Problematyka wartości w publicznym prawie gospodarczym oraz ich konfliktu wymaga analiz jako obszar, który dotąd nie stanowił przedmiotu zainteresowania nauki prawa publicznego w stopniu pozwalającym na określenie źródeł i rodzajów wartości uniwersalnych obecnych (i postulowanych). Równie istotne, jak wskazanie fundamentalnych wartości leżących u podstaw prawa publicznego gospodarczego jest wypracowanie mechanizmów umożliwiających rozwiązywanie konfliktów pomiędzy tymi wartościami, co uznajemy za zadanie stojące przed nauką prawa. 

 

Uznajemy za konieczne zinwentaryzowanie wartości osadzonych w prawie publicznym gospodarczym, zobiektywizowanych przez akt ustanowienia prawa. Określenie ich treściowych i funkcjonalnych relacji oraz identyfikacja pól kolizji wartości jest kluczowa dla skuteczności i efektywności publicznego prawa gospodarczego. Codziennie pojawiają się nowe wyzwania wymagające reakcji prawodawcy, których objęcie regulacją prawną winno obejmować refleksję nie tylko nad celami, które ma ona osiągnąć (np. interwencjonizmem państwa w daną dziedzinę życia gospodarczego – zwalczaniem szarej strefy, ograniczaniem pandemii), ale przede wszystkim – nad wartościami, które uzasadniają jej wprowadzenie (w tym także w kontekście skuteczności regulacji ustawowej). Nie ulega bowiem wątpliwości, że prawo powinno odzwierciedlać wartości społeczne i moralne, aby mogło być skutecznie stosowane. 

 

Jednocześnie jednak wielość wartości, których realizacji ma sprzyjać prawo, doprowadza do stanu, w którym konkretne wartości pozostają ze sobą w konflikcie wymagającym rozwiązania – zarówno na poziomie tworzenia prawa (preferencji prawodawcy), jak też na etapie jego stosowania.  Diagnozę aksjologii publicznego prawa gospodarczego, możliwych kolizji wartości, jak też sposobów rozwiązywania konfliktów wywołanych koniecznością ich zastosowania w procesie stosowania norm prawa publicznego gospodarczego chcemy uczynić przedmiotem obrad konferencji naukowej podczas Zjazdu Katedr Publicznego Prawa Gospodarczego 2022. 

 

SZCZEGÓŁOWA TEMATYKA KONFERENCJI:

 

Cele naszej konferencji chcemy zrealizować w następujących obszarach konfliktów wartości: 

 

- środowisko;

- człowiek/społeczeństwo/państwo; 

- bezpieczeństwo

- rozwój. 

Autor: Małgorzata Ganczar
Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022, godz. 13:26 - Lidia Jaskuła