Aktualności / Wydarzenia

Demokracja i populizm tematami przewodnimi Przeglądu Uniwersyteckiego

W najnowszym Przeglądzie Uniwersyteckim eksperci KUL z różnych dziedzin nauki próbują odpowiedzieć na pytanie, czym jest współczesna demokracja i jak wpływa na nią populizm.

Problem analizują m.in. językoznawca, socjolog, filozof czy ekonomista. Temat jest bardzo aktualny, gdy nie tylko w Europie populiści zdobywają coraz większą liczbę wyborców, oferując proste odpowiedzi na trudne pytania.

Ks. prof. Tomasz Barankiewicz wskazuje, że związkowi populizmu z tworzeniem prawa towarzyszy zjawisko „paniki moralnej”, które usprawiedliwia szybkie zmiany legislacyjne.

Dr hab. Robert Szwed odpowiadając na pytanie, dlaczego ludzie wybierają populistów, przytacza badania IPSOS, które wskazują na duży potencjał społeczny dla ruchów populistycznych i antysystemowych.

O kosztach populizmu gospodarczego, w tym kosztach utraconych szans pisze dr Piotr Rubaj. Ekonomista przytacza przykłady populizmu gospodarczego i tego, jak wpłynął on na gospodarki Węgier, Turcji czy Wielkiej Brytanii.

Populizm - jak każde zjawisko społeczne – wpływa na język, co analizuje językoznawca prof. Henryk Duda. Politycy, aby zmniejszyć dystans do wyborców, posługują się ich słownictwem, nie stroniąc od wulgaryzmów. Słynne „osiem gwiazdek” to tylko jeden z przykładów. Jak obronić demokrację odpowiada psycholog. Jego zdaniem skutecznym sposobem budowania odporności na populizm jest głęboka refleksja nad sensem życia, wiedza, rozwijanie umiejętności poszukiwania rzetelnych informacji oraz poznawanie innych ludzi i kultur.

W najnowszym wydaniu Przeglądu Uniwersyteckiego znajdziemy szereg interesujących informacji dotyczących zarówno aktualnych badań naukowych, jak i innowacyjnych projektów realizowanych przez naszych badaczy. Szczególnie warto zwrócić uwagę na prace zespołu biotechnologów, którzy analizują wpływ napojów energetyzujących na zdrowie człowieka, badając ich oddziaływanie na organizm w dłuższej perspektywie czasowej.

Ponadto, w tym numerze prezentujemy również zestawienie najważniejszych wydarzeń wpisanych do oficjalnego kalendarza Rektora, a także wiadomości o tematyce akademickiej, które mogą zainteresować zarówno studentów, jak i pracowników naukowych.

Na łamach Przeglądu Uniwersyteckiego przybliżamy również działalność Centrum Psychologiczno-Psychiatrycznego KUL, które oferuje szeroki wachlarz usług skierowanych do społeczności akademickiej. Czytelnicy będą mogli zapoznać się ze szczegółową ofertą placówki, obejmującą wsparcie psychologiczne i terapeutyczne, a także specjalistyczne konsultacje psychiatryczne.

Nie zabraknie także informacji o autorskich projektach realizowanych przez Akademię Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL. Wśród nich znajdziemy popularne programy, takie jak: KULminacja słów, KULcast, a także Studencka Dycha.

 

Zapraszamy do lektury!