Aktualności / Wydarzenia

Areopag Uniwersytetów tym razem na UAM Poznań

Dziś zastanawiamy się nie nad tym czy sztuczna inteligencja zmieni nasz świat, ale jak to zrobi? Jak AI wpłynie na komunikację między ludźmi, jaka przyszłość czeka edukację i naukę? Odpowiedzi na te pytania będą poszukiwać 19 czerwca 2024 eksperci czołowych polskich uczelni: UW, UAM, UJ oraz KUL podczas debaty na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. KUL podczas debaty w ramach Areopagu Uniwersytetów reprezentować będzie psycholog eksperymentalny dr Paweł Fortuna.

Można zaryzykować twierdzenie, że sztuczna inteligencja to jedna z najbardziej przełomowych  innowacji w historii ludzkości. Pole jej zastosowań z roku na rok staje się coraz szersze. Wszyscy korzystamy z niej na co dzień w coraz większym zakresie, nie zawsze zdając sobie z tego sprawę. Wyszukiwarki internetowe, nawigacja samochodowa czy ChatGPT to tylko niektóre z przykładów jej użycia. Ale algorytmy znajdują też zastosowanie w medycynie, a ich wykorzystanie do analizy danych medycznych umożliwia szybsze diagnozowanie schorzeń. 

Sztuczna inteligencja i jej zastosowania oraz prowadzone w tym obszarze badania to temat niezwykle aktualny. O niej dyskutują naukowcy w bieżącym cyklu Areopagu Uniwersytetów, analizując zastosowania, ale także wskazując na różnorodne podejścia do zagadnienia: od humanistycznego po nauki ścisłe  – mówi rektor KUL, inicjator Areopagu Uniwersytetów, ks. prof. Mirosław Kalinowski. – Sztuczna inteligencja znajdzie się w programie kształcenia na wszystkich kierunkach studiów KUL w roku akademickim 2024/25 – zapowiada ks. prof. Kalinowski.

O szansach i zagrożeniach związanych z rozwojem AI dyskutowali uczestnicy pierwszej debaty cyklu, która w lutym odbyła się na lubelskiej uczelni. Teraz dyskusja będzie kontynuowana, a eksperci będą zastanawiać się jak sztuczna inteligencja wpłynie na przyszłość ludzkości. W jaki sposób zmieni komunikację między ludźmi, wpłynie na procesy społeczne, edukację i naukę. Czy dla ludzkości będzie to oznaczać wielki krok naprzód, czy raczej przyniesie nam stagnację?

Debatę poprowadzi dr hab. Natalia Walter, prof. UAM, a wezmą w niej udział eksperci z czterech uczelni współtworzących Areopag Uniwersytetów:

  • dr hab. Renata Włoch, prof. UW
  • dr hab. Jacek Marciniak, prof. UAM
  • dr Szymon Bobek (UJ)
  • dr Paweł Fortuna (KUL)

Dr Paweł Fortuna jest psychologiem, adiunktem w Katedrze Psychologii Eksperymentalnej KUL, realizującym badania w ramach Perception & Cognition Lab. Rozwija autorską koncepcję cyberpsychologii pozytywnej zorientowanej na analizę korzystnych interakcji użytkowników z technologią. Prowadzi interdyscyplinarne badania nad recepcją sztucznej inteligencji oraz uwarunkowaniami nadawania statusu moralnego sztucznym systemom. Autor i współautor dwudziestu książek. Trzykrotny laureat Nagrody Teofrasta za najlepszą książkę psychologiczną. Pozycja: „Optimum. Idea pozytywnej cyberpsychologii” (2021, Wydawnictwo Naukowe PWN) została wyróżniona w 2022 roku główną nagrodą przez Polskie Towarzystwo Psychologii Pozytywnej. Członek ZAiKS, autor tekstów i kompozytor, m.in. współtwórca piosenek Justyny Steczkowskiej, jak choćby „Dziewczyna szamana”.

Areopag Uniwersytetów to cykl debat, w których biorą udział przedstawiciele największych polskich uniwersytetów: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i inicjatora przedsięwzięcia - Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Debata „Człowiek w rzeczywistości AI: rozwój czy stagnacja?” rozpocznie się 19 czerwca o godz. 16.00 na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i będzie transmitowana na kanale UAM na platformie You Tube.