Katedra Literatury Niderlandzkiej

Leerstoel voor Nederlandse Literatuur

 

Katedra Literatury Niderlandzkiej KUL to miejsce, w którym pasja do literatury łączy się
z wszechstronnym rozwojem intelektualnym studentów. Jesteśmy przekonani,
że studiowanie literatury niderlandzkiej nie tylko wzbogaca kulturowo, ale również stanowi nieocenione narzędzie dla przyszłych liderów biznesu.

Dlaczego literaturoznawstwo jest tak istotne dla przyszłych profesjonalistów? Analiza tekstów literackich rozwija umiejętność krytycznego myślenia, interpretacji oraz skutecznej komunikacji — kluczowych umiejętności w świecie biznesu. Studenci niderlandystyki KUL zdobywają nie tylko głęboką wiedzę o literaturze niderlandzkiej, ale także rozwijają umiejętności heurystyczne,
co przekłada się na skuteczne rozwiązywanie problemów w środowisku zawodowym.

 

Ponadto literatura niderlandzka
i kultura niderlandzka to źródło inspiracji do twórczego myślenia
i innowacyjnego podejścia do wyzwań biznesowych. Studenci, poszerzając swoją wrażliwość kulturową, zyskują również umiejętność zrozumienia różnorodności perspektyw
oraz punktów widzenia, co staje się atutem w globalnym środowisku biznesowym.

Zapraszamy już teraz do odkrywania świata literatury niderlandzkiej na niderlandystyce
i do przekonania się, jak wartościowym narzędziem może stać się literaturoznawstwo
i kulturoznawstwo niderlandzkie dla kształtowania przyszłych pracowników doskonale prosperujących firm z językiem niderlandzkim.
Jestem do Waszej dyspozycji i chętnie udzielę informacji o studiach niderlandystycznych na KUL: dr hab. Marcin Polkowski, kierownik Katedry Literatury Niderlandzkiej (polkowski [at] kul.pl).
 

 

Badania naukowe w Katedrze Literatury Niderlandzkiej koncentrują się zgodnie z dewizą Uczelni Deo et Patriae w dwóch głównych nurtach:

  • literatura i religia w krajach niderlandzkiego obszaru językowego
  • polsko-niderlandzkie kontakty literackie i kulturowe

 

Eksplorujemy współzależności między literaturą a kulturą religijną i teologią, zwłaszcza katolicką (choć nie tylko), od średniowiecza do czasów współczesnych — od mistyczki Hadewijch do św. Tytusa Brandsmy i współczesnych odniesień do religii w poezji i prozie fikcjonalnej.

Badamy kontakty literackie i wymianę kulturową między Polską (dawniej i obecnie) a krajami niderlandzkojęzycznymi, zwłaszcza na polu recepcji literackiej, imagologii kulturowej i przekładu. Interesuje nas też niderlandzka literatura Holocaustu, krytyczne eksploracje nowych metod badawczych (np. zwierzęta i literatura, spatial studies). 

 

Historia katedry

 

Czy wiesz, że...?

 

Niderlandystyczne badania naukowe prowadzone są na KUL (z przerwami) od 1923 roku, a ich pionierem był pochodzący z Flandrii o. prof. Gommar Michiels.


W roku 1977 w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim przy wsparciu Katolickiego Uniwersytetu w Leuven (Belgia) i Katolickiego Uniwersytetu w Nijmegen (Holandia) powstał Ośrodek Kultury Niderlandzkiej. Jego założycielami i kierownikami byli nieżyjący już profesorowie Eugeniusz Wiśniowski i Michał Kaczmarkowski. Od roku 2002 Ośrodkiem kierował dr hab. Andrzej Budzisz, prof. KUL, który odegrał znaczącą rolę w pracach nad rozwojem i usamodzielnieniem Ośrodka.
Od roku akademickiego 2007 Ośrodek Kultury Niderlandzkiej, funkcjonujący do tej pory jako instytut międzywydziałowy, został przekształcony w Katedrę Literatury i Języka Niderlandzkiego w ramach Instytutu Filologii Angielskiej. Powstała jednocześnie specjalizacja niderlandystyczna dla studentów anglistyki. Zajęcia prowadzą profesorowie z Uniwersytetu w Leuven i Nijmegen (prof. Koen Jaspaert i prof. Maarten Klein) oraz pracownicy katedry z Polski, Belgii i Holandii. Ten szybki rozwój był możliwy dzięki wsparciu kadrowemu i merytorycznemu Katolickiego Uniwersytetu Leuven oraz finansowemu Unii Języka Niderlandzkiego i prowincji Gelderland w Holandii, która ufundowała w 2007 r. m.in. nowoczesne komputerowe laboratorium językowe.
W roku 2008 Katedra Literatury i Języka Niderlandzkiego otworzyła nowy kierunek: Filologia Niderlandzka. W roku 2019 Katedra Literatury i Języka Niderlandzkiego została podzielona na Katedrę Języka Niderlandzkiego oraz Katedrę Literatury Niderlandzkiej. Obydwie Katedry współpracują ze sobą w działaniach naukowych i dydaktycznych w ramach kierunku filologia niderlandzka.

Autor: Damian Olszewski
Ostatnia aktualizacja: 23.10.2024, godz. 10:07 - Jakub Zieliński