ks. prof. dr hab. Michał Heller12 marca br. ogłoszono nazwisko tegorocznego laureata Nagrody Templetona. Przyznana została w uznaniu wybitnego intelektualnego wkładu Księdza Profesora Michała Hellera w pomoc w zmierzaniu do Rzeczywistości Ducha poprzez wspólne badania w zakresie nauk przyrodniczych, filozofii i teologii.

Ks. prof. Michał Heller był studentem Sekcji Filozofii Przyrody Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w latach 1960-1965. W 1966 roku na Wydziale Filozofii KUL obronił pracę doktorską [Koncepcja seryjnych modeli Wszechświata i jej filozoficzne implikacje], a w 1969 - także w KULu - odbył się Jego przewód habilitacyjny [Zasada Macha w kosmologii relatywistycznej]. Choć po tych, także formalnych, etapach rozwoju intelektualnego twórczej pracy naukowej pracował w Krakowie (PAT) i w Tarnowie (WSD), mamy powód do dzielenia radości z wszystkimi tymi, którzy kiedyś zetknęli się z Nim jako Kolegą, Wykładowcą, Autorem artykułów i książek.

 

Czcigodny Księże Profesorze, serdecznie gratulujemy tego prestiżowego wyróżnienia.

 

Zachęcamy do obejrzenia w Internecie uroczystości ogłoszenia nazwiska Laureata tegorocznej nagrody. Trzeba „pójść" pod adres: http://www.templetonprize.org wybrać: VIEW MARCH 12TH NEWS CONFERENCE WEBCAST, zarejestrować się (imię, nazwisko, instytucja, adres e-mail). Trzeba też wybrać program do odtwarzania (np. Windows Media Player) oraz wyłączyć blokadę treści pobieranych automatycznie z sieci.
Warto poświęcić czas na obejrzenie uroczystości, sympatycznych przemówień, wystąpienia Laureata (mówi on m. in. o Leibnizu, Syberii, a także Lublinie) oraz odpowiedzi na zadawane pytania. Jeśli ktoś bardzo przejmie się atmosferą uroczystości, może dołączyć do jej uczestników, którzy zachęceni przez prowadzącego ceremonię syna sir Johna Tepletona śpiewają „Sto lat" (słowa i melodia przetłumaczone na język angielski). Okazuje się, że dzień ogłoszenia Nagrody jest jednocześnie dniem urodzin Laureata.

I jak tu nie wierzyć w harmonię przedustawną w tym naszym (Wszech)świecie, najlepszym z możliwych?

Autor: Andrzej Zykubek
Ostatnia aktualizacja: 03.09.2009, godz. 21:18 - Andrzej Zykubek