Konferencja „Czynniki kształtujące dobrostan człowieka w różnych okolicznościach życiowych – wyniki badań naukowych”

Od blisko 11 lat KUL we współpracy z Aresztem Śledczym w Lublinie umożliwia więźniom zdobycie wyższego wykształcenia. Działaniom resocjalizacyjnym towarzyszą badania naukowe, których wyniki zostaną zaprezentowane 22 maja 2024 podczas konferencji „Czynniki kształtujące dobrostan człowieka w różnych okolicznościach życiowych – wyniki badań naukowych”. Swój udział w wydarzeniu zapowiedziała Wiceministra Sprawiedliwości Maria Ejchart.

Projekt kształcenia osób osadzonych w Areszcie rozpoczął się w 2013 roku z inicjatywy grona wykładowców KUL na czele z obecnym rektorem ks. prof. Mirosławem Kalinowskim oraz prof. Iwoną Niewiadomską. - Każdy człowiek, nawet ten, który bardzo w życiu pobłądził, zasługuje na szansę. Tego uczy Ewangelia i chrześcijaństwo – przypomina rektor KUL. W tym czasie studia ukończyło niemal 30 osób. Skuteczność takiej formy resocjalizacji potwierdza fakt, że zaledwie 2 absolwentów powróciło na drogę przestępstwa. Przed dwoma laty zostało utworzone Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie, które umożliwia zdobycie wykształcenia zarówno na poziomie licencjackim, jak i magisterskim. Obecnie kształcenie prowadzone jest na kierunku nauki o rodzinie, bierze w nim udział ponad 50 osadzonych.  

Równolegle z kształceniem więźniów prowadzone są badania naukowe, w których uczestniczą również studenci psychologii. Ich wyniki poznamy podczas konferencji naukowej w Areszcie, która będzie stanowić podsumowanie 11 lat zaangażowania uniwersytetu w proces resocjalizacji osadzonych. Wśród poruszonych tematów znajdą się m.in. znaczenie edukacji w procesie readaptacji społecznej więźniów oraz omówienie działań KUL w tym obszarze czy analiza czynników decydujących o skuteczności resocjalizacji skazanych.

Organizatorami konferencji, która odbywać się będzie 22 i 29 maja 2024, są Katedra Opieki Społecznej Paliatywnej i Hospicyjnej w Instytucie Nauk o Rodzinie KUL oraz Katedra Psychoprofilaktyki Społecznej w Instytucie Psychologii KUL.

 

Zaktualizowany program drugiego dnia konferencji


WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona