FULBGIRHT JUNIOR RESEARCH AWARD 2026-2027

(oferta dla osób przed doktoratem)

 

(strona www konkursu: https://fulbright.edu.pl/junior-award/)

 

Program Fulbright Junior Research Award oferuje stypendia dla osób z polskim obywatelstwem przygotowujących rozprawę doktorską w polskich instytucjach naukowych.

Czas trwania naboru: od 11 lutego do 5 września 2025 r. do godz. 15:00 czasu polskiego.

Planowana liczba stypendiów: w ramach Fulbright Junior Research Award 2026-27 to 8, zaś w ramach Fulbright Research Award at Stanford University School of Medicine 2z026-27 to maksymalnie 2.

 

1. CEL PROGRAMU

Celem stypendium jest realizacja własnego projektu badawczego w amerykańskiej uczelni, instytucie badawczym non-profit lub organizacji pozarządowej w USA, powiązanego z tematyką przygotowywanej rozprawy doktorskiej. Długość stypendium to 4-10 miesięcy.

W ramach konkursu Junior Research Award 2026-2027 można składać wnioski o stypendium Fulbright Research Award at Stanford University School of Medicine 2026-27. Długość stypendium to 8-10 miesięcy.

Zgłosić się mogą kandydaci ze wszystkich dziedzin z wyłączeniem projektów wymagających bezpośredniego kontaktu z pacjentem, zgodnie z polityką dotyczącą badań: https://fulbright.edu.pl/junior-award/.

 

---------

Opis konkursu o stypendium Fulbright Research Award at Stanford University School of Medicine  

Stypendium we współpracy z Rogala Lab będącym częścią Stanford University School of Medicine.

Stanford School of Medicine (strona www) koncentruje swoje wysiłki na rozwoju podstawowej wiedzy nt. zdrowia ludzkiego i chorób oraz zastosowaniu jej w pracy nad nowymi lekami. Rogala Lab to laboratorium będące częścią dwóch światowej klasy wydziałów nauk podstawowych zlokalizowanych w Stanford Medical School.

Badania prowadzone przez Rogala Lab skupiają się na wiedzy nt. białek oraz tym, jakie funkcje spełniają one w ludzkim organizmie. Zasadniczym celem pracy zespołu laboratorium jest odkrycie – dzięki zastosowaniu wysoko-precyzyjnych mikroskopów elektronowych – jak białka wyczuwające substancje odżywcze funkcjonują na poziomie nanoskopowym oraz opracowanie leków eksperymentalnych, które modulują aktywność białek w komórkach rakowych.

Osoby, które otrzymają stypendium będą miały możliwość:

  • Poznać techniki laboratoryjne z zakresu biologii komórkowej, strukturalnej i biochemii.
  • Przeprowadzić własny projekt badawczy wpisujący się w ramy czasowe stypendium.
  • Omawiać postępy i osiągnięcia podczas cotygodniowych indywidualnych spotkań z dr. Rogalą.
  • Prezentować wyniki badań raz na dwa miesiące podczas spotkań zespołu Rogala Lab.
  • Wymieniać poglądy z badaczami pracującymi w innych laboratoriach i naukowcami ze Stanford University.
  • Uczestniczyć w seminariach mających miejsce na wydziale, by dowiedzieć się o innych badaniach prowadzonych na Stanford University.
  • Szczegółowy zakres dostępnych projektów znajduje się tutaj: https://rogala.stanford.edu/.

Zgodnie z Regulaminem stypendiów (dostępnym na stronie: https://fulbright.edu.pl/junior-award/ w punkcie 3 „Regulamin stypendiów”), kandydaci ubiegający się o stypendia oferowane we współpracy z instytucjami partnerskimi nie zwracają się o list zapraszający do instytucji goszczącej.

Dodatkowo, proponowany projekt powinien wpisywać się w badania prowadzone w Rogala Lab. Preferowane specjalizacje w ramach doktoratu: biologia komórkowa, molekularna lub strukturalna, biochemia, biofizyka albo obszary pokrewne. Temat projektu badań będzie dobierany wspólnie – w zależności od zainteresowań. Laboratorium prowadzi wiele projektów.

W przypadku stypendium Fulbright Research Award at Stanford University School of Medicine obowiązuje procedura konkursowa programu Junior Research Award.

----------

 

2. UDZIAŁ W PROGRAMIE

  1. Stypendium w wysokości szacowanej przez Institute of International Education (IIE), a przykładowe stawki są opisane na stronie https://fulbright.edu.pl/junior-award/ w punkcie 7 „Korzyści z udziału w programie”. Dla Fulbright Research Award at Stanford University School of Medicine to 4300 USD miesięcznie.

Stypendium może obejmować także:

  • Ryczałt na koszty podróży stypendysty do i z USA (1500 USD).
  • Jednorazowy dodatek na przeprowadzkę oraz zagospodarowanie w USA (1300 USD).
  • Miesięczny dodatek na pokrycie kosztów związanych z realizacją projektu badawczego, zakup pomocy naukowych lub udział w konferencjach (300 USD).
  • Pokrycie kosztów związanych z obowiązkowymi opłatami wymaganymi przez instytucję goszczącą np. uczelnianym ubezpieczeniem medycznym, jednorazową opłatą za pobyt (zależne od wysokości opłat i dostępnych funduszy).
  • Dodatek na pokrycie kosztów utrzymania rodziny (250 USD miesięcznie na każdego towarzyszącego członka rodziny) oraz ryczałt na pokrycie kosztów podróży rodziny do i z USA (1500 USD dla każdego towarzyszącego członka rodziny), jeśli towarzyszy stypendyście przez minimum 80% pobytu w USA. Chęć wyjazdu z rodziną musi zostać zgłoszona w formularzu zgłoszeniowym.
  • W przypadku stypendystów Fulbright Research Award at Stanford University School of Medicine – wsparcie ze strony Stanford University w zorganizowaniu mieszkania.
  1. Wiza J-1. Na stypendium można wyjechać wyłącznie na wizie J-1 finansowanej przez Departament Stanu USA i podlega przepisom opisanym na stronie: Exchange Visitor Visa. Stypendyst(k)a nie ponosi kosztów wydania wizy. Jeżeli stypendyst(k)a chciał(a)by wyjechać z członkami rodziny, mogą oni ubiegać się o wizy J-2.
  1. Opieka medyczna w USA. Przez cały okres grantu stypendyści(stki_) są objęci podstawowym planem opieki zdrowotnej, zgodnym z wymogami wizy J-1 „Accident and Sickness Program for Exchanges” (https://www.sevencorners.com/about/gov/usdos). Plan nie obejmuje towarzyszących członków rodziny.
  2. Przygotowanie Stypendysty/-tki do wyjazdu i opieka w trakcie stypendium:
  • Spotkanie informacyjne prowadzone przez doświadczone koordynatorki, zwykle wiosną (m.in.: dokumentacja grantowa, procedury, codzienne życie w Stanach Zjednoczonych).
  • Zaproszenie do międzynarodowej platformy Fulbrighter (https://fulbrighternetwork.com/), z której korzystają absolwenci i absolwentki oraz inni stypendyści programu Fulbrighta.
  • Przez cały czas pobytu w USA stypendysta:ka jest pod opieką wykwalifikowanych koordynatorów z IIE oraz instytucji goszczącej.
  • Przynależność do społeczności stypendystów Fulbrighta pozwala na uczestnictwo w wydarzeniach naukowych i towarzyskich (przykładowe: ​blog.fulbright online.org), a po zakończeniu stypendium Komisja zaprasza na uroczyste wręczenie certyfikatów ukończenia stypendium.
  • Przynależność do społeczności absolwentów i absolwentek. Istnieje wiele stowarzyszeń, krajowych i globalnych, służących Fulbrighterom i Fulbrighterkom do podtrzymywania kontaktów, wymiany doświadczeń i wiedzy. Więcej: https://fulbright.edu.pl/absolwenci/.

 

3. WYMAGANIA FORMALNE

O udział w programie Fulbright Junior Research Award mogą ubiegać się osoby, które:

  • Są obywatel(k)ami polskimi i nie posiadają podwójnego, polskiego i amerykańskiego obywatelstwa lub karty stałego pobytu w USA (zielonej karty).
  • Przygotowują rozprawę doktorską w polskich podmiotach uprawnionych do nadawania stopnia doktora, a ich rozprawa doktorska będzie ukończona nie wcześniej niż po powrocie ze stypendium.
  • W ramach wniosku składają projekt badawczy związany z tematyką przygotowywanej rozprawy doktorskiej. W przypadku stypendium Fulbright Research Award at Stanford University School of Medicine: składają projekt badawczy powiązany z tematyką dostępnych projektów realizowanych przez Rogala Lab i wskazują w jaki sposób jego realizacja jest związana z tematyką przygotowywanej rozprawy doktorskiej. 
  • Wykazują się bardzo dobrą znajomością języka angielskiego (na poziomie minimum B2).
  • Spełniają wymogi formalne wizy J-1 dla studentów i studentek.
  • Nie przebywają w USA w czasie składania wniosku o stypendium, a ich całkowity pobyt w USA w ciągu ostatnich 6 lat poprzedzających złożenie wniosku jest krótszy niż 5 lat.
  • Preferowane są osoby, które w ciągu ostatnich 5 lat przebywały w USA krócej niż 9 miesięcy.

Kogo oczekuje Komisja Fulbrighta?

  • Osób reprezentujących wszelkie obszary tematyczne i dyscypliny oraz różne instytucje polskiego systemu nauki i szkolnictwa wyższego.
  • Osób z przemyślanymi, merytorycznymi pomysłami na badania, które potrafią uzasadnić, że powinny zostać one zrealizowane w wybranej instytucji w USA i mogą przyczynić się do rozwoju nauki w Polsce.
  • Osób aktywnych w środowisku akademickim, posiadających osiągnięcia naukowe i adekwatny dorobek publikacyjny.
  • Osób z różnych regionów kraju, mniejszości czy środowisk defaworyzowanych.
  • Osób ciekawych świata i otwartych na nowe doświadczenia naukowe i pozaakademickie, gotowych reprezentować polską naukę i kulturę w USA.
  • Istotne są również realne zainteresowanie Stanami Zjednoczonymi i umiejętności językowe, pozwalające na pełne skorzystanie z pobytu i swobodny kontakt z tamtejszymi specjalistami.
  • Osób otwartych, kreatywnych, z potencjałem do inicjowania zmian społecznych i prowadzenia zaangażowanego społecznie, międzykulturowego dialogu.

 

4. WYMAGANE DOKUMENTY

Więcej na ten temat: https://fulbright.edu.pl/junior-award/ w punkcie 9 „Wymagane dokumenty”. Są też dostępne są też instrukcje wypełniania wniosku.

  1. Study/Research Objective - opis projektu badawczego.
  2. Personal statement – list motywacyjny z elementami życiorysu.
  3. Curriculum vitae według wzorów amerykańskich (bez zdjęcia, daty urodzenia, stanu cywilnego itp.) wraz z listą osiągnięć, w tym nagród, publikacji, zgłoszeń patentowych i patentów. Wzór - zobacz: https://fulbright.edu.pl/junior-award/ w punkcie 9 „Wymagane dokumenty”.
  4. Zaproszenie z instytucji goszczącej. Wzór na stronie https://fulbright.edu.pl/junior-award/ w punkcie 9 „Wymagane dokumenty”.

UWAGA: Osoby wnioskujące o stypendium Fulbright Research Award at Stanford University School of Medicine proszone są o wpisanie „Fulbright Research Award at Stanford University School of Medicine” w polu University Preferences i na początku Study/Research Objective. W przypadku tego stypendium osoba wnioskująca nie stara się o list zapraszający i nie załącza go w systemie.

  • Listy rekomendacyjne (3) w języku angielskim, w tym jeden od promotora:ki pracy doktorskiej.
  • Dokument potwierdzający znajomość j. angielskiego na poziomie min. B2 lub dyplom ukończenia studiów w języku.
  • Zaświadczenie o statusie doktoranta bądź o przygotowywaniu rozprawy doktorskiej w trybie eksternistycznym, wystawione przez instytucję macierzystą lub promotora rozprawy doktorskiej.
  • Formularz dot. badań na organizmach lub materiałach biologicznych w związku z tym, że projekt badawczy nie może obejmować bezpośredniego kontaktu z pacjentem ani przepisywania bądź administrowania leków.

 

5. JAK APLIKOWAĆ

Złożenie wniosku o stypendium odbywa się w całości drogą elektroniczną za pomocą dwóch formularzy:

  1. Formularz zgłoszeniowy: Application Management
  2. Formularz uzupełniający (integralna część wniosku o stypendium): https://fulbright.edu.pl/junior-award/ w punkcie 11.2 „Formularz uzupełniający”.

6. INNE INFORMACJE

 

Ocena formalna i zapobieganie plagiatom

  • Oceny formalnej dokonuje zespół Komisji Fulbrighta. Zespół Komisji nie sprawdza kompletności/poprawności wniosku na prośbę osoby wnioskującej o stypendium przed złożeniem dokumentu w systemie.
  • Ocena formalna obejmuje weryfikację wniosku pod kątem spełniania kryteriów formalnych zawartych w Regulaminie oraz sprawdzenie kompletności wniosku.
  • Tylko wniosek złożony w terminie, kompletny i spełniający wszystkie wymagania formalne zostanie przekazany do oceny merytorycznej. Wnioski niespełniające tych kryteriów zostaną odrzucone.
  • Wniosek, w którym stwierdzone zostaną elementy plagiatu, zostanie odrzucony bez możliwości odwołania.
  • Komisja zastrzega, że również rozpoznanie uchybień formalnych lub plagiatu na późniejszym etapie procedury konkursowej skutkuje natychmiastowym odrzuceniem wniosku lub w razie rozpoznania tych okoliczności po zatwierdzeniu nominacji przez Fulbright Foreign Scholarship Board (FFSB), rekomendacją do FFSB o uchylenie decyzji o przyznaniu stypendium.

Ocena merytoryczna

  1. Spójność celów projektu badawczego.
  2. Wykonalność założeń projektu w proponowanych ramach czasowych.
  3. Dobór metod badawczych.
  4. Wkład proponowanego projektu w rozwój danej dziedziny naukowej.
  5. Konieczność realizacji projektu w wybranej instytucji w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
  6. Plany upowszechniania rezultatów projektu.
  7. Kompetencje osoby wnioskującej o stypendium w zakresie badanej dziedziny, w tym wyniki dotychczasowych badań naukowych.
  8. Osiągnięcia akademickie i zawodowe osoby wnioskującej o stypendium.
  9. Opinie zawarte w listach rekomendacyjnych.

Jeśli etap oceny merytorycznej zakończy się pozytywnie, to kandydat otrzyma zaproszenie do udziału w rozmowie kwalifikacyjnej. Kryteria brane pod uwagę w rozmowie zawarte są na stronie: Fulbright Junior Research Award 2026-27 – Fulbright Poland w punkcie 8 "Procedura konkursowa".

Więcej informacji nt. procesu rekrutacji w konkursach: https://fulbright.edu.pl/dokumenty/#regulaminy.

 

Koordynator Programu

Patrycja Donaburska

e-mail: patrycja.donaburska@fulbright.edu.pl

Tel.: 882 013 012.

 

7. Harmonogram realizacji

 

Do 5 września 2025

  • Nabór wniosków na wyjazd w roku akademickim 2026-27.
  • Akceptujemy wnioski złożone do godziny 15:00 czasu polskiego ostatniego dnia naboru.

Do 19 września 2025

  • Ocena formalna wniosków.
  • Wynik oceny formalnej kandydat(ka) otrzymuje na wskazany we wniosku adres e-mail.

Wrzesień 2025 – styczeń 2026

  • Ocena merytoryczna wniosków.
  • Wynik oceny merytorycznej kandydat(ka) otrzymuje na wskazany we wniosku adres e-mail.

Styczeń – luty 2026

  • Rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami i kandydatkami, którzy otrzymali najwyższą średnią w wyniku oceny merytorycznej.

Marzec 2026

  • Zatwierdzenie listy osób nominowanych do stypendium przez Radę Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta.
  • Po zatwierdzeniu listy osób nominowanych do stypendium przez Radę Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, kandydaci uczestniczący w rozmowach kwalifikacyjnych są informowani o wyniku tego etapu na wskazany we wniosku adres e-mail.
  • Opublikowanie wyników naboru na stronie internetowej Komisji Fulbrighta.

Marzec – kwiecień 2026

  • Zatwierdzenie listy osób nominowanych do stypendium przez Fulbright Foreign Scholarship Board w USA.
  • Zakończenie procesu afiliacji oraz formalności związanych z przygotowaniem do wyjazdu ​w wybranych przez stypendystów:ki instytucjach w USA.

Kwiecień/maj 2026

  • Spotkanie informacyjne dla stypendystów i stypendystek przed wyjazdem do USA. Wydarzenie odbędzie się stacjonarnie w Warszawie..

Sierpień 2026 lub później

  • Wyjazd na stypendium. Stypendium może rozpocząć się najwcześniej 1 sierpnia 2026, a najpóźniej 1 kwietnia 2027. Najpóźniejsza dopuszczalna data zakończenia stypendium to 30 września 2027.

Wrzesień 2027

  • Ceremonia wręczenia dyplomów i przyjęcia do grona absolwentów i absolwentek Programu Fulbrighta. Wydarzenie odbędzie się stacjonarnie w Warszawie.