Aktualności / Wydarzenia

Naukowcy KUL w konkursie Miniatura

ncn_miniatura_8_400_jpg Wśród laureatów 8. edycji konkursu MINIATURA Narodowego Centrum Nauki znalazło się troje naukowców z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. To dr Anna Gronba-Chyła z Wydziału Nauk Przyrodniczych i Technicznych KUL, dr Agnieszka Krzyszczak-Turczyn z Instytutu Nauk Biologicznych Wydziału Medycznego KUL oraz dr Marcin Wojtasiński z Instytutu Psychologii Wydziału Nauk Społecznych KUL.

- Celem konkursu MINIATURA jest wspieranie działań naukowych będących punktem wyjścia do stworzenia założeń projektu badawczego, o którego finansowanie będzie można wnioskować w konkursach ogólnokrajowych i międzynarodowych – mówi mgr Monika Malinowska-Panasiuk z Działu Projektów Naukowych KUL.

marcin_wojtasinski_zdjecie_400_jpg Dr Anna Gronba-Chyła otrzymała dofinansowanie na realizację grantu pt. „Badania jakości i zmienności w cyklu rocznym odpadów z czyszczenia ulic i chodników w celu wyznaczenia potencjalnych możliwości nowego sposobu ich zagospodarowania zgodnego z koncepcją circural economy”. - Odpady o frakcji poniżej 10 mm stanowią duży problem zarówno środowiskowy jak i ekonomiczny. Wszystko za sprawą braku technologii zagospodarowania innego niż składowanie a co za tym idzie nie spełnieniu założeń polityki Polski i UE w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym - wyjaśnia dr Anna Gronba-Chyła. - Dlatego bardzo ważnym pierwszym krokiem w poszukiwaniu nowych metod zagospodarowania, które będą zgodne z założeniami gospodarki o obiegu zamkniętym jest poznanie ich składu jakościowego na wybranym obszarze - dodaje.

Dr Agnieszka Krzyszczak-Turczyn uzyskała finansowanie projektu pt. "Nowe sorbenty na potrzeby dyspersyjnej ekstrakcji do fazy stałej w kontekście oznaczania mykotoksyn w produktach owocowych". Badaniu poddane zostaną wykorzystywane w produkcji żywności dla dzieci owoce jagodowe, które są szczególnie narażone na powstawanie niekorzystnych dla zdrowia zanieczyszczeń. Z kolei dr Marcin poprowadzi badania „Behawioralne korelaty flow w zadaniu podążania za obiektem”. - Flow jest wewnętrznie nagradzającym stanem zaabsorbowania w aktywność, podczas wykonywania której osoba doświadcza bezwysiłkowego poczucia kontroli – tłumaczy dr Wojtasiński. - Dotychczasowe badania nad behawioralnymi korelatami flow są nadal nieliczne, wykazują wiele niespójności – dodaje młody naukowiec.

W konkursie MINIATURA 8 naukowcy ze stopniem doktora, pracujący w polskich jednostkach naukowych mogli ubiegać się o finansowanie wynoszące od 5 000 zł do 50 000 zł. Na liście rankingowej, na której są badacze KUL, było 95 naukowców z polskich ośrodków akademickich.

Laureatom serdecznie gratulujemy!!