Osadzeni z Aresztu Śledczego studiują i chcą żyć inaczej

Kiedyś trafili do więzienia, dziś uczą się i chcą żyć inaczej. Mają cele na przyszłość - myślą o pracy, rodzinie albo o założeniu fundacji pomagającej dzieciom. Tak zmieniło się życie osadzonych w Areszcie Śledczym w Lublinie, którzy zostali studentami KUL.

 

Z inicjatywy ks. prof. Mirosława Kalinowskiego, obecnego rektora KUL oraz prof. Iwony Niewiadomskiej, kierownik Katedry Psychoprofilaktyki Społecznej KUL nie tylko od wielu lat angażuje się w proces resocjalizacji więźniów przez edukację, ale także prowadzi badania naukowe. Okazją do podsumowania tej sfery działalności uniwersytetu była dwudniowa konferencja naukowa. W jej pierwszej części wzięła udział wiceminister sprawiedliwości Maria Ejchart, która z uznaniem wyraziła się o inicjatywie  KUL. - To unikalny projekt, wierzę w jego skuteczność – powiedziała podczas wizyty w Areszcie Śledczym.

Otwierając drugi dzień konferencji (29 maja 2024) „Czynniki kształtujące dobrostan człowieka w różnych okolicznościach życiowych – wyniki badań naukowych” Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski zwrócił uwagę, że człowiek stanowi całość i dla jego właściwego funkcjonowania istotny jest nie tylko wymiar somatyczny czy psychologiczny. – Równie ważny jest wymiar duchowy i na ten aspekt na KUL chcemy zwracać szczególną uwagę – zadeklarował.

O tym, jakie czynniki decydują o skuteczności resocjalizacji skazanych mówili oni sami, a także studenci psychologii KUL, którzy współpracowali z osadzonymi. Takim bardzo motywującym czynnikiem jest jasno określony, a równocześnie możliwy do osiągnięcia cel. Może to być praca, która znacząco ułatwia readaptację po wyjściu na wolność, założenie rodziny czy ukończenie studiów. Odnosząc się do przedstawionych przypadków prof. Iwona Niewiadomska przypomniała, że zmiana w życiu każdego człowieka będzie możliwa tylko w sytuacji, gdy on sam będzie tego chciał. – W przypadku skazanych do zmiany mogą motywować psychologowie penitencjarni, ale decyzja zawsze należy do osadzonego – stwierdziła.

Proces readaptacji do życia na wolności stanowi wyzwanie dla wielu opuszczających zakłady karne. Aby go ułatwić psychologowie z KUL opracowali koncepcję Społecznego Ośrodka Readaptacyjnego, który wspiera readaptację m.in. w wymiarze rodzinnym, społecznym i zawodowym. Projekt został wdrożony w życie we współpracy z Fundacją Pomost w Zabrzu, a konferencja była okazją do dyskusji nad działalnością Ośrodka.

 

Postery konferencyjne:

 


WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona