Aktualności / Wydarzenia

KUL wśród jedenastu uczelni w Polsce z akredytacją NAWA

W wyniku postępowania o nadanie akredytacji Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II znalazł się wśród 11 polskich uczelni, które otrzymały upoważnienie do przeprowadzenia Kursów przygotowawczych i Letnich kursów NAWA w latach 2023-26. Oferta szkoleniowa skierowana jest do obcokrajowców, stypendystów Narodowej Agencji Wymiany akademickiej.

Niektóre konkursy oferowane przez Agencję wymagają przygotowania wielu skomplikowanych, czasochłonnych wniosków. Do tej grupy należą m. in. Kursy letnie oraz przygotowawcze. O fundusze na ich organizację zabiega wiele ośrodków naukowych w Polsce.

W tym roku, na posiedzeniach rady, po raz pierwszy, przeprocedowana została zgoda na tzw. działania akredytacyjne. NAWA wyszła z inicjatywą przyznania akredytacji na realizację kursów w ramach programu Kursy przygotowawcze i Letnie kursy NAWA tym uczelniom, które wygrały już w konkursach i wywiązują się wzorcowo z realizacji zadań. Oznacza to, że uczelnie akredytowane nie będą musiały przez najbliższe trzy lata składać wniosków konkursowych na akredytowane rodzaje kursów – tłumaczy dr hab. Janusz Bień, prof. KUL, wiceprzewodniczący rady NAWA. - W ten sposób będziemy promowali ośrodki, które charakteryzują się wysoką jakością kształcenia, dobrą organizacją kursów, są cenione przez uczestników – dodaje wiceszef rady.

W przypadku KUL uprawnienie dotyczy organizacji Kursu przygotowawczego o profilu humanistyczno-społecznym, nauk ścisłych i przyrodniczych, medycznych i nauk o zdrowiu oraz cieszącego się popularnością Letniego Kursu NAWA. Wniosek o nadanie akredytacji został przygotowany w Szkole Języka i Kultury Polskiej we współpracy z Wydziałem Medycznym oraz Wydziałem Nauk Przyrodniczych i Technicznych KUL.

Już od października będziemy przygotowywali obcokrajowców do studiowania na polskich uczelniach – informuje Instytut Nauk Biologicznych KUL, który poprowadzi m. in. wykłady specjalistyczne z dziedziny nauk biologicznych i medycznych, wprowadzające w język danej dziedziny. Lektoraty ogólne oraz program integracyjny przygotowuje Szkoła Języka i Kultury Polskiej. Zgodnie ze złożonym projektem, w Kursie Przygotowawczym, który ruszy w październiku br., będzie uczestniczyło 48 osób z podziałem na 4 grupy (2 humanistyczne, techniczna i medyczna).

W tegorocznym Letnim Kursie języka polskiego uczyć się będzie 48 obcokrajowców. Pierwsze zajęcia rozpoczną się 3 lipca.
Akredytację NAWA uzyskały również: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Przyrodniczo - Humanistyczny w Siedlcach, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, Uniwersytet Rzeszowski.

NAWA działa na rzecz umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytucji naukowych, a także do promocji Polski - jej języka oraz kultury w celu budowania wizerunku kraju oferującego interesujące możliwości edukacyjne i badawcze. Cele te są realizowane dzięki szerokiej ofercie programowej Agencji, oferującej Programy dla Naukowców, Programy dla Instytucji, Programy dla Studentów, Programy Języka Polskiego.