Aktualności

KUL zaprasza na jubileuszowy Lubelski Festiwal Nauki

Już 15 września rozpoczyna się 20. edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki. Rekordowe ponad 1900 projektów naukowych, w tym ponad 250 przygotowanych przez pracowników i studentów KUL. Warsztaty, prezentacje oraz wykłady – to wszystko znalazło się w programie wydarzenia, które odbędzie się pod hasłem „Człowiek sercem nauki”.


15 września zapraszamy na Lubelski Piknik Naukowy, który jest okazją do zapoznania się z wynikami pracy naukowej, wynalazkami oraz innowacjami naukowców z lubelskich uczelni. Pracownicy i studenci KUL dla odwiedzających przygotowali szereg atrakcji, m.in.:
– najbardziej znany samochód filmowy – DeLorean z filmu „Powrót do przyszłości” zabłądzi w tunelu czasoprzestrzennym i pojawi się w Lublinie, gdzie spotka się z droidami z „Gwiezdnych wojen”;
– średniowieczny mnich pokaże, jak przepisywano księgi, przygotowywano atrament z jabłek
galusowych czy też jak ostrzono pióro gęsie;
– nauczymy Cię opatrywać rany, tworzyć piękne bukiety kwiatów z papieru, zajrzysz do jedynej w swoim rodzaju instalacji powstałej z materiałów z odpadów i dowiesz się, co można zobaczyć pod mikroskopem elektronowym.
Piknik odbędzie się na placu przed Centrum Spotkania Kultur, w godz. 10–16. Wstęp wolny!


Od 16 do 20 września zapraszamy na Kampus Główny KUL, Kampus na Poczekajce oraz do przestrzeni miasta, gdzie w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki zaprezentowane zostaną projekty pracowników i studentów KUL.
Wśród zaproponowanych tematów znalazły się m.in.:
– Sztuczna inteligencja i jej wpływ na rynek pracy oraz umiejętności przyszłości
– Behawiorystyka zwierząt laboratoryjnych w badaniach naukowych
– Człowiek nie żyje, gdy serce nie bije! Monitorowanie parametrów życiowych
– Dziś smartphony wyłączamy, o relacje nasze dbamy. Budowanie wzajemnego szacunku
– Internetowe Labirynty: jak rozpoznać dezinformację i manipulację w sieci
– Lubelscy literaci: odkryj życie pisarzy!

W ramach wydarzeń specjalnych LFN 18 września odbyła się debata „Jak żyć długo i szczęśliwie”, w której z ramienia KUL wzięła udział: Katarzyna Kociuba-Adamczuk, dr n. o zdrowiu, mgr pielęgniarstwa, mgr zdrowia Publicznego, psychoterapeuta, specjalista pielęgniarstwa rodzinnego, adiunkt na Wydziale Medycznym KUL.

Dzień później w debacie „Czy emocje rządzą? Człowiek i jego emocje w społeczeństwie” z ramienia KUL wziął udział prof. dr hab. Piotr Oleś, kierownik Katedry Psychologii Osobowości w Instytucie Psychologii KUL.


Uczestnictwo w większości prezentacji projektów wymaga wcześniejszej rejestracji


Lista wszystkich projektów przygotowanych przez naukowców KUL
Zapraszamy!