Aktualności / Wydarzenia

Dwa konkursy - jeden KUL

Idzi, Stefan, Karol, Konstantyna i Stella -  tak nazywać się będą akademiki  KUL, najstarszego uniwersytetu w Lublinie. Znamy także autora muralu, który powstanie na kampusie „Poczekajka”. Wyniki obu konkursów zostały ogłoszone podczas eventu „BBQ międzynarodowo, międzykulturowo i domowo – akcja integracja”.
Na konkurs „Nazwijmy Domy Studenckie KUL”  wpłynęło ponad 60 propozycji zgłoszonych przez studentów.  Kapitule, która wybrała nazwy, przewodniczyła prorektor ds. studentów, doktorantów i rozwoju, prof. Beata Piskorska.
Decyzją jury akademiki otrzymają następujące imiona:

• Męski Dom Studencki przy ul. Niecałej - „Idzi” (autor propozycji Mikołaj Mariańczyk)
  • Dom Studencki przy ul Konstantynów 1A - „Stefan” ( Maria Kochman)
  • Męski Dom Studencki przy ul. Konstantynów 1B - „Karol” (Marta Ślusarczyk)
  • Żeński Dom Studencki przy ul Konstantynów 1D - „Konstantyna” ( Klaudia Jaroszuk),
  • Dom Studencki w Stalowej Woli - „Stella” (Kinga Dybka).

- To historyczny moment. KUL ma niemal 106 lat i wreszcie uniwersyteckie Domy Studenckie mają swe imiona, które nawiązują do wielkich i ważnych postaci KUL - zaznaczyła prof. Beata Piskorska.

Jury pod przewodnictwem prof. Ewy Trzaskowskiej, prorektor ds. kształcenia, rozstrzygnęło także konkurs na mural na kampusie Poczekajka. Wielkoformatowe  malowidło ma nawiązywać do Lublina, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, a także do wielkiego profesora uczelni – kard. Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II.

Na konkurs wpłynęły 23 projekty przygotowane przez studentów KUL. Zwyciężył projekt Aleksandry Lalik, studentki III roku architektury Krajobrazu. Komisja przyznała wyróżnienie Karolinie Kawalec (architektura Krajobrazu, III rok) oraz Patrycja Grzymek (zarządzanie I stopnia, II rok). - Gratuluję młodym architektom. Wiem, jak to dla nich ważne, że mogą mieć swój wkład w tworzenie  aranżacji dla uniwersytetu. Pozostaną one przecież na wiele lat - podkreśliła prof. Ewa Trzaskowska.

Zwycięzców obydwu konkursów poznaliśmy 12 czerwca 2024 podczas międzynarodowego, międzykulturowego i domowego spotkania przy Dworku Staropolskim na Konstantynowie. Wydarzeniu towarzyszyły prezentacje muzyczne. Koncert zagrał studencki zespół rockowy “Bezszelestni”, wystąpili również Katarzyna Kagan, pracowniczka Biotechnologii KUL, Michał Wenta, student drugiego roku Filologii polskiej oraz Piotr Szelest, kierownik Domów Studenckich KUL.

Podczas eventu Dział Współpracy z Zagranicą KUL podsumował rok akademickiej działalności na rzecz integracji studentów z zagranicy, za którą odpowiada International Student Support Center.

- Takie inicjatywy bardzo mocno integrują i utożsamiają studentów z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II. Wspólnie tworzymy przyszłość Alma Mater również w obszarach pozanaukowych. Wyrażamy wdzięczność rektorowi uniwersytetu za otwartość, wsparcie i zaufanie. Dzięki niemu możemy wspólnie działać – stwierdziła Monika Stojowska, zastępca rzecznika prasowego KUL.

Organizatorami wydarzenia byli: Akademia Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL, Dział Współpracy z Zagranicą, ISSC oraz Rady Domów Studenckich KUL.