Aktualności / Wydarzenia

Lubelski Festiwal Nauki odbędzie się po raz dwudziesty

Czy istnieje muzeum zupek chińskich, asfaltu czy pasożytów? Jak bronić się przed manipulacją podczas zakupów? Jaka muzyka może zabrzmieć podczas ślubu w kościele, a jaka nie i dlaczego? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznasz podczas projektów, jakie pracownicy i studenci KUL przygotowali na jubileuszowy, XX Lubelski Festiwal Nauki, który odbędzie się 14-20 września 2024 r. pod hasłem „Człowiek sercem nauki”. To jeden z największych festiwali nauki w Polsce, który KUL współtworzy wraz z pozostałymi uczelniami publicznymi Lublina (PL, UMCS, UM i UP) oraz Urzędem Miasta.

Lubelski Festiwal Nauki od lat wpisał się w kalendarz wydarzeń miasta. Jego celem jest upowszechnianie zagadnień naukowych w prosty i przystępny sposób, niezależnie od wieku czy poziomu wykształcenia uczestników – zarówno tym, którzy starają się regularnie śledzić nowinki badawcze, jak i tym, którzy na co dzień nie poświęcają im wiele uwagi. W projektach, których tematyka jest bardzo różnorodna, mogą wziąć udział nie tylko dzieci, młodzież szkolna czy studenci, ale także dorośli oraz osoby starsze. Nic więc dziwnego, że wydarzenie z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Ubiegłoroczna edycja Festiwalu, której głównym organizatorem był KUL, była rekordowa zarówno pod względem liczby uczestników (ponad 40 tysięcy osób), jak i zgłoszonych projektów (1758). Dodatkowo Lubelski Piknik Naukowy odwiedziło ponad 10 tysięcy ludzi.

– Również w trakcie tegorocznego festiwalu będzie można uczestniczyć w licznych warsztatach, prezentacjach, wykładach i wystawach przygotowanych zarówno przez pracowników, jak i studentów KUL – mówi dr Katarzyna Dębińska-Domagała, koordynator LFN na naszym uniwersytecie.

Podczas podróży po najbardziej niezwykłych muzeach świata będzie można przekonać się czy istnieje muzeum zupek chińskich, asfaltu czy pasożytów? Dowiemy się jakie techniki stosują marketerzy, żeby zmienić nasz stosunek do produktu lub skłonić do jego zakupu, a także jaka muzyka może zabrzmieć podczas ślubu w kościele, a jaka nie i dlaczego? Jak wygląda życie za więziennym murem – jakie prawa i obowiązki mają więźniowie, a jakie funkcjonariusze Służby Więziennej? Czy myślenie krytyczne może przydać się na co dzień każdemu z nas? Będziemy mogli także zgłębić światopogląd i język poezji Wisławy Szymborskiej, poznać techniki modelowania brył za pomocą krzywych oraz dowiedzieć się dlaczego smaki i zapachy przypominają nam wakacje nad morzem.  

Jak poinformowali organizatorzy podczas konferencji prasowej zapowiadającej Festiwal, która odbyła się 18 czerwca 2024, rejestracja projektów nadal trwa, a z ich listą będzie można wkrótce zapoznać się na stronie internetowej Festiwalu.