Aktualności / Wydarzenia

Wygraj wyjazd do Rzymu

W Lublinie przez wieki spotykał się Wschód z Zachodem, a obok siebie harmonijnie żyli przedstawiciele wielu narodów i religii. Choć dziś Lubelszczyzna zmienia się niezwykle dynamicznie, to wokół nas wciąż możemy odnaleźć ślady wielokulturowej przeszłości. Do ich poszukiwania - studentów i doktorantów KUL zachęca Centrum Heschela KUL, które zaprasza do udziału w konkursie „Lubelszczyzna: dialog kultur, religii i serc”.  – Chcemy nie tylko odnaleźć ślady przeszłości, ale także wskazać, że możliwe jest pokojowe współistnienie narodów i religii – mówi ks. dr hab. Marcin Kowalski, prof. KUL, dyrektor Centrum Heschela.

Lubelszczyzna przez wieki stanowiła miejsce spotkania Wschodu i Zachodu. Tu obok siebie zgodnie żyli przedstawiciele wielu narodów i religii. Do II wojny światowej w miastach i miasteczkach dużą część mieszkańców stanowiła ludność żydowska, a wschodnią część regionu zamieszkiwali wraz z Polakami Ukraińcy. Dziś po wielokulturowej tradycji regionu pozostało wiele znaków, które często mijamy nie mając nawet takiej świadomości. – Chcemy zachęcić młodych ludzi do ich odkrycia – mówi ks. dr hab. Marcin Kowalski, prof. KUL, dyrektor Centrum Heschela, organizatora konkursu. Jak podkreśla, konkurs ma służyć nie tylko zachowaniu śladów przeszłości, ale także pokazać, że możliwe jest pokojowe współistnienie narodów i religii.  – To przesłanie, które jest szczególnie istotne w dzisiejszym świecie, tak pełnym konfliktów – wskazuje ks. prof. Kowalski.

Konkurs będzie obywał się w trzech kategoriach: plastycznej, fotograficznej i literackiej, w której zadaniem uczestników będzie przedstawienie eseju. Tematyka konkursu to szeroko rozumiana kultura, religia, historia i teraźniejszość w relacjach katolicko-żydowskich na Lubelszczyźnie.

Organizatorzy konkursu zachęcają  do wnikliwej obserwacji otoczenia. Prace konkursowe mają nawiązywać do tematu konkursu: „Lubelszczyzna: dialog kultur, religii i serc”.  Zadaniem uczestników konkursu plastycznego jest przygotowanie pracy w dowolnej technice artystycznej, np. ołówek, węgiel, kredka, akwarela, akryl.  W kategorii fotograficznej należy nadesłać cykl trzech prac  ukazujących w interesujący sposób lubelskie krajobrazy, pomniki architektury, zabytki, elementy architektoniczne. Zdjęcia powinny opowiadać historię, która pozwoli przenieść się odbiorcy w miejsce opowieści. Natomiast w eseju mają zostać zawarte  refleksje na temat złożonej historii Lublina i Lubelszczyzny. Mogą to być historie rodzinne, opowieści dotyczące miejscowości, znanych i mniej znanych wydarzeń, historii z okresu II wojny światowej i okupacji, ale też z innych okresów historycznych.

Prace można nadsyłać do 17 lipca 2024, godz. 15.30. Nagrodami dla zwycięzców, laureatów, oraz osób wyróżnionych w niniejszym konkursie są tygodniowe wyjazdy do Rzymu.

Regulamin konkursu