Aktualności

Wykład „Zagadki" Mikołaja Tempelfelda z Brzegu”

Centrum Studiów Mediewistycznych zaprasza 20 czerwca 2024 r. o godz. 14.00 na wykład dr Adama Poznańskiego (CSM KUL) zatytułowany „"Zagadki" Mikołaja Tempelfelda z Brzegu.

Całe spotkanie poprowadzi dr hab. Wojciech Mrozowicz, prof. KUL, koordynator zespołu kodykologicznego CSM. Podczas spotkania zostaną poruszone następujące zagadnienia:

- zainteresowania naukowe Tempelfelda;

- autentyczność pism, które mu się przypisuje;

- losy jego księgozbioru.

Referat jest omówieniem badań, które dr Poznański prowadzi w ramach

grantu NCN MINIATURA 7.

 

Kolokwium odbędzie się na platformie Microsoft Teams i będzie miało charakter półotwarty. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Link do spotkania można uzyskać, pisząc na adres csm@kul.pl.

 

Postać Mikołaja Tempelfelda z Brzegu (ca. 1400–1474) wzbudza zainteresowanie mediewistów z Czech, Niemiec i Polski. W latach ok. 1414–1453 studiował on oraz wykładał na Uniwersytecie Krakowskim. W 1428 był jego rektorem, a później uzyskał doktorat z teologii oraz tytuł "professor in sacra pagina". Następnie zaś, z nieznanych przyczyn, przeniósł się do Wrocławia, gdzie stał się popularnym kaznodzieją oraz działaczem politycznym. Zaciekle sprzeciwiał się królowi Jerzemu z Podiebradów i angażował się w polemikę antyhusycką. Tempelfeldowi przypisuje się autorstwo różnych dzieł, takich jak:

mowy uniwersyteckie i okolicznościowe, komentarze do dzieł Arystotelesa, traktaty antyhusyckie. Jednakże głębsza analiza samych dzieł oraz rękopisów, które je zawierają, pokazuje, że wiele z tych atrybucji opiera się na niezbyt mocnych argumentach. Stąd pomysł, aby przyjrzeć się tym pismom ponownie, zweryfikować dawne przesłanki wskazujące na Tempelfelda jako autora i ewentualnie poszukać nowych.