Fulbright STEM Impact Award 2025-26

 

(oferta po doktoracie, realizacja krótkiego pobytu badawczego)

 

Więcej o programie: https://fulbright.edu.pl/stem-impact/.

 

Program jest dedykowany osobom kierującym projektami badawczymi z obszarów STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics), zatrudnionym w polskich instytucjach akademickich i naukowych, z wyłączeniem projektów wymagających bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Akceptowane są wyłącznie projekty z dyscyplin wchodzących w zakres dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych oraz dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych wedle klasyfikacji wprowadzonej Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 11 października 2022 r. w sprawie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych (plik PDF).

 

Termin składania wniosków na rok akademicki 2025-26 trwa od 11 lutego do 19 maja 2025 r. o 15:00 czasu polskiego

Planowana liczba stypendiów Fulbright STEM Impact Award 2025-26 to maksymalnie 6.

 

1. CEL PROGRAMU

Stypendium pozwala na realizację 2-6 tygodniowego projektu badawczego i/lub dydaktycznego oraz na poszerzenie wiedzy z zakresu komercjalizacji nauki i skutecznego pisania wniosków grantowych w instytucjach w USA. Grant może być realizowany w jednej instytucji goszczącej – amerykańskiej uczelni, instytucie badawczym non-profit, organizacji pozarządowej lub innej zatwierdzonej niekomercyjnej instytucji w USA.

Stypendium może rozpocząć się najwcześniej 1 marca 2026 r., najpóźniej 1 lipca 2026 r.

 

Osoba przebywająca na stypendium realizuje dwa cele:

  • dzieli się własną wiedzą w danym obszarze STEM (np. prowadzi wykłady, seminaria i/lub warsztaty, przygotowuje programy nauczania i/lub materiały szkoleniowe) i/lub prowadzi własne badania naukowe z zakresu STEM (indywidualnie bądź w ramach zespołu/bieżącego projektu w instytucji goszczącej)

oraz

  • poszerza swoją wiedzę z zakresu struktury organizacyjnej i systemu finansowego amerykańskich instytucji naukowych, komercjalizacji nauki lub skutecznego pisania wniosków grantowych.

 

2. UDZIAŁ W PROGRAMIE

Szczegółowe informacje o warunkach przyznawania stypendiów tj. wymaganiach formalnych, procedurze konkursowej i kryteriach oceny wniosku znajdują się w Regulaminie stypendiów przyznawanych przez Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta obywatelom i obywatelkom polskim.

1. Stypendium, przede wszystkim na pokrycie kosztów utrzymania stypendysty(-tki). Wysokość stypendium zależy od lokalizacji instytucji goszczącej. Szacunkowe koszty życia w poszczególnych regionach USA są opracowywane we współpracy z Institute of International Education. Stawki stypendialne obowiązujące są dostępne na stronie: https://fulbright.edu.pl/stem-impact/ w pkt 6 „Korzyści z udziału w programie”.

Dodatkowo, stypendium obejmuje ryczałt na pokrycie kosztów podróży stypendysty do i z USA w wysokości 1500 USD.Stypendium nie pokrywa ewentualnych dodatkowych opłat wymaganych przez instytucję goszczącą, takich jak opłata afiliacyjna czy uczelniane ubezpieczenie medyczne.

2. Na stypendium Fulbright STEM Impact Award można wyjechać wyłącznie na wizie J-1 Short-Term Scholar (zobacz: https://j1visa.state.gov/programs/short-term-scholar), która jest sponsorowana przez Departament Stanu USA i podlega przepisowi dostępnemu na stronie: https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/study/exchange.html). Stypendyst(k)a nie ponosi kosztów wydania wizy J-1. Jeżeli stypendysta planuje wyjechać z członkami rodziny, mogą oni ubiegać się o wizy J-2 Short-Term Scholar. Zgodnie z regulacjami wizowymi, członkowie rodziny, którzy mogą ubiegać się o wizy J-2 to współmałżonek/współmałżonka lub niepozostające w związku małżeńskim dziecko do ukończenia 21 roku życia.

3. Przez cały okres grantu stypendyści(-stki) są objęci podstawowym planem opieki zdrowotnej, zgodnym z wymogami wizy J-1 – Accident and Sickness Program for Exchanges (ASPE) (więcej: https://www.sevencorners.com/about/gov/usdos). Plan nie obejmuje towarzyszących członków rodzin (choć wymagane jest ubezpieczenie zgodne z wizą J).

4. Przygotowanie Stypendysty(-tki) do wyjazdu i opieka w trakcie stypendium:

  • Spotkanie informacyjne prowadzone przez doświadczone koordynatorki, zwykle wiosną.
  • Zaproszenie do międzynarodowej platformy Fulbrighter (link: https://fulbrighternetwork.com/), z której korzystają absolwenci i absolwentki oraz inni stypendyści programu Fulbrighta.
  • Przez cały czas pobytu w USA stypendyst(-ka) jest pod opieką wykwalifikowanych koordynatorów z IIE oraz instytucji goszczącej.
  • Przynależność do społeczności stypendystów Fulbrighta pozwala na uczestnictwo w wydarzeniach naukowych i towarzyskich (więcej: facebook.com/fulbright), a po zakończeniu stypendium Komisja zaprasza na uroczyste wręczenie certyfikatów ukończenia stypendium.

5. Przynależność do społeczności absolwentów(-tek). Istnieje wiele stowarzyszeń, krajowych i globalnych, służących Fulbrighterom i Fulbrighterkom do podtrzymywania kontaktów, wymiany doświadczeń i wiedzy. Więcej: https://fulbright.edu.pl/absolwenci/.

 

3. WYMAGANIA FORMALNE

 

O udział w programie Fulbright STEM Impact Award mogą ubiegać się osoby, które:

  • Są obywatel(k)ami polskimi i nie posiadają podwójnego, polskiego i amerykańskiego obywatelstwa lub karty stałego pobytu w USA (zielonej karty).
  • Posiadają co najmniej stopień naukowy doktora w momencie składania wniosku.
  • Posiadają przynajmniej trzyletnie doświadczenie w zakresie zarządzania projektami badawczymi oraz nadzorowania pracy innych naukowców (np. doktorantów, osób ze stopniem doktora itp.) i obecnie pełnią takie obowiązki.
  • Są pracowni(cz)kami działających w Polsce uczelni itp.
  • Są zatrudnione w jednej z ww. instytucji na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej.
  • Wykazują się bardzo dobrą znajomością języka angielskiego (na poziomie minimum B2).
  • Spełniają wymogi formalne wizy J Short-Term Scholar.
  • Nie przebywają w USA w czasie składania wniosku o stypendium, a ich całkowity pobyt w USA w ciągu ostatnich 6 lat poprzedzających złożenie wniosku jest krótszy niż 5 lat.
  • Preferowane są osoby, które w ciągu ostatnich 5 lat przebywały w USA krócej niż 9 miesięcy.

Komisja Fulbrighta oczekuje na aplikacje od:

  • Osób reprezentujących wszelkie obszary tematyczne i dyscypliny objęte programem oraz różne instytucje polskiego systemu nauki i szkolnictwa wyższego.
  • Osób, które potrafią umotywować, dlaczego ich projekt powinien zostać zrealizowany w USA i w jaki sposób przyczyni się do rozwoju nauki w Polsce.
  • Osób ciekawych świata i otwartych na nowe doświadczenia naukowe i pozaakademickie, gotowych reprezentować polską naukę i kulturę w USA.
  • Osób z różnych regionów i miast Polski, mniejszości czy środowisk defaworyzowanych.
  • Ważne są dla nas zaradność w osiąganiu zamierzonych przez kandydata(-tkę) celów oraz umiejętność radzenia sobie z wyzwaniami.
  • Osób realnie zainteresowanych Stanami Zjednoczonymi i umiejętnościami językowymi, pozwalającymi na pełne skorzystanie z pobytu i swobodny kontakt z tamtejszymi specjalistami.
  • Osób, które charakteryzuje otwartość, kreatywność oraz potencjał do inicjowania zmian społecznych i prowadzenia zaangażowanego społecznie, międzykulturowego dialogu.

 

4. WYMAGANE DOKUMENTY

Szczegóły dostępne są na stronie Programu https://fulbright.edu.pl/stem-impact/ w punkcie 8 "Wymagane dokumenty".

  1. Project Statement - opis projektu.
  2. Bibliografia (max. 3 strony).
  3. Zaproszenie z instytucji goszczącej, które musi zawierać elementy wskazane w punkcie 8 "Wymagane dokumenty".
  4. CV wg amerykańskich standardów, które musi zawierać elementy wskazane w punkcie 8 "Wymagane dokumenty".
  5. Zaświadczenie o zatrudnieniu.
  6. Listy rekomendacyjne w języku angielskim.
  7. Formularz dot. badań na organizmach lub materiale biologicznym.

5. JAK APLIKOWAĆ

Złożenie wniosku o stypendium odbywa się w całości drogą elektroniczną za pomocą dwóch formularzy:

  1. Formularz zgłoszeniowy: Formularz zgłoszeniowy
  2. Formularz uzupełniający (integralna część wniosku o stypendium): https://fulbright.edu.pl/stem-impact/ w punkcie 10.2 „Formularz uzupełniający”.

Przed rozpoczęciem wypełniania formularza należy zapoznać się z dokumentami na stronie Programu (https://fulbright.edu.pl/stem-impact/) w punkcie 9 "Instrukcje do wniosku".

 

6. INNE INFORMACJE

 

Ocena formalna i zapobieganie plagiatom

  • Oceny formalnej dokonuje zespół Komisji Fulbrighta. Zespół Komisji nie sprawdza kompletności/poprawności wniosku na prośbę osoby aplikującej o stypendium  przed złożeniem dokumentu w systemie.
  • Ocena formalna obejmuje weryfikację wniosku pod kątem spełniania kryteriów formalnych zawartych w Regulaminie oraz sprawdzenie kompletności wniosku.
  • Tylko wniosek złożony w terminie, kompletny i spełniający wszystkie wymagania formalne zostanie przekazany do oceny merytorycznej. Wnioski niespełniające tych kryteriów zostaną odrzucone.
  • Wniosek, w którym stwierdzone zostaną elementy plagiatu, zostanie odrzucony bez możliwości odwołania.
  • Komisja zastrzega, że również rozpoznanie uchybień formalnych lub plagiatu na późniejszym etapie procedury konkursowej skutkuje natychmiastowym odrzuceniem wniosku lub w razie rozpoznania tych okoliczności po zatwierdzeniu nominacji przez Fulbright Foreign Scholarship Board (FFSB), rekomendacją do FFSB o uchylenie decyzji o przyznaniu stypendium.

 

Ocena merytoryczna

Kryteria oceny:

  1. Spójność założeń projektu i ich zgodność z dwojakim celem programu STEM Impact Award.
  2. Wykonalność założeń projektu w proponowanych ramach czasowych.
  3. Dobór zaproponowanych metod badawczych/dydaktycznych.
  4. Wkład proponowanego projektu w rozwój danej dziedziny naukowej.
  5. Konieczność realizacji projektu w wybranej instytucji w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
  6. Plany upowszechniania rezultatów projektu
  7. Kompetencje badawcze/dydaktyczne  osoby wnioskującej o stypendium w zakresie dziedziny, której dotyczy projekt, w tym wyniki dotychczasowych badań naukowych (np. publikacje, prezentacje podczas konferencji) oraz odpowiednie szkolenia.
  8. Wybitne osiągnięcia i wyróżnienia w dorobku akademickim i zawodowym  osoby wnioskującej o stypendium (np. nagrody, granty badawcze, inne istotne sukcesy).
  9. Opinie zawarte w listach rekomendacyjnych.

Jeśli etap oceny merytorycznej zakończy się pozytywnie, to kandydat otrzyma zaproszenie do udziału w rozmowie kwalifikacyjnej. Kryteria brane pod uwagę w rozmowie zawarte są na stronie: Fulbright STEM Impact Award 2025-26 w punkcie 7 "Procedura konkursowa".

 

Koordynator Programu

Patrycja Donaburska

e-mail: patrycja.donaburska@fulbright.edu.pl

Tel.: 882 013 012.

 

7. Harmonogram realizacji

 

Do 19 maja 2025 do godz. 15:00 czasu polskiego

  • Nabór wniosków na wyjazd w roku akademickim 2025-26.

Do 9 czerwca 2025

  • Ocena formalna wniosków.
  • Wynik oceny kandydat(-ka) otrzymuje na wskazany we wniosku adres e-mail.

Do końca września 2025

  • Ocena merytoryczna wniosków.
  • Wynik oceny kandydat(-ka) otrzymuje na wskazany we wniosku adres e-mail.

Październik 2025  

  • Rozmowy kwalifikacyjne online z kandydatami i kandydatkami, którzy otrzymali najwyższą średnią w wyniku oceny merytorycznej.

Październik – grudzień 2025

  • Zatwierdzenie listy osób nominowanych do stypendium przez Radę Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta.
  • Po zatwierdzeniu listy, kandydaci uczestniczący w rozmowach kwalifikacyjnych są informowani o wyniku tego etapu na wskazany we wniosku adres e-mail.
  • Opublikowanie wyników naboru na stronie internetowej Komisji Fulbrighta.
  • Zatwierdzenie listy osób nominowanych do stypendium przez Fulbright Foreign Scholarship Board w USA.

Styczeń – luty 2026

  • Formalności związane z przygotowaniem do pobytu w wybranych przez stypendystów i stypendystki instytucjach w USA.

Marzec 2026 lub później

  • Rozpoczęcie stypendium. Stypendium może rozpocząć się najwcześniej 1 marca 2026 r., a  najpóźniej 1 lipca 2026 r.

Kwiecień/maj 2026

  • Spotkanie informacyjne dla stypendystów i stypendystek Fulbrighta przed ich wyjazdem do USA. Wydarzenie odbędzie się stacjonarnie w Warszawie.

Wrzesień 2026

  • Ceremonia wręczenia dyplomów i przyjęcia do grona absolwentów i absolwentek Programu Fulbrighta. Wydarzenie odbędzie się stacjonarnie w Warszawie.