Katedra Literatury Niderlandzkiej
Leerstoel voor Nederlandse Literatuur
Katedra Literatury Niderlandzkiej KUL to miejsce, w którym pasja do literatury łączy się z wszechstronnym rozwojem intelektualnym studentów. Jesteśmy przekonani, że studiowanie literatury niderlandzkiej nie tylko wzbogaca kulturowo, ale również stanowi nieocenione narzędzie dla przyszłych liderów biznesu. |
|
Dlaczego literaturoznawstwo jest tak istotne dla przyszłych profesjonalistów? Analiza tekstów literackich rozwija umiejętność krytycznego myślenia, interpretacji oraz skutecznej komunikacji — kluczowych umiejętności w świecie biznesu. Studenci niderlandystyki KUL zdobywają nie tylko głęboką wiedzę o literaturze niderlandzkiej, ale także rozwijają umiejętności heurystyczne,
|
|
Ponadto literatura niderlandzka |
|
Zapraszamy już teraz do odkrywania świata literatury niderlandzkiej na niderlandystyce i do przekonania się, jak wartościowym narzędziem może stać się literaturoznawstwo i kulturoznawstwo niderlandzkie dla kształtowania przyszłych pracowników doskonale prosperujących firm z językiem niderlandzkim. |
|
Jestem do Waszej dyspozycji i chętnie udzielę informacji o studiach niderlandystycznych na KUL: dr hab. Marcin Polkowski, kierownik Katedry Literatury Niderlandzkiej (polkowski [at] kul.pl). |
Badania naukowe w Katedrze Literatury Niderlandzkiej koncentrują się zgodnie z dewizą Uczelni Deo et Patriae w dwóch głównych nurtach:
- literatura i religia w krajach niderlandzkiego obszaru językowego
- polsko-niderlandzkie kontakty literackie i kulturowe
Eksplorujemy współzależności między literaturą a kulturą religijną i teologią, zwłaszcza katolicką (choć nie tylko), od średniowiecza do czasów współczesnych — od mistyczki Hadewijch do św. Tytusa Brandsmy i współczesnych odniesień do religii w poezji i prozie fikcjonalnej.
Badamy kontakty literackie i wymianę kulturową między Polską (dawniej i obecnie) a krajami niderlandzkojęzycznymi, zwłaszcza na polu recepcji literackiej, imagologii kulturowej i przekładu. Interesuje nas też niderlandzka literatura Holocaustu, krytyczne eksploracje nowych metod badawczych (np. zwierzęta i literatura, spatial studies).
Historia katedry
Czy wiesz, że...?
Niderlandystyczne badania naukowe prowadzone są na KUL (z przerwami) od 1923 roku, a ich pionierem był pochodzący z Flandrii o. prof. Gommar Michiels.
W roku 1977 w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim przy wsparciu Katolickiego Uniwersytetu w Leuven (Belgia) i Katolickiego Uniwersytetu w Nijmegen (Holandia) powstał Ośrodek Kultury Niderlandzkiej. Jego założycielami i kierownikami byli nieżyjący już profesorowie Eugeniusz Wiśniowski i Michał Kaczmarkowski. Od roku 2002 Ośrodkiem kierował dr hab. Andrzej Budzisz, prof. KUL, który odegrał znaczącą rolę w pracach nad rozwojem i usamodzielnieniem Ośrodka.
Od roku akademickiego 2007 Ośrodek Kultury Niderlandzkiej, funkcjonujący do tej pory jako instytut międzywydziałowy, został przekształcony w Katedrę Literatury i Języka Niderlandzkiego w ramach Instytutu Filologii Angielskiej. Powstała jednocześnie specjalizacja niderlandystyczna dla studentów anglistyki. Zajęcia prowadzą profesorowie z Uniwersytetu w Leuven i Nijmegen (prof. Koen Jaspaert i prof. Maarten Klein) oraz pracownicy katedry z Polski, Belgii i Holandii. Ten szybki rozwój był możliwy dzięki wsparciu kadrowemu i merytorycznemu Katolickiego Uniwersytetu Leuven oraz finansowemu Unii Języka Niderlandzkiego i prowincji Gelderland w Holandii, która ufundowała w 2007 r. m.in. nowoczesne komputerowe laboratorium językowe.
W roku 2008 Katedra Literatury i Języka Niderlandzkiego otworzyła nowy kierunek: Filologia Niderlandzka. W roku 2019 Katedra Literatury i Języka Niderlandzkiego została podzielona na Katedrę Języka Niderlandzkiego oraz Katedrę Literatury Niderlandzkiej. Obydwie Katedry współpracują ze sobą w działaniach naukowych i dydaktycznych w ramach kierunku filologia niderlandzka.
Ostatnia aktualizacja: 23.10.2024, godz. 10:07 - Jakub Zieliński