Aktualności / Wydarzenia
Lubelskie uczelnie na Targach Lublin – piknik popularnonaukowy LFN
Oczy całego Lublina w sobotę 23 września zwrócone były w stronę Targów Lublin, gdzie odbyło się najważniejsze wydarzenie XIX Lubelskiego Festiwalu Nauki – Lubelski Piknik Naukowy. Ten jeden dzień festiwalu był wyjątkowy, ponieważ skupił wszystkich współorganizatorów LFN-u w jednym miejscu.
Wspólnymi siłami lubelskie uczelnie, Miasto Lublin oraz inne instytucje kultury i nauki przygotowały 118 projektów dla tegorocznych uczestników pikniku. Cel był jeden: bawiąc – uczyć, ucząc – bawić. Na gości czekało wiele atrakcji, ciekawych doświadczeń, inspirujących warsztatów.
W oficjalnym rozpoczęciu LPN-u wzięli udział przedstawiciele władz lubelskich uczelni: Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Politechniki Lubelskiej, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Przyrodniczego, oraz Miasta Lublin.
Ze względu na to, że głównym organizatorem XIX Lubelskiego Festiwalu Nauki jest KUL, sobotni piknik rozpoczął się od przemówienia prorektor ds. nauki i kadr s. dr hab. Beaty Zarzyckiej, prof. KUL:
– Piknik naukowy jest wydarzeniem kulminacyjnym dla całego festiwalu, ponieważ do tej pory wydarzenia festiwalowe miały miejsce głównie na terenach uczelni, miasta Lublin i okolic Lublina, natomiast tutaj dzisiaj w ramach pikniku kumulujemy wszystkie wydarzenia w jednym miejscu, a to wszystko po to, aby wywołać i pozostawić niezatarte wrażenie, jak bardzo bogata, szeroka i zróżnicowana jest nauka.
Siostra prorektor podkreśliła, że tegoroczny LFN nie był by możliwy do zorganizowania bez tak doskonałej współpracy i nieocenionego zaangażowania wielu osób.
Jako kolejny głos zabrał rektor UMCS prof. dr hab. Radosław Dobrowolski: – Cieszę się ogromnie, że z roku na rok wzrasta liczba propozycji skierowanych do społeczności nie tylko miasta Lublin, ale i całego województwa lubelskiego, że LFN stale budzi duże zainteresowanie, a liczba projektów z każdym rokiem rośnie. Ale dla mnie jako rektora UMCS najważniejsze jest to, że współpraca między uczelniami lubelskimi układa się znakomicie, żeby nie powiedzieć – wręcz wzorcowo. Przekłada się to właśnie na projekty takie jak dzisiejszy Lubelski Piknik Naukowy.
Kilka słów do uczestników skierował również prorektor ds. rozwoju uczelni UP prof. dr hab. Adam Waśko: – Lubelski Festiwal Nauki zmienia się, rozwija, spełniając prośby i oczekiwania uczestników. To wydarzenie jest dowodem, jak bardzo dobrze współpracujemy z miastem Lublin, które chętnie udostępnia nam swoje przestrzenie, dzięki czemu LFN może zaistnieć w nowych miejscach.
Także prorektor ds. ogólnych i rozwoju PL dr hab. inż. Dariusz Czerwiński podzielił się swoimi wrażeniami nt. XIX LFN-u: – Swego czasu ukute zostało hasło „Lublin miastem inspiracji”. Gdyby nie ta inspiracja, nie bylibyśmy tutaj. Nauka to nie jest tylko poważna rzecz, nauką można się bawić, z nauki można czerpać satysfakcję. Dlatego zachęcamy wszystkich do tego, aby sprawdzali swoje pomysły, aby się bawili, bo po to jest ten piknik, po to jesteśmy na nim my, naukowcy.
Ostatnim z przedstawicieli władz lubelskich uczelni, który zabrał głos podczas otwarcia LFN-u, był prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym UM prof. dr hab. n. med. Jarosław Dudka: – Dzisiejszy piknik to doskonała okazja, żeby pokazać, że nauka nie jest niczym strasznym, trudnym i tak naprawdę może dawać wiele satysfakcji. Jako naukowcy my tej satysfakcji doznajemy na co dzień. Dlatego szczególnie cieszy nas, jeżeli podczas pikniku uczestnicy zaczynają zadawać pytania, które poszerzają horyzonty, które prowokują kolejne pytania – na tym polega rozwój nauki.
Na zakończenie kilka słów powiedział dr Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin: – Nie mogę nic innego zrobić, jak tylko powiedzieć parę ciepłych słów o lubelskich uczelniach. Wspaniała współpraca, świetne środowisko – tak naprawdę rozkręcamy się w tych wszystkich naszych projektach. Mam nadzieję, że ci, którzy przyjadą dziś do Lublina, zainspirują się nauką, miastem, tutejszymi relacjami, żeby później zaprocentowało to nie tylko w ich życiu prywatnym, ale i zawodowym.
Po oficjalnym otwarciu uczestnicy LFN-u mogli wreszcie ruszyć na podbój piknikowych stoisk, gdzie czekały na nich rozmaite atrakcje, m.in. koło fortuny, nauka pierwszej pomocy, warsztaty artystyczne, możliwość skorzystania ze specjalistycznego sprzętu i wiele, wiele innych.