Jesienne Sympozjum Biblijne 2024

Tytuł konferencji: „Proście o pokój dla Jeruzalem” (Ps 122,6). Bosko-ludzki, mesjański i eschatologiczny dar pokoju dla Ziemi Świętej


Data:
05-07 listopada (wtorek-czwartek) 2024

 

Miejsce: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Lublin, CTW-113

W jaki sposób Biblia rozumie dar pokoju? Co uczynić, aby w Ziemi Świętej zagościł upragniony pokój? Pytania te są kanwą dla konferencji, którą organizuje Instytut Nauk Biblijnych KUL wspólnie z Centrum Heschela ds. Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J. Heschela KUL. Bibliści i teologowie, przedstawiciele judaizmu i chrześcijaństwa zaangażowani w dialog będą się zastanawiać nad tym, w jaki sposób budować pokój i pojednanie w Ziemi Świętej. Referaty i dyskusje tłumaczone będą na język angielski i polski przez tłumacza symultanicznego. Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w tym unikatowym na skalę europejską wydarzeniu naukowym i duchowym, którego celem jest budowanie pokoju. Bądźcie razem z nami, aby zadawać pytania, poznać naszych prelegentów oraz uczyć się biblijnych dróg pokoju i pojednania. Szczegóły na plakacie.

 

Do zobaczenia na KUL, CWT-113, 5-7 listopada 2024!

 

 

 

Relacja

Czytaj dalej...

Medal KUL dla ks. abp. Stanisława Gądeckiego

Jego Ekscelencja Ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki otrzymał dziś Medal za Zasługi dla KUL. Bardzo dziękujemy mu także za wsparcie dla Instytutu Nauk Biblijnych i dla Centrum Heschela KUL. W dniu 17.10.2022 Centrum Heschela KUL obchodziło swoją 2 rocznicę powstania.

Czytaj dalej...

Wykład otwarty

 

Ośrodek Badań nad Judaizmem Drugiej Świątyni KUL zaprasza na wykład otwarty z cyklu Ryszard Rubinkiewicz Memorial Lectures. Wykład wygłosi dr Mateusz Kusio (KU Leuven), pt. Tradycja o Antychryście w judaizmie Drugiej Świątyni i wczesnym chrześcijaństwie (refleksje po kilku latach). Celem wykładu będzie przedstawienie głównych tez i konkluzji monografii dr Mateusza Kusio, The Antichrist Tradition in Antiquity: Antimessianism in Second Temple and Early Christian Literature (Mohr Siebeck, 2020).

 

Wykład odbędzie się w czwartek 21 listopada o godz. 17:00. Całość poprowadzi ks. prof. dr hab. Henryk Drawnel SDB ‒ Dyrektor Ośrodka Badań nad Judaizmem Drugiej Świątyni KUL. Przewidywane są pytania ze strony słuchaczy.

 

Wszyscy zainteresowani wykładem będą mogli uczestniczyć w nim poprzez aplikację Zoom. Wystarczy wejść w poniższy link lub zeskanować kod QR, który automatycznie przeniesie do spotkania. Nie trzeba posiadać zainstalowanej aplikacji Zoom, można wejść do spotkania bezpośrednio przez przeglądarkę.

 

Link do spotkania:

 

https://us06web.zoom.us/j/83431484015?pwd=yn2GA7estj5Dp9nitsWB6y7qiwQP4D.1

 

Serdecznie zapraszamy!


Spotkanie INB KUL

 

W dniu 14.10.2014 odbyło się spotkanie profesorów i studentów INB KUL przy kościele Księży Sercanów w Lublinie. Po spotkaniu członków Instytutu była celebrowana Eucharystia, a później miało miejsce spotkanie w gościnnych pomieszczeniach domu Księży Sercanów.

 

Czytaj dalej...

Medal bł. Rodziny Ulmów

 

Medal Błogosławionej Rodziny Ulmów w najbliższą środę zostanie wręczony na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II podczas otwarcia Wystawy „Rodzina Ulmów. Honorując Sprawiedliwych” - na ręce prof. Ryszarda Maciejewskiego dla członków jego najbliższej Rodziny, którzy ratowali Żydów podczas II Wojny Światowej. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w tym niezwykłym Wydarzeniu.

 

Video


Ks. Mirosław Stanisław Wróbel Dyrektorem Instytutu Nauk Biblijnch KUL na kadencję 2024-2028

 
Ks. Mirosław Stanisław Wróbel został mianowany przez Rektora KUL Dyrektorem Instytutu Nauk Biblijnch KUL na kadencję 2024-2028.
 
Ks. Wróbel urodził się w 1966 r. w Kędzierzynie-Koźlu. Jest profesorem zwyczajnym nauk teologicznych, doktorem habilitowanym nauk teologicznych (KUL), doktorem nauk biblijnych École Biblique w Jerozolimie oraz doktorem teologii biblijnej KUL, kierownikiem Katedry Filologii Biblijnej i Literatury Międzytestamentalnej w Instytucie Nauk Biblijnych KUL, członkiem Rady Doskonałości Naukowej, pełnomocnikiem Rektora KUL ds. relacji katolicko-żydowskich i badań naukowych w Ziemi Świętej, konsultorem Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski, prezesem Stowarzyszenia "Verbum Sacrum", dyrektorem i redaktorem naukowym projektu „Biblia Aramejska”, dyrektorem Kursu Formacji Biblijnej KUL, moderatorem Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II Archidiecezji Lubelskiej, członkiem Zarządu Centrum relacji katolicko-żydowskich KUL im. Abrahama Joszuy Heschela, Stowarzyszenia Biblistów Polskich, Polskiego Towarzystwa Studiów Żydowskich, Lubelskiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk, Lubelskiego Towarzystwa Naukowego, Associazione ex-alumni del Pontificio Istituto Biblico, Society of Biblical Literature, Catholic Biblical Association. Autor wielu monografii i artykułów naukowych dotyczących pism Janowych, judaizmu Drugiej Świątyni i dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Jego hobby to muzyka klasyczna, poezja, judaistyka, podróże szlakami biblijnymi, tenis i pływanie. Jego dewiza życiowa to "W mocy Ducha Świętego nie ma rzeczy niemożliwych". Jego ostatnia publikacja książkowa to "Anti-Judaism and the Gospel of John: A New Look at the Fourth Gospel’s Relationship with Judaism" (Lublin Theological Studies 7; Göttingen: Vandenhoeck & Ruprecht 2023).
 
Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu owoców posługi dyrektora!

List Dyrektora INB na początek roku akademickiego

 

Szanowni Pracownicy i Studenci Instytutu Nauk Biblijnych KUL,

 

Na progu nowego roku akademickiego 2024/2025 w dniu św. Hieronima, patrona biblistów pragnę życzyć wszystkim, aby słowo Pana zawarte na kartach Pisma Świętego było dla nas nie tylko źródłem głębokich studiów i refleksji, ale stawało się prawdziwym życiem. Św. Hieronim poucza nas, że „Ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy i mądrości Bożej. A zatem nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa” (Komentarz do Izajasza 1-2).


Papież Franciszek w Liście Apostolskim „
Scripturae Sacrae Affectus” zauważa, że „dla pełnego zrozumienia osobowości św. Hieronima konieczne jest połączenie dwóch charakterystycznych wymiarów jego egzystencji jako człowieka wierzącego: z jednej strony absolutne i bezwzględne poświęcenie się Bogu, z wyrzeczeniem się wszelkich przyjemności ludzkich dla miłości Chrystusa ukrzyżowanego (por. 1Kor 2,2; Flp 3,8.10); z drugiej zaś strony, trud wytrwałego studiowania, ukierunkowanego wyłącznie na coraz pełniejsze rozumienie tajemnicy Pana. I właśnie to podwójne świadectwo, składane po mistrzowsku przez Hieronima, jest proponowane jako wzór […] dla uczonych, którzy muszą pamiętać, że wiedza jest wartościowa pod względem religijnym tylko wówczas, gdy opiera się na wyłącznym umiłowaniu Boga, na ogołoceniu z wszelkich ambicji ludzkich i wszelkich dążeń światowych.

 

Niech nasza praca naukowa i dydaktyczna w Instytucie Nauk Biblijnych KUL pozwala nam odkrywać i umiłować moc słowa Bożego zanurzonego w Miłości i Prawdzie. Dzielmy się tym doświadczeniem z wszystkimi ludźmi spotykanymi w naszym życiu. Ukazujmy im, że Prawda zawarta w Piśmie Świętym prowadzi do Wolności jak poucza nas św. Jan: Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” (J 8,32).


Życzę
nam wszystkim na ten nowy rok akademicki asystencji i mocy Ducha Świętego oraz pokornego odkrywania Bożych pragnień i Jego zamysłów w tekstach Starego i Nowego Testamentu.​​​​​​

 

Ks. Miroslaw S. Wróbel

​​​​​Dyrektor Instytutu Nauk Biblijnych KUL

 

Góra Nebo - Jordania, 30 września 2024 r.


Biblia Lubelska

Biblia Lubelska

Biblia Lubelska jest przekładem Pisma Świętego z języków oryginalnych dokonywanym w środowisku szkoły biblijnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Od roku 1991 do 2016 ukazało się 25 zeszytów, a w latach 2021-23 następnych osiem, składających się na kolejne komentarze do ksiąg Biblii. Pierwszymi redaktorami byli Lech Stachowiak (ST) oraz Józef Kudasiewicz (NT), a kolejnymi Antoni Tronina (ST) oraz Antoni Paciorek (NT). W 2020 r. redaktorem serii przekładów i komentarzy Biblii Lubelskiej został Adam Kubiś.

Część przekładów wywodzi się z tradycji komentarzy popularnie zwanych „Komentarzami KUL-owskimi”, czyli naukowych edycji Starego i Nowego Testamentu ukazujących się od 1958 do 2020 r. nakładem wydawnictwa Pallottinum.

Poszczególne zeszyty Biblii Lubelskiej zawierają informacje wstępne o księdze (np. autor, czas i miejsce powstania, tekst, kanoniczność, struktura, tło historyczno-kulturowe, teologia), tłumaczenie (zwykle jednej, dwóch lub trzech ksiąg), referencje do biblijnych tekstów paralelnych, komentarz – eksponowany równolegle z tekstem biblijnym. Niektóre tomy zawierają także przedmowę, ekskursy tematyczne i bibliografię. Zamierzeniem autorów jest, aby profil komentarzy Biblii lubelskiej pozostał popularnonaukowy.

Inicjatorem powstania Biblii Lubelskiej był rektor KUL, o. Mieczysław Albert Maria Krąpiec OP, zainspirowany sukcesem La Bible de Jérusalem (Biblii Jerozolimskiej) wydawanej przez dominikańską szkołę biblijną z Jerozolimy (École biblique et archéologique française de Jérusalem). Jako pierwszy tom Biblii Lubelskiej ukazał się przekład i komentarz do Księgi Izajasza, autorstwa Lecha Stachowiaka. Nakład wynosił 10 tys. egzemplarzy. Do składu zeszyt oddano w sierpniu 1988 r., a druk ukończono w kwietniu 1991 r. Imprimatur, wydane przez bp. Ryszarda Karpińskiego, ówczesnego wikariusza generalnego diecezji lubelskiej, tom otrzymał 12 X 1990. Komentarz do Ewangelii Mateusza doczekał się dwóch wydań: pierwszego w 1995 r. (nakład 5000 egz.) i drugiego w 2004 r.

Dotychczas ukazało się 33 tomy przekładu i komentarza Biblii Lubelskiej. Spośród ksiąg Nowego Testamentu przełożono Ewangelie, Dzieje Apostolskie, listy św. Pawła, listy katolickie oraz Apokalipsę św. Jana. Pośród komentarzy do NT brakuje jedynie przekładu i objaśnienia Listów Janowych. Przełożono też dużą część ksiąg Starego Testamentu. Spis wydanych tomów znajduje się poniżej. Dostęp do wersji PDF możliwy jest poprzez kolekcję „Biblia Lubelska” znajdującą się w Bibliotece Cyfrowej KULTUTAJ.

 

Stary Testament

 

  1. Księga Kapłańska (Antoni Tronina, 2021) (PDF)
  2. Księga Powtórzonego Prawa (Janusz Lemański, 2022) (PDF)
  3. Pierwsza i Druga Księgi Kronik (Hugolin Langkammer, 2001) (PDF)
  4. Ezdrasza i Nehemiasza (Hugolin Langkammer, 2000) (PDF)
  5. Księga Tobiasza, Księga Judyty, Księga Estery (Antoni Tronina, 2001) (PDF)
  6. Pierwsza i Druga Księga Machabejska (Józef Homerski, 2001) (PDF)
  7. Księga Hioba (Antoni Tronina, 2021) (PDF)
  8. Księga Psalmów (Antoni Tronina, 2021) (PDF)
  9. Księga Mądrości (Marcin Zieliński, 2023) (PDF)
  10. Księga Izajasza (Lech Stachowiak, 1991) (PDF)
  11. Księga Jeremiasza (Lech Stachowiak, 1997) (PDF)
  12. Księga Ezechiela (Józef Homerski, 1998) (PDF)
  13. Księga Daniela (Józef Homerski, 1995) (PDF)
  14. Księga Jonasza (Piotr Jaworski, 2022) (PDF)
  15. Księga Habakuka (Krystian Malec, 2023) (PDF)
  16. Księga Malachiasza (Piotr Jaworski, 2023) (PDF)

Nowy Testament

17. Ewangelia według św. Mateusza (Józef Homerski, 1995, 2 wyd. 2004) (PDF)
18. Ewangelia według św. Marka (Hugolin Langkammer, 1997, 2 wyd. 2004) (PDF)
19. Ewangelia według św. Łukasza (Hugolin Langkammer, 2005) (PDF)
20. Ewangelia według św. Jana (Antoni Paciorek, 2000) (PDF)
21. Dzieje Apostolskie (Hugolin Langkammer, 2008) (PDF)
22. List do Rzymian (Hugolin Langkammer, 1999) (PDF)
23. Pierwszy i Drugi List do Koryntian (Hugolin Langkammer, 1998) (PDF)
24. List do Galatów (Hugolin Langkammer, 1999) (PDF)
25. List do Efezjan (Hugolin Langkammer, 2001) (PDF)
26. List do Filipian (Hugolin Langkammer, 2001) (PDF)
27. List do Kolosan (Antoni Tronina, Antoni Paciorek, 2002) (PDF)
28. Pierwszy i Drugi List do Tesaloniczan (Hugolin Langkammer, 2008) (PDF)
29. List Pasterskie (1 Tm, 2 Tm, Tt) (Hugolin Langkammer, 2006) (PDF)
30. List do Filemona (Hugolin Langkammer, 2003) (PDF)
31. List do Hebrajczyków (Antoni Paciorek, 1998) (PDF)
32. Listy Katolickie (Jk, 1 P, 2 P, Jud(Hugolin Langkammer, 2016) (PDF)
33. Apokalipsa (Huglin Langkammer, Jan Klinkowski, 2010) (PDF)

 

Więcej na temat Biblii Lubelskiej możesz przeczytać TUTAJ.
Możliwość zakupu w księgarni internetowej Wydawnictwa KULTUTAJ.