Zainteresowania i tematyka badawcza:
- analiza reakcji fitoplanktonu na zmiany klimatyczne ze szczególnym uwzględnieniem roli okresów zimowych;
- ekologia i taksonomia fitoplanktonu (glonów i sinic) z uwzględnieniem gatunków potencjalnie toksycznych;
- zastosowanie fitoplanktonu w ocenie stanu i potencjału ekologicznego wód;
- poszukiwanie możliwości wykorzystania producentów pierwotnych obecnych w środowisku wodnym pod kątem zastosowania substancji aktywnych przez nie produkowanych w terapiach medycznych.
Badania:
- planowanie i pobór prób wody z różnych typów ekosystemów wodnych (wody płynące i stojące, torfowiska, zbiorniki antropogeniczne) pod kątem analizy hydrobiologicznej i ekologicznej.
- analiza czynników biologicznych w wodzie – oznaczanie składu jakościowego i ilościowego fitoplanktonu (glonów i sinic), analiza stężenia chlorofilu a.
- pomiary produkcji pierwotnej w ekosystemach wodnych z zastosowaniem metody Winklera.
- analiza podstawowych czynników fizyczno-chemicznych wody: odczyn i przewodność elektrolityczna; oznaczanie profilu termiczno-tlenowego; pomiar światła fotosyntetycznie czynnego (PAR); spektrofotometryczne oznaczanie stężenia związków biogennych (rozpuszczone i ogólne formy azotu, fosforu), zawartości chlorków i krzemionki; oznaczanie twardości oraz barwy wody.
- zastosowanie indeksów biologicznych w ocenie stanu wód zgodnie z wytycznymi monitoringu zawartymi w Ramowej Dyrektywie Wodnej UE.
Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019, godz. 12:30 - Agnieszka Welman-Styk