Aktualności / Wydarzenia
Międzynarodowa prasa o sukcesie prorektora KUL
W ciągu zaledwie dwóch dni ukazały się aż trzy artykuły w brytyjskich i amerykańskich tytułach prasowych, zarówno stricte naukowych jak i gazetach codziennych o dużych zasięgach czytelniczych. New York Post, BBC Science Focus i The Sun informowały w ostatnich dniach o przełomowych badaniach medycznych prowadzonych pod kierownictwem prorektora ds. Collegium Medicum KUL prof. Macieja Banacha.
BBC Science Focus: Naukowcy twierdzą, że ta kombinacja leków obniżających poziom cholesterolu może uratować setki tysięcy ludzi. The Sun: Badania wykazały, że jednoczesne przyjmowanie dwóch popularnych leków może obniżyć poziom „złego” cholesterolu i zmniejszyć ryzyko zgonu z powodu zawału serca i udaru mózgu. New York Post: Te tabletki mogą znacząco obniżyć ryzyko zawału serca i udaru.
To tytuły tylko z ostatnich dwóch dni. Artykuły cieszą się dużym społecznym zainteresowaniem po drugiej stronie Oceanu Atlantyckiego i Kanału La Manche. Mowa bowiem o przełomowych badaniach.
- Jest to pierwsza tego typu metaanaliza, która dotyczy skojarzonej terapii obniżającej poziom lipidów w organizmie, które mają wpływ na jedne z najczęstszych przyczyn zgonów, nie tylko w Polsce, ale i na świecie tj. zawały serca i udary mózgu – mówi prof. Maciej Banach główny autor przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół badań.
W zagranicznej prasie mogliśmy przeczytać taką wypowiedź prorektora KUL dotyczącą efektów badań: Szacujemy, że gdyby terapia skojarzona w celu obniżenia LDL-C (cholesterol całkowity-red.) została uwzględniona we wszystkich wytycznych dotyczących leczenia i wdrożona przez lekarzy na całym świecie u pacjentów z wysokim poziomem cholesterolu, zapobiegłoby to ponad 330 000 zgonów rocznie wśród pacjentów, którzy już przeszli zawał serca i prawie 50 000 zgonów w samych Stanach Zjednoczonych.
Badania zostały przeprowadzone z udziałem aż 108 tys. pacjentów z grupy bardzo wysokiego ryzyka. Wykazały, że skojarzona terapia skutecznie zmniejsza poziom cholesterolu całkowitego, a poprzez to istotnie ogranicza śmiertelność z wszystkich przyczyn, poważne niepożądane zdarzenia sercowo-naczyniowe oraz częstość występowania udarów w porównaniu z dotychczasowymi terapiami.
- Przyszłe wytyczne medyczne powinny uwzględniać natychmiastową terapię skojarzoną – podsumowuje prof. Banach.
Więcej na temat przeprowadzonych badań i ich wyników:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0025619625000758?dgcid=author