Kolejne spotkanie Klubu „Filozofuj!” w Lublinie będzie dotyczyć nadziei. „Filozofuj!” zachęca do refleksji filozoficznej razem z wybitnymi specjalistami: prof. Piotrem Bartulą oraz prof. Jackiem Jaśtalem. Odbędzie się 18 maja o 17:30 w kawiarni „Nie wylej” na ul. Żwirki i Wigury 4 w Lublinie.
Dlaczego tak cenimy nadzieję, do czego jest nam potrzebna? Czy należy jej ufać? A może wręcz jest nam niezbędna do życia? Temat najbliższego spotkania Klubu „Filozofuj!” w Lublinie – nadzieja – w czasach wojny, katastrofy klimatycznej, pandemii i innych kryzysów XXI wieku jest szczególnie aktualny.
Na spotkaniu Klubu „Filozofuj!” w Lublinie wspólnie ze specjalistami pochylimy się m.in. nad następującymi kwestiami, dotyczącymi racjonalności i sensu nadziei:
- Jakie funkcje nadzieja pełni w naszym życiu?
- Czy żywienie nadziei można uznać za postawę racjonalną?
- Jak może się objawiać nadzieja zwodnicza?
- Czy nadzieja zawsze ma wartość?
Spotkanie lubelskie będzie już drugą majową debatą poświęconą nadziei. Pierwsza, dotycząca istoty nadziei, odbędzie się w Krakowie.
Spotkanie podzielone zostanie na dwie części: najpierw będzie można wysłuchać dyskusji zaproszonych ekspertów. Następnie głos zostanie oddany publiczności – każdy z przybyłych będzie mógł zadać pytanie. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału!
W dyskusji wezmą udział:
Jacek Jaśtal – dr hab., pracuje na Politechnice Krakowskiej. Zajmuje się metaetyką oraz historią etyki i moralności (w szczególności starożytnej), socjologią moralności oraz współczesnymi zmianami społecznymi związanymi z rozwojem technologii informatycznych. Opublikował m.in. książki: Etyka i charakter, Natura cnoty. Problematyka emocji w neoarystotelesowskiej etyce cnót, Etyka i czas. Wariacje aretologiczne, Czas i bezczasowość. Konstrukcje społeczne i doświadczenie osobowe (wraz z I. Butmanowicz-Dębicką), oraz ostatnio Nadzieja z Melos. Przyczynek do debaty nad pojęciem elpis.
Piotr Bartula – dr hab., pracownik naukowy Zakładu Filozofii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, eseista. Zajmuje się polską i zachodnią filozofią polityki, twórca tzw. testamentowej teorii sprawiedliwości. Autor książek: Kara śmierci – powracający dylemat, August Cieszkowski redivivus, Liberalizm u kresu historii, Aspołeczne „my”.
Spotkanie poprowadzi Marta Ratkiewicz-Siłuch.
Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022, godz. 21:16 - Andrzej Zykubek