczny „Sieci” NSZZ „Solidarność” i doradca samorządów pracowniczych w latach osiemdziesiątych. Równolegle – ekspert ekonomiczny Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” i regionu Mazowsze. Współautor części ekonomicznej programu NSZZ „Solidarność” z 1987r. W 1989 został doradcą ministra finansów Leszka Balcerowicza (funkcję pełnił od października 1989r. do listopada 1991r.), zajmującym się w szczególności problematyką koncepcji ustrojowej i legislacyjnej Skarbu Państwa.
Od grudnia 1991r. do lipca 1992r. Prof. Tomasz Gruszecki pełnił obowiązki kierownika Ministerstwa Przekształceń Własnościowych w rządzie Jana Olszewskiego. W latach 1992-1993 asystent polskiego dyrektora w Board of Directors, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (E.B.R.D.) w Londynie.
Stypendysta Harvard Business School (1995). W latach 1991-1992 członek Rady Nadzorczej PSE. W latach 1991-1993 – członek Rady Naukowej przy Kierowniku Centralnego Urzędu Planowania. Następnie, w latach 1994-1995, doradca Prezesa PSE w sprawach ekonomicznych i prawnych. W 1998r. członek Rady d/s Reform Ustrojowych przy Prezesie Rady Ministrów. W latach 2006-2008 Wiceprzewodniczący Rady Naukowej Centrum Finansowo-Kapitałowego. Następnie: członek Rady Nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego (2007-2008), członek Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (2008r. luty-maj). W 2007 Prof. Gruszecki został powołany na funkcję przewodniczącego rady nadzorczej PZU, a w 2010 prezydent RP Lech Kaczyński powołał prof. Tomasza Gruszeckiego na członka Narodowej Rady Rozwoju.
Członek Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Współorganizator pierwszego niezależnego instytutu badawczego kierunkowanego wolnorynkowo – Centrum im. Adama Smitha. Wieloletni ekspert Centrum w zakresie instytucji finansowych, rynków finansowych, teorii organizacji i zarządzania oraz teorii przedsiębiorstw.
W latach 1983-1987 Prof. Tomasz Gruszecki pełnił obowiązki członka kolegium redakcyjnego ukazującego się od 1926r. pisma specjalistycznego „Przegląd Organizacji”. Wieloletni członek Rady Naukowej Roczników Ekonomii i Zarządzania KUL.
Po 1995r. poza środowiskiem Instytutu Ekonomii KUL okresowo związany zawodowo z innymi szkołami wyższymi: od lutego 1996 do września 1997 profesor i dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania Wyższej Szkoły Ekonomiczno- Humanistycznej w Skierniewicach; od 1997 profesor w Wyższej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości im. B. Jańskiego w Warszawie; w latach 2004-2011 profesor w Wyższej Szkole Zarządzania i przedsiębiorczości im. B. Jańskiego w Łomży.
Autor wielu prac naukowych z zakresu ekonomii oraz teorii organizacji i zarządzania, promotor wielu prac dyplomowych na wszystkich poziomach kształcenia. Rozległa obszarowo aktywność naukowa prof. Gruszeckiego, była znacząco determinowana zaawansowaniem transformacji ustrojowej w Polsce, obejmując problematykę:
- własności i autonomii przedsiębiorstwa państwowego (zwłaszcza lata 1973- 1983)
- własności w gospodarce wolnorynkowej, udział załogi w zarządzaniu oraz prywatyzacja (1981- 1990)
- ekonomicznej i prawnej konstrukcji Skarbu Państwa (1990-1993)
- roli i działalności przedsiębiorcy – zarówno w przedsiębiorstwie jak też gospodarce rozumianej systemowo (1993-1995)
- transformacji oraz rynków finansowych (intensyfikacja od 1996)
- teorii pieniądza (intensyfikacja od 2000)
- wad konstrukcyjnych euro (intensyfikacja od 2004)
- światowego kryzysu finansowego, finansyzacji (przerost sfery finansowej), Fiat Money (intensyfikacja działalności badawczej od 2009)
Do najbardziej znanych i dyskutowanych w kręgach specjalistów autorskich publikacji Prof. Tomasza Gruszeckiego należy zaliczyć monografie: Przedsiębiorca w teorii ekonomii (Cedor, Warszawa 1994), Instytucje i rynki finansowe (Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Bogdana Jańskiego, Warszawa 1998), Współczesne teorie przedsiębiorstwa (Wydaw. Naukowe PWN, Warszawa 2002), Nagrody Nobla w ekonomii (Oficyna Wydawnicza Verba, Lublin 2001), Pieniądz w dziejach gospodarczych Polski (Wydaw. KUL, Lublin 2003), Teoria pieniądza i polityka pieniężna: rys historyczny i praktyka gospodarcza (Oficyna Ekonomiczna, Kraków 2004), Świat na długu (Wydaw. KUL, Lublin 2012).
Ta lista wymaga uzupełnienia publikacjami, w których wydanie Prof. Gruszecki zaangażowany był jako współautor i redaktor, lub współredaktor (Od socjalizmu do gospodarki rynkowej: księga dedykowana profesorowi Stefanowi Kurowskiemu, praca zbiorowa pod red.: T. Gruszecki, Oficyna Wydawnicza Verba, Lublin 2000; Polska gospodarka w XX wieku. Eseje historyczno-ekonomiczne, praca zbiorowa pod red.: J. Beksiak, T. Gruszecki, U. Grzelońska, J. Papuzińska, D. Żochowski, Wyd. Literatura, Łódź 2003; Nowe zjawiska na rynku finansowym, pod red.: T. Gruszecki i J. Bednarz, Wydawnictwo KUL, Lublin 2012; Kryzys a dług publiczny w krajach rozwiniętych, pod red.: T. Gruszecki, Wydawnictwo KUL, Lublin 2014), a także wieloma artykułami zamieszczanymi w zbiorczych publikacjach książkowych oraz specjalistycznych czasopismach, ekspertyzami, recenzjami i artykułami popularyzującymi wiedzę ekonomiczną, publikowanymi zwłaszcza w „Gazecie Bankowej” oraz wortalu tematycznym z obszaru problematyki finansowej pod patronatem NBP – „obserwator finansowy.pl”.
Środowisko pracowników, studentów i absolwentów Instytutu Ekonomii i Finansów KUL łączy się w bólu z Najbliższymi zmarłego Profesora Tomasza Gruszeckiego.
Panie Profesorze – wierząc w Boże Miłosierdzie żegnamy Cię w chrześcijańskiej nadziei na spotkanie w obecności Tego, Który Zmartwychwstały zwycięża mroki śmierci!
Drogi Tomaszu, trzymaj dla nas miejsce przy stole, gdzie nasze dyskusje będziemy mogli kontynuować… Pamiętaj o nas, tak jak my pamiętać będziemy o Tobie – do spotkania, Drogi Przyjacielu!
Msza święta żałobna zostanie odprawiona w dniu 14 listopada 2024 r. (czwartek) o godz. 13.15 w Kościele pw. Św. Krzyża w Warszawie. Uroczystości pogrzebowe odbędą się bezpośrednio po Mszy świętej na Cmentarzu Stare Powązki w Warszawie.
20 czerwca 2024 r. Narodowy Bank Polski uruchomił Program Stypendialny „Złote Indeksy NBP” dla studentów I, II i III roku kierunków ekonomicznych polskich uczelni akademickich, którzy uzyskali wysokie wyniki w nauce, studiują w trybie dziennym i nie ukończyli 26. roku życia.
Celem programu jest podnoszenie poziomu wiedzy na temat roli i zadań Narodowego Banku Polskiego oraz wsparcie młodych, zdolnych osób kształcących się na kierunkach ekonomicznych oferowanych przez publiczne uczelnie akademickie w Polsce. Program umożliwi Stypendystom udział w inicjatywach edukacyjnych popularyzujących działalność NBP, a uzyskane świadczenie pieniężne pomoże rozwijać zainteresowania z zakresu ekonomii, finansów i bankowości.
NBP przyzna stu wyróżniającym się studentom świadczenie pieniężne w wysokości 10 000,00 zł wypłacane w 10 miesięcznych ratach w trakcie roku akademickiego 2024/2025.
Szczegóły Programu Stypendialnego „Złote Indeksy NBP” oraz elektroniczny formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie nbp.pl/zlote-indeksy-nbp]nbp.pl/zlote-indeksy-nbp.
Zgłoszenia do programu będą przyjmowane do 16 września 2024 r.
Ukazał się kolejny numer Przeglądu Prawno-Ekonomicznego (2/2024). Zapraszamy do zapoznania się z jego treścią
Wyniki Wyborów w Instytucie Ekonomii i Finansów
Rada Instytutu Ekonomii i Finansów na posiedzeniu w dniu 13.06.2024 r. wybrała:
- przedstawiciela dyscypliny ekonomia i finanse w Senacie KUL
dr hab. Paweł Marzec
- przedstawiciela dyscypliny ekonomia i finanse w Radzie Szkoły Doktorskiej KUL
dr hab. Janina Kotlińska, prof. KUL
- członka Komisji dyscyplinarnej do spraw pracowników
dr Jarosław Kuśpit
Ogłoszenie w sprawie wyznaczenia terminu wyborów w Instytucie Ekonomii i Finansów KUL
Studenci w trakcie XXXIII Tygodnia Ekonomicznego
W dniu 24.5.2024 r. odbyła się organizowana przez dr hab. Bartosza Jóźwika, prof. KUL kierownika Katedry Ekonomii Międzynarodowej z Instytutu Ekonomii i Finansów KUL wraz z Mykolas Romeris University in Vilnius z Litwy konferencja międzynarodowa "VII International Conference on Global and Regional Challenges".
Wśród 30 zaproszonych prelegentów byli przedstawiciele ośrodków naukowych z Polski, Litwy, Ukrainy, Hiszpanii, USA, Taiwanu, Nigerii, Ghany, Turcji, Włoch, Laosu, Indii, Kazachstanu.
W ramach XXXIII Tygodnia Ekonomicznego w dniu 24.5.2024 r. odbyła się Ogólnopolska Konferencja Studencko-Doktorancka prowadzona przez dr Marię Zubę-Ciszewską i dr Mirosława Urbanka z Katedry Polityki Gospodarczej i Bankowości. Konferencja miała charakter stacjonarny i on-line. Referaty wygłosiło 26 młodych naukowców z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
W poniedziałek 20.05.2024 r. odbył się pierwszy dzień XXXIII Tygodnia Ekonomicznego KUL pod hasłem "Polski złoty jako waluta ma 100 lat". Uroczystego otwarcia wydarzenia, które poprowadziła Aleksandra Szydło Prezes Studenckiego Koła Naukowego Ekonomii KUL, dokonali dr hab. Paweł Marzec Dyrektor Instytutu Ekonomii i Finansów KUL, dr hab. Adam Zadroga, prof. KUL Prorektor ds. misji i cyfryzacji KUL, dr hab. Arkadiusz Jabłoński, prof. KUL Dziekan Wydziału Nauk Społecznych KUL oraz prof. dr hab. Marian Żukowski z Katedry Polityki Gospodarczej i Bankowości KUL.
Pierwszy wykład pod hasłem "Własna waluta- dobrodziejstwo czy obciążenie?" poprowadził Pan Artur Soboń członek Zarządu Narodowego Banku Polskiego. Następnie głos zabrała Pani Małgorzata Dobczyńska Zastępca Dyrektora Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP, która przedstawiła jak obecnie wygląda obieg gotówki w Polsce. Ostatni wykład na temat metod rozpoznawania autentyczności polskich banknotów obiegowych wygłosiła Pani Ewa Waszkiewicz z NBP Oddział w Lublinie.
W trakcie wykładów trwała wystawa eksponatów pokazująca ewolucję Polskiego Złotego, przygotowana przez prof. dr hab. Mariana Żukowskiego.
We wtorek 21.5.24 studenci uczestniczyli w panelu prowadzonym przez dr hab. Annę Korzeniowską, prof. UMCS pt. „Pieniądz bezgotówkowy – koniec wolności?”.
W środę dr Piotr Bolibok z Katedry Polityki Gospodarczej i Bankowości z KUL Jana Pawła II wygłosił wykład pt. „Przyszłość bez gotówki: korzyści i wyzwania”.
Tuż po panelu Q&A uczestnicy kół naukowych, którzy byli organizatorami tego wydarzenia, przygotowali konkurs studencki, zawierający pytania z wykładu. 10 osób zdobyło nagrodę tj. monetę upamiętniającą setną rocznicę wprowadzenia złotego do obiegu. Sponsorem nagród był Narodowy Bank Polski.
Następnie odbyły się warsztaty pt. „Spekulacje portfelowe na rynku Forex”, które przeprowadził dr Krzysztof Bednarz z Katedry Finansów i Rachunkowości z KUL Jana Pawła II. Wygłoszonym wykładom towarzyszyły dyskusje, w których studenci zadawali pytania.
W czwartym dniu wydarzenia studenci brali udział w wykładzie Pana Piotra Żuka p.o. Zastępcy Dyrektora Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP, który zaprezentował temat pt. Euro - koniec samodzielności czy szansa na rozwój?
Po wykładzie Pana Piotra Żuka rozpoczął się panel dyskusyjny nt. Euro, prowadzony przez Emiliana Piszczka - studenta ekonomii KUL, w którym uczestniczyli: prof. dr hab. Marian Żukowski z Katedry Polityki Gospodarczej i Bankowości z KUL Jana Pawła II, dr Antoni Kolek z Katedry Zarządzania z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, dr Jolanta Brodowska-Szewczuk z Instytutu Nauk o Zarządzaniu i Jakości z Uniwersytetu w Siedlcach oraz Piotr Żuk z NBP.
Po dyskusji głos zabrał dr Mariusz Sokołek z Katedry Finansów i Rachunkowości KUL, który podziękował wszystkim uczestnikom panelu.
Kolejnym punktem tego dnia były warsztaty „Kryptowaluty praktycznie: ryzyko i perspektywy”, prowadzone przez mgr Michała Pukacza z Katedry Polityki Gospodarczej i Bankowości z KUL Jana Pawła II i Laboratorium Innowacji KUL.
W ramach akcji Okulary dla Afryki zebrano ponad tysiąc okularów. Dziękujemy Darczyńcom, Studentom z kół naukowych Instytutu Ekonomii i Finansów wraz z kuratorem Studenckiego Koła Naukowego Ekonomii dr Mirosławem Urbankiem oraz innym Wolontariuszom, w tym z Duszpasterstwa Akademickiego KUL za pracę organizacyjną na rzecz akcji!
Koła naukowe działające w Instytucie Ekonomii i Finansów zapraszają na XXXIII edycję Tygodnia Ekonomicznego, która w tym roku odbędzie się pod hasłem "Pieniądz gotówkowy czy bezgotówkowy - oto jest pytanie". Wydarzenie odbędzie się w dniach 20-24 maja 2024 roku.
Zwieńczeniem wydarzenia będzie konferencja studencko-doktorancka, która odbędzie się 24 maja 2024 roku w trybie hybrydowym. Link do zapisów na konferencję: https://forms.gle/Exkyz9GdEjcWFtkD6
Przypominamy, że do końca kwietnia trwa akcja „Okulary dla Afryki”, polegająca na zbiórce używanych okularów, szkieł lub samych oprawek. Można je przynosić do Sekretariatu Wydziału Nauk Społecznych do pokoju C-550.
Za wsparcie akcji dziękujemy!
Zaproszenie do udziału w seminarium naukowym z cyklu, które odbędzie się w piątek 26 kwietnia o godzinie 08:15 za pośrednictwem platformy MS Teams:
Na seminarium będziemy rozmawiać z mgrem Sławomirem Piszczkiem o artykułach:
- Piszczek S., Analiza rynku mieszkaniowego w Lublinie w latach 2015-2021,
- Piszczek S., Kuzel W., Podatek katastralny w Polsce – perspektywa wprowadzenia na tle innych krajów europejskich,
opublikowanych w monografii naukowej „Współczesne problemy ekonomii i finansów z perspektywy młodych naukowców” pod redakcją dr Marii Zuby-Ciszewskiej, dr Mariusza Sokołka i dr Mirosława Urbanka w Wydawnictwie KUL w 2023 roku.
Zapraszam serdecznie wszystkich do wniesienia swojego wkładu w dyskusję.
Dr hab. Bartosz Jóźwik, prof. KUL
Ukazał się kolejny numer Przeglądu Prawno-Ekonomicznego (1/2024). Zapraszamy do zapoznania się z jego treścią
Innowacje w edukacji. Studenci ekonomii i ich projekty service learning na międzynarodowej konferencji
Studentki ekonomii II stopnia Klaudia Rożek i Wioleta Borodulin zaprezentowały projekty service learning podczas konferencji międzynarodowej w gronie kilkudziesięciu naukowców z kilkunastu państw. Przygotowały swoje projekty w międzynarodowych zespołach podczas anglojęzycznych zajęć International Economics prowadzonych przez dra hab. Bartosza Jóźwika, prof. KUL. Zajęcia te cieszą się zainteresowaniem studentów uczestniczących w programie Erasmus z różnych krajów i wykorzystują nowoczesne metody dydaktyczne, takie jak design thinking i service learning, promowane na naszym uniwersytecie m.in. przez dra Jana Kamińskiego i mgr Marlenę Gołębiowską.
Pomysł na realizację projektu studenckiego w grupie międzynarodowej zrodził się z współpracy naukowej dra hab. Bartosza Jóźwika, prof. KUL, z National University of Laos. Wspólnie z prof. Phouphetem Kyophilavongiem, dziekanem Faculty of Economics and Business Management, rozpoczęto projekt service learning mający na celu ograniczenie degradacji środowiska w Laosie. Podobną inicjatywę podjął dr inż. Rafał Lizut wspólnie z Rev. Fr. Benedictem Samaila Bahago z Veritas University w Abuji w Nigerii.
Serdecznie gratulujemy!
Mgr Antonina Gavryshkiv z Katedry Ekonomii Międzynarodowej uzyskała stopień naukowy doktora
22 lutego 2024 r. odbyła się na Wydziale Ekonomicznym UMCS publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Antoniny Gavryshkiv pt. „Wpływ otwartości handlu na środowisko w krajach rozwijających się”. Promotor: dr hab. Agnieszka Karman, prof. UMCS. Recenzenci: dr hab. Małgorzata Burchard-Dziubińska, prof. UŁ, dr hab. Armand Kasztelan, prof. UP, dr hab. Dariusz Pieńkowski, prof. UPP.
W tym samym dniu Rada Naukowa Instytutu Ekonomii i Finansów UMCS przyjęła uchwałę o nadaniu stopnia naukowego doktora mgr Antoninie Gavryshkiv w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie ekonomia i finanse.
Serdecznie gratulujemy!
Zapraszamy pracowników naukowych i doktorantów naszego Instytutu do publikowania artykułów w naszym czasopiśmie naukowym Przegląd Prawno-Ekonomiczny.
Zasady przesyłania tekstów https://czasopisma.kul.pl/index.php/ppe/about/submissions
Z Instytutu Ekonomii i Finansów Złotym Medalem za długoletnią służbę został odznaczony dr Henryk Ponikowski
18 grudnia 2023 odznaczenia państwowe wręczył Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera.
Serdecznie gratulujemy!
Spotkanie opłatkowe pracowników, studentów i doktorantów Instytutu Ekonomii i Finansów KUL
14 grudnia 2023 r. był dniem pełnym ciepła i wspólnoty podczas Spotkania Opłatkowego Instytutu Ekonomii i Finansów. W miłej atmosferze, pełnej uśmiechu i radosnych rozmów, podzielono się opłatkiem składając sobie życzenia. Studenci, doktoranci i pracownicy Instytutu zjednoczyli się przy wspólnym stole wigilijnym. Dziękujemy każdemu z Was za przygotowanie pysznych potraw, udział i za wniesienie do tego wyjątkowego spotkania Waszej energii i uśmiechu!
Życzymy Wszystkim błogosławionych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz spełnienia marzeń w nadchodzącym Nowym Roku!
Spotkanie opłatkowe
Studenckie Koło Naukowe Ekonomii KUL oraz Koło Naukowe Rachunkowości i Podatków KUL zapraszają Pracowników Instytutu Ekonomii i Finansów KUL a także studentów Ekonomii na spotkanie opłatkowe, które odbędzie się w dniu 14 grudnia 2023 roku o godzinie 16:30 w sali C-618.
Serdecznie zapraszamy!
VIII Międzyuczelniany Konkurs Wiedzy Podatkowej na KUL
Koło Naukowe Rachunkowości i Podatków działające w Instytucie Ekonomii i Finansów KUL oraz pracownicy Katedry Finansów i Rachunkowości mają zaszczyt zaprosić wszystkich na kolejną, VIII już edycję Międzyuczelnianego Konkursu Wiedzy Podatkowej KUL w dniu 14 grudnia 2023.
Szczegółowe informacje o konkursie zamieszczone są na profilu FB Koła, na plakatach informacyjnych na uczelni, a także w aktualnościach na ekulu.
Konkurs składa się z dwóch etapów. W pierwszym, uczestnicy rozwiązują test składający się z pytań jednokrotnego wyboru. W drugim etapie, do którego przechodzi piątka najlepszych osób, odbywa się rozmowa z komisją konkursową. W skład komisji konkursowej wchodzą m.in.:
- przedstawiciel III Urzędu Skarbowego w Lublinie;
- przedstawiciel Izby Administracji Skarbowej w Lublinie;
- przedstawiciel Krajowej Izby Doradców Podatkowych Oddział Lubelski.
Do wygrania są atrakcyjne nagrody: książki ufundowane przez Wydawnictwo C.H. Beck, bony prezentowe oraz szkolenia w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy sp. z o.o. Rejestracja uczestników trwa do 13 grudnia 2023r.
Serdecznie zapraszamy!
Laboratorium Innowacji KUL Bank PEKAO S.A. inauguruje swoją działalność
W dniu 29 listopada tego roku w Collegium Jana Pawła II na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbył się wyjątkowy wykład inaugurujący Laboratorium Innowacji KUL Bank PEKAO S.A. Laboratorium to nowoczesne miejsce, w którym kreatywność, rozwijanie kompetencji oraz wsparcie przedsiębiorczości i innowacji są priorytetami. Łączy ono świat nauki z biznesem, tworząc inspirującą przestrzeń do wspólnego rozwoju.
W inauguracji uczestniczyli przedstawiciele KUL, w tym prof. dr hab. Marian Żukowski i mgr Michał Pukacz, oraz reprezentanci Banku PEKAO S.A., w tym dr hab. Antoni Magdoń, prof. KUL, oraz Kubasiewicz Czesław. Wyjątkowym gościem i prelegentem był Pan Bogdan Łukasik, Prezes Zarządu Modern-Expo Group, firmy partnerskiej Laboratorium, który podzielił się swoją fascynującą historią biznesową oraz spojrzeniem na przedsiębiorczość.
W trakcie swojego wykładu pt. „Przedsiębiorca – zawód czy powołanie?”, Pan Prezes Bogdan Łukasik przekazał cenne wskazówki dotyczące przedsiębiorczości. „(…)Tylko wiara trzyma zespół i motywuje do działania. Jeżeli chcecie odnieść spektakularne sukcesy w biznesie to musicie wyjść ze strefy komfortu. Jest to bardzo trudne, ale ten setny raz będzie lepszy niż ten pierwszy. W biznesie najtrudniejszy jest ten pierwszy krok a później konsekwencja byście się nie poddali. Porażka jest składową sukcesu, nie należy jej się bać a trzeba umieć się po niej podnieść jak najszybciej. (…)” Jego inspirujące słowa były skierowane do słuchaczy oraz gości zgromadzonych na inauguracji.
Frekwencja wśród studentów na wydarzeniu była imponująca. To tylko pokazuje jakim zainteresowaniem cieszy się podejście Laboratorium Innowacji KUL Bank PEKAO S.A., które w swoich działaniach stawia na przekazywanie praktycznej wiedzy i aktualnych tematów co zyskuje duże uznanie wśród studentów.
Laboratorium Innowacji KUL Bank PEKAO S.A. to dynamiczna przestrzeń, która nie tylko inspirować będzie rozwijanie przedsiębiorczości i innowacji, ale także kształcić pokolenie liderów gotowych na wyzwania przyszłości.
Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi trendami biznesowymi – to dołącz do Laboratorium Innowacji ➡️ www.laboratorium.innowacji.pl/zapisy/
Zapraszamy Pracowników i Studentów do włączenia się, już po raz kolejny, w akcję Szlachetna Paczka. Wsparcie można przekazać kwestującym studentom lub do puszki z logiem akcji, ustawionej w sekretariacie Instytutu EiF (zbieranie środków trwa do 12 grudnia). Więcej szczegółów u kierującej akcją dr Marii Zuby-Ciszewskiej (maria.zuba@kul.pl).
Za wsparcie akcji dziękujemy!
Rekrutacja na kierunek Ekonomia
Rekrutacja na rok 2023/2024 na studia I, II stopnia oraz do szkoły doktorskiej
W dniu 4.7.2023 odbyło się absolutorium Studentów kierunku Ekonomia.
Była to okazja z jednej strony do podziękowań ze strony Absolwentów za dydaktyczny trud, ale także do wspomnień, podzielenia się rozmaitymi doświadczeniami zawodowymi i pamiątkowych fotografii.
Dr Piotr Rubaj, pracownik naukowy w Katedrze Ekonomii Międzynarodowej Instytutu Ekonomii i Finansów uczestnikiem Areopagu Uniwersytetów o ekonomicznych skutkach wojny.
Jest to przedsięwzięcie czterech uczelni – Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
30 czerwca o godz. 16 rozpoczęła się debata, która odbyła się w Sali Senatu UW w Pałacu Kazimierzowskim przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 w Warszawie. Wydarzenie było transmitowane za pośrednictwem kanału uniwersyteckiego na You Tube. Więcej informacji
Wyniki wyborów na przedstawiciela dyscypliny ekonomia i finanse
do Rady Szkoły Doktorskiej KUL
W wyniku wyborów przeprowadzonych w dniu 21 czerwca 2023 r. wybrano przedstawiciela dyscypliny ekonomia i finanse do Rady Szkoły Doktorskiej KUL.
Dr hab. Janina Kotlińska, prof. KUL
Wybory przedstawiciela dyscypliny ekonomia i finanse do Rady Szkoły Doktorskiej KUL
Kandydat w wyborach na przedstawiciela dyscypliny ekonomia i finanse do Rady Szkoły Doktorskiej KUL:
dr hab. Janina Kotlińska, prof. KUL
Wybory przedstawiciela dyscypliny ekonomia i finanse do Rady Szkoły Doktorskiej KUL
Ogłoszenie z dnia 24 maja 2023 r.
w sprawie wyznaczenia terminu wyborów
w Instytucie Ekonomii i Finansów KUL
Na podstawie § 10 ust. 2 oraz § 13 Regulaminu Wyborczego KUL zarządza się, co następuje:
§ 1
- Zwołuje się nadzwyczajną, wyborczą Radę Instytutu Ekonomii i Finansów KUL w trybie zdalnym, celem wyboru: przedstawiciela dyscypliny ekonomia i finanse do Rady Szkoły Doktorskiej KUL.
- Głosowanie odbędzie się w trybie zdalnym, w dniu 21 czerwca 2023 roku, od godz. 9.00 do godz. 22.00
- Głosowanie odbędzie się poprzez system teleinformatyczny.
§ 2
- Kandydatów do funkcji wymienionych w § 1 można zgłaszać w terminie nie późniejszym niż 14 dni od dnia wyznaczenia terminu Rady Instytutu Ekonomii i Finansów KUL, tj. do dnia 7 czerwca 2023 r.
- Zgodnie z § 7 Regulaminu Wyborczego KUL kandydatem na członka Rady Szkoły Doktorskiej KUL może być nauczyciel akademicki posiadający tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego, zatrudniony na Uniwersytecie w pełnym wymiarze czasu pracy, dla którego Uniwersytet jest podstawowym miejscem pracy.
- Osoba posiadająca bierne prawo wyborcze może zgłosić swoją kandydaturę.
- Kandydata może zgłosić również osoba posiadająca czynne prawo wyborcze.
- Zgłoszenie kandydata następuje na piśmie skierowanym do Dyrektora Instytutu, które należy złożyć w Sekretariacie Wydziału Nauk Społecznych (pokój C-546).
- Zgłoszenie powinno zawierać:
- imię i nazwisko kandydata;
- określenie tytułu zawodowego, stopnia naukowego lub tytułu naukowego kandydata;
- nazwę wydziału, instytutu i katedry lub innej jednostki organizacyjnej Uniwersytetu, w której kandydat jest zatrudniony;
- w przypadku wskazanym w ust 4, pisemną zgodę osoby wskazywanej jako kandydat.
W dniach 22-26 maja br. Koło Naukowe Rachunkowości i Podatków KUL wraz ze Studenckim Kołem Naukowym Ekonomii KUL, przy aktywnej współpracy Pracowników Instytutu Ekonomii i Finansów, zorganizowały Forum Ekonomiczne KUL pt. Inflacja - czy to ekonomiczny koniec świata?
Inflacja będzie nadal spadać – prognozował członek zarządu NBP Paweł Szałamacha. Już w czwartym kwartale tego roku powinna osiągnąć poziom jednocyfrowy, a w przyszłym roku jej pozom powinien zbliżyć się do celu inflacyjnego.
Prorektor KUL ds. misji i cyfryzacji, dr hab. Adam Zadroga, prof. KUL powiedział, że gospodarka i finanse to dynamiczna i wieloaspektowa rzeczywistość. Procesy, które w nich zachodzą, wymagają pogłębionej analizy z różnych perspektyw, interdyscyplinarnej wiedzy teoretycznej oraz spojrzenia oczami praktyków.
Dr Piotr Bolibok, adiunkt Katedry Polityki Gospodarczej i Bankowości KUL, przedstawił diagnozę aktualnych procesów inflacyjnych, akcentując złożony charakter ich czynników sprawczych. Gwałtowne przyspieszenie tempa wzrostu ogólnego poziomu cen w gospodarce globalnej stanowi bowiem rezultat zbiegu w czasie szeregu zjawisk - od konsekwencji szoków związanych z pandemią COVID-19, czy rosyjską agresją na Ukrainę, poprzez prowadzoną w ostatnich latach ekspansywną politykę monetarną i fiskalną, aż po zmiany oczekiwań inflacyjnych i wykorzystywanie przez przedsiębiorców kontekstu środowiska wysokiej inflacji do osiągania nadzwyczajnych zysków.
W ramach Forum Ekonomicznego KUL odbyła się konferencja studencko-doktorancka. Jej prelegentami było 15 osób, które reprezentowały wiele uczelni tj. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uczelnię Łazarskiego, Państwową Akademię Nauk Stosowanych w Krośnie, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach oraz Ivan Franko National University ze Lwowa.
Dyrektor Instytutu Ekonomii i Finansów KUL ogłasza wewnętrzny konkurs na realizację projektów naukowo-badawczych dla pracowników zgłoszonych do liczby N (pracowników prowadzących działalność naukową w dyscyplinie ekonomia i finanse - co najmniej 50% udziału). Przedmiotem konkursu jest finansowanie projektów w wyniku których powstaną publikacje naukowe w czasopismach lub wydawnictwach znajdujących się na wykazach MEiN. Rezultatami projektów mogą być:
- wydany lub przyjęty do druku artykuł naukowy w czasopiśmie z wykazu czasopism MEiN,
- monografia opublikowana w wydawnictwie z wykazu MEiN,
- rozdział lub redakcja monografii z II poziomu wydawnictw MEiN.
Minimalny próg dopuszczający wnioski do konkursu wynosi 70 punktów dla minimum 1 rezultatu, liczonych do ewaluacji dla dyscypliny.
Okres realizacji grantów zgodnie z Regulaminem wynosi nie więcej niż 18 miesięcy.
Nie będą rozpatrywane wnioski grantowe złożone na ogłoszony konkurs, jeśli wnioskodawca w roku, w którym rozstrzygany jest konkurs (2023) nie przewidział żadnych wydatków, które musi ponieść jako niezbędne dla wykonania prac zaplanowanych w ramach grantu.
Podpisane wnioski wraz z wymaganymi załącznikami należy złożyć w Sekretariacie Wydziału Nauk Społecznych KUL, Lublin, al. Racławickie 14, Budynek Collegium Jana Pawła II, pok. C-550 (osobiście/pocztą) na Formularzu wniosku grantowego (Załącznik nr 1 do Regulaminu konkursów grantowych) oraz w formie elektronicznej (edytowalnej) na adres: maria.mazurek-olszowa@kul.pl.
Termin składania wniosków na formularzach określonych w Regulaminie upływa 06.03.2023 r.
Uczestnicy konkursu zostaną poinformowani o wynikach drogą mailową.
W załączeniu: Regulamin konkursów grantowych, edytowalny formularz wniosku.
Regulamin_grantow_dyscyplinowych
Boże Narodzenie - 2022
„Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało. W Nim było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła. (...)"
J 1,1-5
Gerard David (źródło: Wikipedia)
Niech Słowo, które jak co roku, w Dobroci Swojej kieruje do nas Bóg,
odmienia naszą codzienność, dodaje Wszystkim sił i nadziei!
Niech Pan, Który Przychodzi, otrze z oczu cierpiących łzę,
niech bolejący usłyszą Głos Jego pocieszenia,
a smutni znajdą drogę do Źródła prawdziwej Radości.
Wszystkim - Prawdziwie Błogosławionych Świąt Narodzenia Pańskiego!
A w nadchodzącym roku - Wiary, że warto starać się o lepsze jutro, Nadziei, że nigdy nie jesteśmy w tych staraniach osamotnieni, oraz Miłości, która tym staraniom nadaje głębszy sens...
Dr Jerzy Michałowski, pracownik naszego Instytutu Ekonomii i Finansów został odznaczony Medalem Złotym za długoletnią służbę. 20 grudnia 2022 roku Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek wręczył podczas uroczystości na uniwersytecie odznaczenia państwowe 50 pracownikom KUL za ich zaangażowanie na rzecz uniwersytetu, w różnych obszarach jego działalności, zarówno naukowo-dydaktycznej, badawczej, jak administracyjnej.
Serdecznie gratulujemy Panu Doktorowi!
Podręcznik "Laboratorium Design Thinking" już dostępny!
Z radością informujemy, że podręcznik dla nauczycieli akademickich, poświęcony metodzie design thinking i service learning został wydany przez Wydawnictwo KUL. W zespole autorów tego nowatorskiego opracowania znaleźli się pracownicy Katedry Ekonomii Międzynarodowej KUL - mgr Marlena Gołębiowska i dr hab. Bartosz Jóźwik, prof. KUL. Pozostali współautorzy podręcznika to: dr inż. Jan Kamiński (KUL) oraz dr Grzegorz Kwiatkowski (UMCS) i dr Jakub Czerniak (UMCS).
Podręcznik został opracowany w ramach projektu finansowanego przez Fundację Po2jutrze 2.0. Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu oraz na fb.
Pełna treść podręcznika do pobrania tutaj lub tutaj.
Gratulujemy autorom i zapraszamy wszystkich do korzystania!
2022 INTERNATIONAL CONFERENCE ON GLOBAL AND REGIONAL CHALLENGES
Katedra Ekonomii Międzynarodowej KUL we współpracy z Mardin Artuklu University (Turcja) po raz trzeci zorganizowała 17 czerwca 2022 r. międzynarodową konferencję naukową z cyklu Global and Regional Challanges. Wydarzenie odbyło się w formie zdalnej i zostało objęte patronatem medialnym Polskiego Towarzystwa Cyfrowego.
Zapraszamy do zapoznania się z programem konferencji.
Informacje o poprzednich edycjach konferencji są dostępne tutaj.
Seminarium „Funkcjonowanie polskiej gospodarki w warunkach niestandardowych – aspekt monetarny”
Centrum Analiz i Badań nad Gospodarką i Finansami im. Zyty Gilowskiej działające przy Instytucie Ekonomii i Finansów KUL zorganizowało 18 maja 2022 r. (środa) o godz. 14.15 w sali CTW-104 seminarium naukowe wspólnie z Oddziałem NBP w Lublinie.
... |
... |
Ostatnia aktualizacja: 24.12.2024, godz. 09:14 - Grzegorz Krawczyk