Życzenia na Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
„Dzięki Bogu za Jego dar niewysłowiony” (2 Kor 9,15)
Drodzy Pracownicy i Studenci Instytutu Nauk Biblijnych KUL,
Niech Boże Narodzenie - niewysłowiony dar Boga dla ludzkości
Rodzi w nas Słowo, które staje się ciałem!
Słowo, które potrafi rozjaśniać ciemności, umacniać wiarę i rozpalać miłość.
Niech Jubileuszowy Rok 2025 uczyni z nas Pielgrzymów Nadziei
Idących drogą pokory i uniżenia do betlejemskiej Groty Narodzin
Na spotkanie z Odwiecznym Słowem, które rozbiło Namiot pośród nas!
Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia
i szczęśliwego Nowego Roku życzy
Ks. Mirosław S. Wróbel
Dyrektor Instytutu Nauk Biblijnych KUL
Spotkanie opłatkowe
16 listopada 2024 roku odbyło się spotkanie opłatkowe pracowników Sekcji Nauk Biblijnych ze studentami. Rozpoczęło się o godz. 16.00 w budynku Konwiktu. Po tradycyjnym połamaniu się opłatkiem wykładowcy i studenci spotkali się przy stole. Spotkanie zostało zorganizowane przez doktorantów INB KUL.
Spotkanie z Rektorem i Wielkim Kanclerzem KUL
W dniu 5.12.2024 Dyrektor Instytut Nauk Biblijnych KUL, ks. prof. Mirosław Wróbel, rozmawiał z Wielkim Kanclerzem KUL abp. Stanisławem Budzikiem oraz rektorem KUL, ks. prof. Mirosławem Kalinowskim na temat dziedzictwa i przyszłości studiów biblijnych na KUL.
Obrony doktoratów
Ks. Jakub Altman w dniu 2 grudnia 2024 r. obronił na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II swoją rozprawę doktorską pt. „Ostatnie słowa Króla Dawida i ich deuteronomistyczna relektura. Studium historyczno-krytyczne 2 Sm 23,1-7 i 1 Krl 2,1-11” napisaną pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Dariusza Dziadosza.
Z kolei w dniu 12.12.2-24 odbyła się obrona rozprawy doktorskiej ks. mgr lic Adriana Stępnia pt. „Paradoksalna Mądrość krzyża objawiona przez Ducha. Analiza retoryczno-literacka 1 Koryntian 1,18 - 2,16. Promotorem pracy jest ks. prof. Marcin Kowalski.
Spotkania Dyrektora INB w Rzymie
Spotkanie na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie z Kard. José Tolentino Mendonça, prefektem dykasterii kultury i edukacji oraz z Abp. Cesare Pagazzim, sekretarzem tej dykasterii oraz z Prof. Armando Puig i Tàrrech, prezydentem Avepro.
Jesienne Sympozjum Biblijne 2024
Tytuł konferencji: „Proście o pokój dla Jeruzalem” (Ps 122,6). Bosko-ludzki, mesjański i eschatologiczny dar pokoju dla Ziemi Świętej
Data: 05-07 listopada (wtorek-czwartek) 2024
Miejsce: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Lublin, CTW-113
W jaki sposób Biblia rozumie dar pokoju? Co uczynić, aby w Ziemi Świętej zagościł upragniony pokój? Pytania te są kanwą dla konferencji, którą organizuje Instytut Nauk Biblijnych KUL wspólnie z Centrum Heschela ds. Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J. Heschela KUL. Bibliści i teologowie, przedstawiciele judaizmu i chrześcijaństwa zaangażowani w dialog będą się zastanawiać nad tym, w jaki sposób budować pokój i pojednanie w Ziemi Świętej. Referaty i dyskusje tłumaczone będą na język angielski i polski przez tłumacza symultanicznego. Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w tym unikatowym na skalę europejską wydarzeniu naukowym i duchowym, którego celem jest budowanie pokoju. Bądźcie razem z nami, aby zadawać pytania, poznać naszych prelegentów oraz uczyć się biblijnych dróg pokoju i pojednania. Szczegóły na plakacie.
Do zobaczenia na KUL, CWT-113, 5-7 listopada 2024!
Czytaj dalej...
Medal KUL dla ks. abp. Stanisława Gądeckiego
Jego Ekscelencja Ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki otrzymał dziś Medal za Zasługi dla KUL. Bardzo dziękujemy mu także za wsparcie dla Instytutu Nauk Biblijnych i dla Centrum Heschela KUL. W dniu 17.10.2022 Centrum Heschela KUL obchodziło swoją 2 rocznicę powstania.
Czytaj dalej...Wykład otwarty
Ośrodek Badań nad Judaizmem Drugiej Świątyni KUL zaprasza na wykład otwarty z cyklu Ryszard Rubinkiewicz Memorial Lectures. Wykład wygłosi dr Mateusz Kusio (KU Leuven), pt. Tradycja o Antychryście w judaizmie Drugiej Świątyni i wczesnym chrześcijaństwie (refleksje po kilku latach). Celem wykładu będzie przedstawienie głównych tez i konkluzji monografii dr Mateusza Kusio, The Antichrist Tradition in Antiquity: Antimessianism in Second Temple and Early Christian Literature (Mohr Siebeck, 2020).
Wykład odbędzie się w czwartek 21 listopada o godz. 17:00. Całość poprowadzi ks. prof. dr hab. Henryk Drawnel SDB ‒ Dyrektor Ośrodka Badań nad Judaizmem Drugiej Świątyni KUL. Przewidywane są pytania ze strony słuchaczy.
Wszyscy zainteresowani wykładem będą mogli uczestniczyć w nim poprzez aplikację Zoom. Wystarczy wejść w poniższy link lub zeskanować kod QR, który automatycznie przeniesie do spotkania. Nie trzeba posiadać zainstalowanej aplikacji Zoom, można wejść do spotkania bezpośrednio przez przeglądarkę.
Link do spotkania:
https://us06web.zoom.us/j/83431484015?pwd=yn2GA7estj5Dp9nitsWB6y7qiwQP4D.1
Serdecznie zapraszamy!