Aktualności / Wydarzenia

Europejska Stolica Kultury - lubelscy rektorzy są na „Tak”

Wszystkie dziewięć lubelskich uczelni zadeklarowało współpracę na rzecz zdobycia przez Lublin tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Rektorzy oraz Prezydent Miasta Lublin podpisali listy intencyjne oświadczając, że będą kontynuować działania na rzecz wspierania wkładu kultury w długoterminowy rozwój miasta. Wspólna inicjatywa, zwiększa szanse w Konkursie, a tym samym eksponuje jedność i siłę akademickiego Lublina, który potrafi mówić jednym głosem. Ze strony KUL list podpisała prof. Beata Piskorska, prorektor ds. studentów, doktorantów i rozwoju. 


”W Lublinie widzimy bardzo pozytywną reakcję różnych środowisk do bycia partnerem działań na rzecz ESK. Przedstawiciele biznesu, NGOsów, akademickości, samorządu łączą swoje siły i współdziałają. Mamy pełne zrozumienie, że jeśli jesteśmy razem, nasze możliwości powiększają. To połączenie czyli Re:UNION ma szczególne znaczenie w procesie przygotowywania aplikacji konkursowej, a później – głęboko w to wierzę – również po uzyskaniu tytułu. To jest wyzwanie, które musimy dobrze przemyśleć, bo dzięki Konkursowi otwiera się dla nas okazja do wypromowania Lublina na skalę, której do tej pory jeszcze nie mieliśmy. To pytanie co chcemy podkreślić i pokazać najpierw sobie, a potem także Europie. Wiemy, że nam się to opłaci, że opłaci się to Lublinowi” – powiedział m.in. Prezydent Miasta Lublin, dr Krzysztof Żuk.


Ideą listu intencyjnego podpisanego przez uczelnie i Miasto na rzecz zdobycia tytułu ESK 2029 jest realizacja działań podejmowanych w duchu wzajemnego zrozumienia i dialogu międzykulturowego, a także przy eksponowaniu wspólnego dziedzictwa kulturowego Lublina. Akademickość jest jednym z filarów rozwoju miasta, to jeden z priorytetów Strategii Lublin 2030, dlatego w kontekście ESK szczególnego znaczenia nabiera współpraca ze środowiskiem lubelskich uczelni. Łącząc się pod jednym szyldem „RE: UNION” (motto przewodnie lubelskiej aplikacji), na zasadach partnerstwa i komplementarności, Strony pokazują jak ważna jest dla nich przyszłość miasta i dobro mieszkańców.

 

W drugim etapie konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029, na tzw. krótkiej liście finalistów są: Lublin, Kołobrzeg, Bielsko-Biała i Katowice. Na opracowanie aplikacji miasta mają czas do końca lipca. O tym, kto zostanie Europejską Stolicą Kultury 2029, dowiemy się we wrześniu 2024 roku.

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest przechodni, wybrane polskie miasto otrzyma go w roku 2029. Wybór zwycięzcy następuje na pięć lat przed rokiem obchodów, po czym następuje kilkuletni proces przygotowań. Miasto wraz z Centrum Kultury w Lublinie, jako koordynatorem prac nad aplikacją, już teraz planuje działania.


Potencjał akademicki Lublina:

  • blisko 60 tys. studentów,
  • 9 uczelni, w tym 5 publicznych i 4 niepubliczne,
  • ponad 200 kierunków studiów na uczelniach publicznych i prywatnych,
  • ponad 9 000 studentów zagranicznych z ponad 100 krajów,
  • ponad 15 tys. absolwentów każdego roku.

 

Pod względem liczby studentów Lublin znajduje się w czołówce ośrodków akademickich w Polsce i jest największym we wschodniej części kraju. Działa tu 5 uczelni publicznych i 4 uczelnie niepubliczne, które wyróżniają się nie tylko największą liczbą studentów w województwie lubelskim, ale przede wszystkim imponującym dorobkiem naukowo-badawczym, docenianym w kraju i za granicą. Mimo ogólnokrajowego trendu do spadku liczby studentów, związanego m.in. z niżem demograficznym w kraju, liczba osób studiujących w Lublinie utrzymuje się na zbliżonym poziomie, zaś liczba studentów zagranicznych stale wzrasta – w roku akademickim 2019/2020 odsetek studentów zagranicznych wyniósł ponad 11%, zaś w w roku akademickim 2023/2024 – 15,5%.