Aktualności / Wydarzenia

KUL w Telewizji – Telewizja na KUL

Wspólne projekty na styku mediów i nauki, staże i praktyki studenckie, a także wsparcie kształcenia młodych dziennikarzy przez doświadczonych pracowników Telewizji Polskiej – to tylko niektóre obszary współpracy, jakie zakłada umowa między Katolickim Uniwersytetem Lubelskim i TVP 3 Lublin, którą podpisali rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski oraz p.o. dyrektora regionalnego ośrodka telewizji Piotr Adamczuk. To pierwsza umowa tego typu między największym medium w regionie i lubelską uczelnią wyższą.

KUL to znaczący ośrodek naukowo-dydaktyczny, a wydarzenia z nim związane pojawiają się często nie tylko na telewizyjnej antenie regionalnej, ale również ogólnopolskiej. W praktyce uniwersytet i lubelski ośrodek Telewizji Polskiej współpracują od wielu lat, ale teraz ta współpraca będzie miała także formalną podstawę. Rektor ks. prof. Mirosław Kalinowski podkreśla, że to kolejny krok nie tylko w rozwoju dziennikarstwa na KUL, ale także coraz szerszej obecności uniwersytetu w mediach. Uniwersytet to kuźnia przyszłych kadr dla wielu segmentów polskiej gospodarki, w tym także dla prasy. Tu kształcą się przyszli dziennikarze, operatorzy, czy menedżerowie, którzy w przyszłości zasilą wiele redakcji. – Chcemy, by młodzi ludzie opuszczający mury uczelni posiadali jak największą wiedzę i umiejętności praktyczne, a umowa umożliwi naszym studentom ich zdobywanie pod okiem doświadczonych praktyków z TVP – mówi rektor KUL. Z kolei telewizja będzie mogła szeroko korzystać z eksperckiej wiedzy, jaką w wielu dziedzinach posiadają uniwersyteccy wykładowcy.

Dyrektor TVP 3 Lublin Piotr Adamczuk zaznacza, że umowa otwiera nowe możliwości współpracy z uniwersytetem. – Możemy zaoferować pomoc dydaktyczną, a w przyszłości wspólnie myśleć o nowych kierunkach, jak np. reżyseria i produkcja telewizyjna – wskazuje. Wierzę, że ta współpraca przyniesie wiele korzyści obu stronom – dodaje.

Rocznie na KUL ma miejsce około 400 wydarzeń naukowych. A ponieważ uniwersytet to nie tylko nauka czy kształcenie, ale także bogate życie studenckie i kulturalne, więc tematów, które będą mogły pojawiać się na antenie TVP 3 z pewnością nie zabraknie. Akademia Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL współpracuje już z ośrodkiem przygotowując materiały do „Kwadransa Akademickiego” prezentującego cyklicznie życie studenckie w Lublinie i regionie. Umowa daje szanse, by materiały przygotowane przez uniwersytet częściej były prezentowane na telewizyjnej antenie. W planie są również wspólne projekty na styku mediów i nauki czy organizacja konferencji naukowych poświęconych szeroko pojętej tematyce medialnej.