Aktualności / Wydarzenia

Granty w konkursie SONATA 19

Dr Aleksandra Kuczyńska-Zonik (Instytut Nauk o Polityce i Administracji) oraz dr Michał Klukowski (Centrum Heschela; Ośrodek Badań nad Judaizmem Drugiej Świątyni KUL) to kolejni naukowcy z KUL, których projekty badawcze zostaną sfinansowane przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu SONATA 19.

Dr Kuczyńska-Zonik w swoich badaniach zajmie się problemem sprzeciwu mniejszości etnicznych i narodowych w Europie Środkowej. Projekt ma na celu podjęcie refleksji na temat słabo zbadanego obszaru społecznego niezadowolenia społecznego oraz sprzeciwu mniejszości etnicznych i narodowych w Europie Środkowej w okresie szybko zmieniającego się porządku globalnego, i porusza ważny temat związany z jakością demokracji w tym regionie. Choć po przystąpieniu do UE państwa Europy Środkowej wprowadziły mechanizmy ochrony praw mniejszości etnicznych i narodowych to mniejszości nadal stoją przed wyzwaniami utrudniającymi im adaptację i integrację w społeczeństwach. Borykają się z nierównościami politycznymi, społecznymi i gospodarczymi (lub uważają, że są dyskryminowane ze względu na pochodzenie narodowe). Badania obejmą państwa bałtyckie, Słowację i Bułgarię i będą dotyczyć mniejszości polskiej na Litwie, rosyjskojęzycznej w Estonii i na Łotwie, romskiej na Słowacji oraz muzułmańskiej w Bułgarii. Wartość dofinansowania to 349 175,00 zł.

Z kolei dr Klukowski w ramach projektu „Rękopisy hebrajskie qumrańskiego dokumentu halachicznego 4QMMT (4Q394-399)” podejmie szczegółowe badania nad pochodzącym z drugiej połowy II w. przed Chr., a odnalezionym w Qumran hebrajskim tekstem określanym jako 4QMMT. Dokument ten przypuszczalnie jest listem (lub traktatem epistolarnym)i  może potwierdzać schizmę wewnątrz kapłańskiej kasty w Jerozolimie w okresie hasmonejskim. Pojawienie się nowych metod (np. digital palaeography), jak i większa wiedza o pozostałych dokumentach z Qumran umożliwiają ponowne zbadanie rękopisów i ich rękopisów i przygotowanie wydania krytycznego. 4QMMT jest jednym z rękopisów pochodzących z 4 groty z Qumran, które wykorzystywane są nie tylko do krytyki tekstu Starego Testamentu, ale także pomagają poznać podłoże wielu idei Nowego Testamentu. Dofinansowanie wyniesie 938 180,00 zł.

Konkurs SONATA 19 był skierowany do badaczek oraz badaczy ze stopniem doktora, uzyskanym od 2 do 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem i  ma na celu wsparcie osób rozpoczynających karierę̨ naukową w prowadzeniu innowacyjnych badań. W tej edycji konkursu złożono do NCN 1148 wniosków, których łączna wartość wyniosła ponad 1,25 miliarda złotych. Do finansowania zakwalifikowano 218 projektów na kwotę niemal 252,4 miliona złotych. 121 z nich o wartości prawie 141,3 miliona złotych zostało pierwotnie umieszczonych na listach rezerwowych, jednak będą one sfinansowane dzięki zwiększeniu budżetu NCN.