Treść pytań do Władz KUL
Od pracowników naukowych:
- Co będzie z zatrudnieniem profesorów KUL, którzy mają dobre wyniki w parametryzacji, wykazują aktywność naukową etc., ale od października może im brakować godzin do pensum?
- Czy będzie możliwość przedłużenia z jednego do dwóch semestrów urlopów naukowych? Dotychczas urlop taki dostaje się najczęściej na jeden semestr; jednak są, tacy którzy dostają urlop naukowy na dwa semestry?
- Dość wyraźne jest zróżnicowanie liczebności studentów na różnych kierunkach studiów. Skutkuje to zróżnicowanym obciążeniem pracą, głównie dydaktyczną. Podstawą do porównań mogą być protokoły zaliczeń przedmiotów, z których wynika, że niektórzy pracownicy obsługują w semestrze kilkunastu studentów a inni regularnie kilkuset, nawet sześciuset i więcej. Czy i w jaki sposób Władze KUL zamierzają uwzględnić to dopasowując wynagrodzenie pracowników adekwatnie do obciążenia ich pracą?
- Kilka dni temu Minister Gowin mówił o potrzebie wzajemnego szacunku i lojalności w środowisku akademickim. Postulat ten dotyczy także naszej Alma Mater. Mamy w tym względzie mamy wiele do odrobienia, zwłaszcza w tym, aby poprawić podmiotowość w relacjach pracowniczych. Warto mieć również wzgląd na to, że są ośrodki akademickie, dla których stanowimy pewien punkt odniesienia. Czy i co Władze KUL zamierzają uczynić w tym obszarze?
Postulaty:
- Prorektor UW (p. prof. Andrzej Tarlecki) dnia 10.01.2018 r. poinformował pracowników naukowo-dydaktycznych o korzystnej dla nich interpretacji nowych przepisów ws. ustawy o podatku dochodowym w kwestii zasad korzystania z 50% kosztów uzyskania przychodów. Czy Władze KUL podjęły już w tej sprawie analogiczną decyzję?
- Wobec starzenia się kadry nauczycieli akademickich, i pojawiającym się problemem zastępowalności na istniejących stanowiskach, jak również w związku z nieprzyzwoitym (bo obniżającym poziom) przenoszeniem ciężaru dydaktyki na doktorantów i łataniem w ten sposób istniejącej luki pokoleniowej (brak asystentów) – Solidarność KUL stwierdza słabość polityki kadrowej w tym obszarze. Postulujemy konieczność przemyślenia jej i wypracowania standardów polityki długofalowej przez Władze Uczelni.
- W odniesieniu do praktyki zawieszania po połowie semestru (nawet w grudniu) grup ćwiczeniowych, likwidowania wykładów fakultatywnych czy też kierunków studiów, w których brakuje jednej czy dwóch osób - pracownicy KUL – wnioskują o zaniechanie takich praktyk.
- W kwestii standardów i realizacji filozofii kształcenia studentów przez KUL. Pracownicy naukowo-dydaktyczni KUL postulują pełniejsze dookreślenie sylwetki absolwenta KUL, bogatszej w stosunku do tej, która może wynikać z uformowania określonego efektami kształcenia zadeklarowanymi w sylabusach. Wniosek dotyczy poszerzenia katolickich efektów kształcenia.
Od pracowników administracyjnych:
- Po 30 latach pracy zarabiam 2.300 zł. Powinno to być normą, że nasza pensja wzrasta w miarę upływu czasu pracy. 1% wysługi lat (przy niskim wynagrodzeniu) nie pokrywa nawet inflacji. A więc - pytanie o podwyżki?
- W naszej Uczelni istnieje tabela płac i stanowisk dla pracowników administracji. Brak w niej wielu stanowisk i stawek im odpowiadających. Czy można wypracować dokładniejszą tabelę, która odzwierciedlałaby stan faktyczny? Jeden przykład - nie ma w tabeli stanowiska głównego specjalisty ani stawki dla tego stanowiska.
- W regulaminie nagród rektorskich w par. 4 punkt 3 jest zapis: „Lista osób, które otrzymują nagrodę Rektora ma charakter jawny”. Czy taka lista istnieje i gdzie można ją zobaczyć?
- Czy odchodzący na emeryturę pracownicy mają prawo do nagrody rektorskiej? Niektóre komisje ds. nagród rektorskich w pierwszej kolejności rozpatrywały wnioski o nagrody osób, które odchodzą na emeryturę, ale były też komisje, które na początku odrzucały takie wnioski.
- Wielu pracowników nie wie jaka kwota została przyznana dla danego zespołu w ramach aktywnej polityki płacowej i jak została rozdysponowana. Czy można to zmienić?
- Czy pracownicy zatrudnieni na czas określony (w przypadku niektórych osób jest to trzecia umowa tego typu), którzy sprawdzili się na swoim stanowisku pracy, mogą realnie liczyć na przedłużenie umowy i zmiany dotychczasowej umowy na czas nieokreślony?
Postulaty
Aby podjąć prace zmierzające do awansowania pracowników administracyjnych „z tzw. automatu”, a tylko pracowników wyróżniających się na wniosek przełożonego w terminie wcześniejszym niż w tabelach. Wybiórcze awanse wywołują w społeczności KUL poczucie krzywdy i brak docenienia