Aktualności / Wydarzenia

Konkurs na grafikę w Hospicjum rozstrzygnięty – zwyciężczynią studentka KUL

W ogrodach Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie odbył się finał konkursu „Bliżej chorych” na grafikę zdobiącą okna budynku. Jak informowaliśmy, zwyciężył projekt Aleksandry Matuszczak, studentki architektury krajobrazu KUL.

Drugie miejsce zajęła Katarzyna Wilk, również studentka architektury krajobrazu KUL. Wyróżnienie jury przyznało Magdalenie Nóżce z Politechniki Lubelskiej.

– Hospicjum jest bliskie mojemu sercu. Zetknęłam się z nim w trudnej chwili mojego życia, kiedy cierpiała bliska mi osoba, dlatego chciałabym, by jednoczyło wokół siebie jak najwięcej osób, przyjaciół, darczyńców i wolontariuszy. Mam nadzieję, że przez „nowe” okna przyciągnie takich ludzi – mówi Aleksandra Matuszczak, studentka II stopnia architektury krajobrazu KUL, która wygrała konkurs ogłoszony przez Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie oraz Stowarzyszenie Anthill.

O zwycięstwo ubiegało się 26 prac, które oceniali architekci z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Politechniki Lubelskiej, miejski konserwator zabytków oraz przedstawiciele organizatorów. – Nie było przypadkowych propozycji, zetknęliśmy się z dużym profesjonalizmem uczestników konkursu. Bardzo nas cieszy dobry poziom i odzew – podkreśla Paweł Snopek z Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie.

W zwycięskim projekcie Aleksandry Matuszczak dominują żonkile. Jak wyjaśnia autorka pracy, zarówno kwiaty, jak i samo hospicjum są dla niej pomostem pomiędzy „tu” a „tam”. – Człowiek podąża drogą, coś się kończy, a jednak też zaczyna. To przejście chciałam ukazać w kolorze, w towarzystwie kwiatów, konkretnie żonkili, którymi pracownicy i wolontariusze hospicjum obsadzają miejskie przestrzenie – tłumaczy Aleksandra Matuszczak, która za przygotowanie najlepszej grafiki otrzyma nagrodę finansową, a jej projekt zostanie umieszczony na szklanej elewacji budynku Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie. – Chory idzie do hospicjum i z niego nie wychodzi, ale przecież miejsce to odwiedzają jego bliscy, codziennie ktoś kieruje swe kroki do pracy, przekracza próg hospicjum. Zamiast na czarną szybę spojrzy na pozytywny obraz z rzeką, niebem i kwiatami – nie kryje zadowolenia Aleksandra Matuszczak.

Podczas finału konkursu dr Tomasz Górka z Ośrodka Badań nad Myślą Jana Pawła II „Instytut Jana Pawła II” KUL przypomniał przesłanie Jana Pawła II skierowane do ludzi chorych i cierpiących. Mottem konkursu były słowa JP2: „Kiedy ludzie cierpią, kiedy cierpi człowiek, potrzebny jest drugi człowiek przy cierpiącym. Blisko niego”.