Aktualności / Wydarzenia

„Anatomia wolności”. Niezwykła historia Zygmunta Klukowskiego trafiła na ekran

- Fantastyczne dzieło – tymi słowami ocenił film dokumentalny wyprodukowany przez Akademię Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL Artur Podsiadły, p.o. dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej KUL. Premiera „Anatomii wolności” odbyła się w czwartek (27.06) w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL.

 

To przejmujący obraz, na który złożyły się relacje naocznego świadka II wojny światowej. Przedstawiona w filmie opowieść koncentruje się na zapisach codziennych zmagań dr. Zygmunta Klukowskiego, lekarza, bibliofila, społecznika, żołnierza Armii Krajowej, świadka w procesach norymberskich. - Są one świadectwem niezłomności ludzkiego ducha i wewnętrznej przemiany – zauważyła podczas premiery s. prof. Beata Zarzycka, prorektor KUL ds. nauki i kadr. Natomiast Artur Podsiadły, p.o. dyrektora BU KUL przypomniał, że dzienniki dr. Klukowskiego to jedno z najważniejszych dokumentów obrazujących to, co działo się podczas II wojny światowej na Zamojszczyźnie. - To niezwykle pouczający dokument, który został wpisany na prestiżową Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata – mówił Artur Podsiadły.

Zygmunt Klukowski urodził się w 1885 roku w Odessie. Studia medyczne rozpoczął w Moskwie, a kontynuował je w Krakowie. Podczas I wojny światowej służy w armii rosyjskiej jako lekarz, a po jej zakończeniu przeniósł się do Szczebrzeszyna, gdzie objął posadę dyrektora szpitala miejskiego im. św. Katarzyny.

W 1925 roku z jego inicjatywy powstało w Zamościu muzeum regionalne i reaktywowana została miejska biblioteka. Po wybuchu II wojny światowej Klukowski zaangażował się w działalność konspiracyjną w ZWZ-AK. Wtedy też zaczął prowadzić dzienniki, które stały się jednym z pierwszych dokumentów historii okupacji i stanowiły materiał dowodowy w norymberskich procesach funkcjonariuszy Głównego Urzędu Rasy i Osadnictwa SS.

Film „Anatomia wolności” został wyprodukowany przez Akademię Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL, a jego reżyserem jest Damian Bieniek. - Kiedy zacząłem pracę nad filmem nie spodziewałem się jak wielowymiarowa jest to postać. Natomiast wraz z poznaniem jego historii doszedłem do przekonania, że doktor Klukowski był człowiekiem o szerokich horyzontach mimo okropnych czasów, w których żył. Niech one nigdy nie wrócą – powiedział Damian Bieniek.

- Fantastyczne dzieło – tak „Anatomię wolności” ocenił Artur Podsiadły, który zaznaczył, że premiera tego filmu to cześć trwającego w BU KUL Roku Zygmunta Klukowskiego. W ramach jego obchodów 22 października odbędzie się konferencja naukowa poświęcona życiu i działalności doktora ze Szczebrzeszyna.

To jednak nie wszystko. O fenomenie dziennika dr. Klukowskiego znajdującego się w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej KUL, ale także o niezwykłym życiorysie i nawróceniu doktora Klukowskiego z dr. Arkadiuszem Adamczukiem, kierownikiem oddziału zbiorów specjalnych BU KUL rozmawiamy w najnowszym odcinku programu KULcast.

 

Posłuchaj na Spotify

Oglądaj na YouTube

 

Galeria zdjęć