Zapraszamy do zapoznania się z ofertą stypendiów i staży z Funduszu Wyszehradzkiego.

 

Strona Funduszu Wyszehradzkiego: Stypendia i staże Funduszu Wyszehradzkiego.

 

Wśród obszarów wsparcia Funduszu jest mobilność akademicka, czyli wsparcie studiów licencjackich, magisterskich i podyplomowych oraz działalności badawczej we wszystkich dyscyplinach i w dowolnym języku przez okres do czterech semestrów w ponad 190 instytucjach szkolnictwa wyższego w Europie Środkowej i Wschodniej.

 

Nabór wniosków na każdy program ma datę otwarcia i zamknięcia, a poza tym okresem nie można ubiegać się o wsparcie. Należy pamiętać, że terminy różnią się w zależności od programu mobilności.

 

PROGRAMY:

 

1. VISEGRAD SCHOLARSHIP PROGRAM

 

Więcej: https://www.visegradfund.org/apply/mobilities/visegrad-scholarships/

 

Deadline na złożenie wniosku: 15 kwietnia 2025 r., godzina 12:00 (południe).

 

Program wspiera studentów studiów magisterskich i podyplomowych oraz badaczy ze wszystkich dyscyplin i w dowolnym języku przez okres do dwóch semestrów na dowolnym akredytowanym uniwersytecie/instytucie.

Studenci z Polski mogą zrealizować studia:

- w krajach Visegrad: Czechach, Węgry, Słowacja,

- w innych krajach: Albanii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Gruzji, Kosowie*, Mołdawii, Czarnogórze, Macedonii Północnej, Serbii i Ukrainie.

KUL może przyjąć na studia studentów studiów magisterskich i podyplomowych, którzy są obywatelami: Albanii, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Gruzji, Kosowa*, Mołdawii, Czarnogóry, Macedonii Północnej, Serbii i Ukrainy.

Wnioskodawcy mogą być już zapisani na uczelnię, na której ubiegają się o wsparcie; ich poprzednie poziomy studiów uniwersyteckich muszą jednak zostać ukończone w innym kraju niż ten, w którym ubiegają się o stypendium.

Okres studiów/badań objętych wsparciem wynosi 1–2 semestry w przypadku studiów magisterskich w trybie stacjonarnym lub studiów/badań w trybie stacjonarnym podyplomowym. Pierwszeństwo mają wnioskodawcy, którzy nie otrzymali wcześniej wsparcia, oraz wnioskodawcy, których tematyka studiów/badań jest istotna dla regionu V4.

 

Kwota wsparcia: 3.500 EUR/semestr dla stypendysty + 2.000 EUR/semestr dla instytucji przyjmującej.

 

2. VISEGRAD FELLOWSHIP PROGRAM

 

Więcej: https://www.visegradfund.org/apply/mobilities/visegrad-fellowships/

 

Deadline na rejestrację wniosku: 1 stycznia - 31 maja 2025 r. oraz 1 września - 30 listopada 2025 r.

 

Uwaga: Wynik oceny aplikacji zostanie podany 20 dni roboczych od złożenia aplikacji, zaś pobyt może się rozpocząć nie wcześniej niż 10 dni roboczych od ogłoszenia wyniku.

 

Program oferuje finansowanie indywidualnych, krótkoterminowych pobytów dla naukowców, wykładowców i badaczy (obywateli Czech, Węgier, Polski, Słowacji i Ukrainy) w krajach V4 innych niż kraj ich obywatelstwa i obecnego miejsca zamieszkania.

 

Stypendium musi być realizowane osobiście; tylko w wyjątkowych przypadkach ograniczonej mobilności stypendium może zostać przyznane na zdalne badania/wykłady (i tylko z uzasadnieniem zarówno we wniosku, jak i w dokumencie zaproszenia). Potencjalni stypendyści muszą być albo doktorantami studiów stacjonarnych, albo posiadaczami stopnia doktora (niezależnie od ich afiliacji w momencie składania wniosku).

Stypendia przyznawane są na okres od 2 do 10 tygodni, w trakcie którego stypendysta ma obowiązek przeprowadzić (lub uczestniczyć w) konkretny projekt badawczy, wygłosić wykład(-y) lub seminaria na poziomie szkolnictwa wyższego albo przestudiować lub zrecenzować określone zbiory materiałów pisemnych lub innych dostępnych w archiwum publicznym lub bibliotece.

 

Kwota wsparciaryczałt w wysokości 500 EUR/tydzień wypłacanego w dwóch ratach (odpowiednio 80% i 20%).

 

3. WESTERN BALKANS - VISEGRAD FELLOWSHIPS

 

Więcejhttps://www.visegradfund.org/apply/mobilities/western-balkan-visegrad-fellowships-2/

 

Deadline na złożenie wniosku: 15 czerwca 2025 r., godzina 12:00 (południe).

 

Uwaga: Planowane stypendia mogą rozpocząć się najwcześniej we wrześniu 2025 r. i muszą zakończyć się do czerwca 2026 r.

 

Stypendia pozwalają obywatelom WB6 (Albanii, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Macedonii Północnej, Kosowie* i Serbii) ubiegać się o krótkoterminowe stypendia w instytucjach badawczych V4 (w Czechach, Polsce, na Węgrzech lub Słowacji).

Z kolei wnioskodawcy z krajów V4 mogą ubiegać się o stypendia w instytucjach WB6.

Program jest wspólnie finansowany przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki i Fundusz Bałkanów Zachodnich.

Stypendyści muszą być albo studentami studiów doktoranckich w pełnym wymiarze godzin, albo posiadaczami stopnia doktora (niezależnie od ich obecnej afiliacji).

Stypendia są przyznawane na okres od 2 do 10 tygodni, podczas którego stypendysta ma prowadzić (lub uczestniczyć w) badania, prowadzić wykłady lub seminaria na poziomie szkolnictwa wyższego lub studiować, lub przeglądać określone zestawy materiałów pisemnych lub innych dostępnych w archiwach publicznych lub bibliotekach.

 

Kwota wsparciaryczałtowe stypendium w wysokości 500 EUR/tydzień, wypłacane w dwóch ratach: pierwsza rata (ok. 80%) jest przekazywana po potwierdzeniu przyjazdu stypendysty do instytucji przyjmującej, a pozostałe środki są przekazywane po otrzymaniu raportu podsumowującego. Ponadto każdy wnioskodawca może wnioskować o dodatkowe ryczałtowe stypendium na podróż, obliczone na podstawie szacunkowych kosztów podróży, ale nie wyższe niż 500 EUR.

 

4. VISEGRAD LITERARY RESIDENCY PROGRAM

 

Więcej: https://www.visegradfund.org/apply/mobilities/literary-residency-program/?c=about

 

Deadline na złożenie wniosku: 20 października 2025 r., godzina 12:00 (południe).

System aplikacji online MyVisegrad zostanie otwarty 15 września 2025 r. Nie ma możliwości składania wniosków poza tym okresem składania wniosków.

 

Uwaga: Edycja programu w 2025 r. umożliwi 32 rezydentom literackim realizację ich projektów literackich w 4 instytucjach goszczących w jednym z podanych okresów: 1 maja – 12 czerwca 2025 r. (kompaktowa edycja wiosenna) lub 1 września – 30 listopada 2025 r. (regularna edycja jesienna).

 

Program, ustanowiony przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, składa się z serii pobytów rezydencyjnych i wydarzeń literackich skierowanych do pisarzy beletrystyki i literatury faktu, poetów, eseistów, krytyków, a także tłumaczy literatury, publicystów i dziennikarzy z krajów Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Węgry, Polska i Słowacja).

Opiera się na partnerstwie 4 instytucji goszczących, po jednej w każdym kraju Grupy Wyszehradzkiej: Institut umění – Divadelní ústav (Instytut Sztuki i Teatru) w Pradze, Centrum Kolekcji Publicznej Węgierskiego Muzeum Narodowego (Muzeum Literackie Petőfiego) w Budapeszcie, Stowarzyszenie Willa Decjusza (Stowarzyszenie Willa Decjusza) w Krakowie i Slovenské litárne centrum (Słowackie Centrum Literackie) w Bratysławie.

Koordynatorem Programu jest Stowarzyszenie Villa Decius.

Proces rekrutacji 32 beneficjentów Programu (8 z Czech, 8 z Węgier, 8 z Polski i 8 ze Słowacji) będzie oparty na indywidualnych wnioskach składanych za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego online.

Rezydencje zostaną przydzielone wnioskodawcom w 3-etapowym procesie selekcji przez krajowy i międzynarodowy Panel Selekcyjny na podstawie proporcjonalnego i równego zaangażowania rezydentów Czech, Węgier, Polski i Słowacji oraz instytucji goszczących.

Więcej informacji i helpdesk: Paweł Łyżwiński: pawel.lyzwinski@villa.org.pl.

Problemy techniczne z aplikacją online: vitiz@visegradfund.org.

 

Kwota wsparcia: 1.300 EUR za udział w kompaktowej edycji wiosennej oraz 2.600 EUR za udział w regularnej edycji jesiennej.

 

-----------------

*To oznaczenie nie narusza stanowisk w sprawie statusu i jest zgodne z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ 1244/1999 oraz opinią Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie deklaracji niepodległości Kosowa.