Aktualności / Wydarzenia

Dr Mariusz Sokołek: Podatki muszą być stabilne

- Podatnicy chętnie płaciliby podatki, nawet wysokie, pod warunkiem, że system podatkowy byłby stabilny – uważa dr Mariusz Sokołek z Katedry Finansów i Rachunkowości Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. - Chodzi o to, by skupić się na biznesie i zarabianiu, a nie bać się pisma z urzędu skarbowego – mówi dr Mariusz Sokołek.

Dr Mariusz Sokołek z Katedry Finansów i Rachunkowości KUL jest gościem najnowszego programu KULcast. Z naszym gościem rozmawiamy o tym czy warto płacić podatki i komu opłaca się skomplikowany system podatkowy.

- Przedsiębiorcy marzą o systemie, który jest przejrzysty i stabilny, czyli taki, który gwarantuje, że to, co dzisiaj zaplanują, jaki samochód kupią lub jaką ja formę opodatkowania wybiorą miało skutek dla nich nie tylko dziś i na koniec roku, ale także na parę lat do przodu. Chodzi o to, by przedsiębiorcy mogli się skupić na biznesie i zarabianiu, a nie obawiać się koperty z czerwoną pieczątką urzędu skarbowego – mówi dr Mariusz Sokołek.

Jego zdaniem prosty system podatkowy nie zawsze opłaca się fiskusowi. - W podatkach jest za dużo polityki. Prosty system podatkowy łatwo się sprzedaje jako fajne hasło wyborcze, ale ostatecznie nikomu do końca nie zależy na reformie, która byłaby ukłonem w stronę przedsiębiorców i uprościłaby system podatkowy w Polsce ponieważ z punktu widzenia fiskusa jest on niepraktyczny – uważa dr Sokołek.

Dlaczego? - Po pierwsze chodzi o obsługę armii urzędników, którzy pracują w aparacie fiskalnym państwa. Po drugie należy pamiętać, że za błędy podatkowe zarówno nieświadome jak i wynikające z działalności przestępczej są kary, grzywny, mandaty, które stanowią dochód do budżetu państwa – wyjaśnia ekspert KUL.

Według dr. Mariusza Sokołka warto płacić podatki, choć nie ich wysokość jest kluczowa dla przedsiębiorców. - Podatnicy chętnie płaciliby podatki, nawet wysokie, pod warunkiem, że system podatkowy byłby stabilny – zaznacza dr Sokołek, który w najnowszym odcinku KULcastu opowiada także o ciemnej stronie podatku VAT i tłumaczy dlaczego inflacja nie zawsze musi być złym zjawiskiem.

 

Całą rozmowa: