Aktualności / Wydarzenia

Blisko 8 tys. młodych w projektach KUL

Za nami jubileuszowa edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki, podczas którego zaprezentowano rekordową liczbę projektów, w tym 270 przygotowanych przez pracowników i studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W popularnonaukowym wydarzeniu uczestniczyło ponad 7800 osób. Była to druga największa liczba spośród wszystkich wystawców.

Tydzień festiwalu był czasem spotkań w przestrzeni uniwersyteckiej. Na KUL przyjechały dzieci i młodzież z województwa lubelskiego, ale nie tylko. Cel był jeden: odkrywanie świata nauki w sposób niekonwencjonalny, wzbudzający ciekawość i zapadający w pamięć młodych ludzi, którzy mogą w przyszłości stać się naszymi studentami.

Wydarzenie trwało od 15 do 20 września. Podczas niego odbyło się mnóstwo fantastycznych spotkań. To m.in. inscenizacja rozprawy sądowej, inspirowana opowieścią o Shreku, w której uczestniczyło blisko 700 osób. Ponad 300 uczniów obejrzało prawne boje o dziedzictwo, oparte na historii rodem z "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

Popularne wśród młodzieży były zajęcia związane z zastosowaniem AI. W organizację LFN zaangażował się również najmłodszy wydział KUL – Wydział Medyczny – który do jednego z laboratoriów zaprosił ponad 160 uczniów na spotkanie z mikroświatem.

Jubileusz największego naukowego festiwalu na Lubelszczyźnie był okazją do uhonorowania przez prezydenta Lublina pracowników, zaangażowanych na przestrzeni lat w to przedsięwzięcie. Z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego byli to: dr hab. Beata Piskorska, prof. KUL, prorektor ds. studentów i umiędzynarodowienia, oraz s. dr hab. Beata Zarzycka, prof. KUL otrzymały Medal Zasłużony dla Miasta Lublin, natomiast Medal Prezydenta Miasta Lublin wręczono dr Annie Dutkowskiej, dr. Andrzejowi Zykubkowi, mgr Iwonie Pachcińskiej oraz dr Katarzynie Dębińskiej-Domagale. Podziękowania Prezydenta Miasta Lublin złożono mgr Annie Kowalczyk i mgr. Marcinowi Matysowi.

Tradycją Lubelskiego Festiwalu Nauki na jego zakończenie jest przyznawanie wyróżnienia Popularyzatora Nauki. Otrzymuje je jedna osoba lub zespół z każdej uczelni. Ma to miejsce na zakończenie festiwalu. Z ramienia KUL Popularyzatorem Nauki LFN 2024 został dr hab. Tomasz Skrzypek, prof. KUL z Katedry Biomedycyny i Badań Środowiskowych, wraz z zespołem, w skład którego wchodzą: mgr Emil Zięba, dr Magdalena Lis, dr Waldemar Kazimierczak. Wyróżnienie przyznano za projekt „Mikroświat szkiełkiem i elektronem”, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno podczas 20. edycji Lubelskiego Pikniku Naukowego, jak i w sześciu edycjach zrealizowanych stacjonarnie w Interdyscyplinarnym Centrum Badań Naukowych KUL.