Aktualności / Wydarzenia

Wydział Prawa KUL wśród najlepszych w Polsce

Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL znalazł się wśród najlepszych wydziałów prawa w Polsce. W rankingu Dziennika Gazety Prawnej uplasował się tuż za podium, na czwartej pozycji, za wydziałami prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego.

Co zadecydowało o sukcesie prawników z KUL? Dziekan WPPKiA dr hab. Andrzej Herbet uważa, że przed wszystkim stała dbałość o poziom kształcenia i indywidualne podejście do każdego studenta. I rzeczywiście, KUL najwyżej został oceniony w kategorii jakość i warunki kształcenia. Tutaj pod uwagę zostały wzięte m.in. wyróżnienia i nagrody uzyskane przez pracowników i studentów, łatwy dostęp do biblioteki i elektronicznych systemów informacji prawnej czy funkcjonowanie Uniwersyteckiej Poradni Prawnej, w której studenci pod opieką wykładowców udzielają nieodpłatnie pomocy prawnej. – Skupiamy się na doskonaleniu metod kształcenia i kładziemy duży nacisk na warsztatowy charakter realizowanych zajęć – mówi prof. Herbet. Stale zwiększana jest oferta przedmiotów prowadzonych w językach obcych, a także kształtujących kompetencje z zakresu informatyki prawniczej. Najbardziej jednak cieszą zwrotne informacje od absolwentów, którzy bardzo wysoko oceniają nie tylko profesjonalizm kadry, ale również relacje panujące na Wydziale.

W rankingu sklasyfikowanych zostało 21 wydziałów prawa prowadzonych na uczelniach publicznych w całej Polsce (odrębnej ocenie podlegały uczelnie niepubliczne). Każdy z nich był oceniany w 4 głównych kategoriach. Najważniejszą i najwyżej punktowaną z nich był poziom i warunki kształcenia, ale pod uwagę brane były także jakość kadry, wymogi stawiane studentom oraz wyniki zdawalności na aplikacje prawnicze. Wśród szczegółowych kryteriów znalazły się m.in.: liczba studentów przypadająca na pracownika naukowego, kariery zawodowe absolwentów oraz wyniki ewaluacji jakości działalności naukowej. Warto przypomnieć, że w ramach ewaluacji prawo na KUL uzyskało kategorię A, natomiast prawo kanoniczne A+.

Prof. Herbet podkreśla, że celem studiów prawniczych jest nie tyle opanowanie encyklopedycznej wiedzy, ale przede wszystkim kształtowanie umiejętności jej zastosowania w praktyce. Stąd duży nacisk kładziony na obowiązkowe i fakultatywne praktyki, różnego rodzaju programy mentoringowe i tutoringowe oraz zajęcia przygotowujące do aplikacji. – W naszym modelu kształcenia szczególną wagę przywiązujemy do bezpośredniego kontaktu studentów z wykładowcami – wskazuje dziekan. Wydział stwarza także studentom okazję do spotkań z praktykami, nie tylko podczas organizowanego cyklicznie LubLaw Day – spotkania lubelskiego środowiska prawniczego. Wśród pracowników Wydziału znajdują się liczni praktycy: sędziowie, adwokaci czy radcowie prawni. – Przygotowujemy studentów nie tylko do pracy w typowych zawodach prawniczych; nasi absolwenci prowadzą lub zarządzają działalnością gospodarczą, znajdują zatrudnienie w administracji publicznej, czy organizacjach pozarządowych – dodaje.

KUL odnotował duży awans, bo przed rokiem klasyfikowany był na 9 pozycji. Na Wydziale Prawa Kanonicznego, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL studiować można nie tylko prawo czy prawo kanoniczne, ale także administrację, prawo w biznesie czy prawo Unii Europejskiej.