Aktualności / Wydarzenia

Nasz człowiek na drugim brzegu

Ekranizacja „Trenów” Jana Kochanowskiego w reżyserii Damiana Bieńka z Akademii Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL weźmie udział w Festiwalu „Na Drugim Brzegu” w Janowcu. Wydarzenie towarzyszy Festiwalowi „Dwa Brzegi”, który rozpoczyna się już w najbliższą sobotę w Kazimierzu Dolnym.

Z „Trenami” Jana Kochanowskiego w szkole zetknął się każdy. Użyty w nich język sprawia, że nie zawsze są one w pełni zrozumiałe, zwłaszcza dla najmłodszego pokolenia. Z pomocą przychodzi uniwersalny język filmu. – Film łączy w sobie aż trzy formy przekazu: słowo, dźwięk i muzykę, które odwołują się do sfery emocji człowieka – wskazuje Damian Bieniek.    

Dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych KUL prof. Dariusz Skórczewski zwraca uwagę, że literatura często trafia na kinowe ekrany, czego przykładem są ekranizacje wielu powieści. – Ale czy można sfilmować poezję, czy można pokazać to, co jest istotą liryki? – stawia pytanie.  

Dokonana przez Damiana Bieńka ekranizacja jednego z najwybitniejszych dzieł polskiej poezji udowadnia, że nie tylko jest to możliwe, ale także, że to świetny sposób na dotarcie do współczesnego człowieka. Świadczy o tym reakcja licznie zgromadzonej publiczności podczas zamkniętego pokazu, który odbył się rok temu na KUL. Film zyskał też międzynarodowe uznanie – został nagrodzony na festiwalu Cannes Corporate Media & TV Awards w kategorii: Lifestyle, Art, Music & Culture (2018).  

Reżyser przy pomocy pięknych obrazów i muzyki zilustrował osiem trenów będących poetyckim pomnikiem ojcowskiej miłości i rozpaczy. Damian Bieniek zauważa, że ta tematyka jest stale aktualna, bo choć świat zmienił się od czasów Kochanowskiego, to miłość i relacje międzyludzkie nadal pozostają dla nas niezwykle istotne. – Każdy z nas, wcześniej czy później, musi zmierzyć się ze śmiercią bliskiej osoby, a „Treny” pozwalają nam oswoić lęk i w pewnym sensie przygotować się na to doświadczenie – dodaje.  

Czasem dzieła filmowe mogą pełnić również rolę terapeutyczną. Jak mówi twórca filmu, niejednokrotnie spotkał się z ludźmi, którzy stwierdzili, że obraz przyniósł im ukojenie i wewnętrzny spokój po śmierci bliskich. W filmowej adaptacji bohater wyrusza w symboliczną podróż, poszukując swojej ukochanej córeczki, Urszuli. Ale poszukując również samego siebie, ponieważ każdego dnia musi walczyć o nowe życie. – „Treny” przypominają, że każdy kolejny dzień, każda przeżyta chwila przynosi nam szanse na dobro i miłość, pomimo cierpienia, samotności czy żałoby – zaznacza Damian Bieniek.  

Jego dzieło będzie można obejrzeć na zamku w Janowcu 2 sierpnia 2024 o godz. 21.00 w ramach Festiwalu Filmowego „Na Drugim Brzegu” – imprezy partnerskiej Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Program wydarzenia obejmuje projekcje filmowe, spotkania z twórcami oraz koncerty muzyki filmowej. Po projekcji „Trenów” zaplanowane zostało spotkanie z reżyserem, a także dr. hab. Grzegorzem Tylcem, prof. KUL, który współtworzył muzykę do filmu.  

Damian Bieniek to reżyser, producent, operator, przedstawiciel nowej fali tzw. kina autorskiego. Zdobywał nagrody na prestiżowych festiwalach filmowych, m.in. statuetkę Złotego Delfina w Cannes (2018). Na co dzień koordynuje pracę zespołu filmowego Akademii Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL oraz prowadzi zajęcia w Instytucie Dziennikarstwa i Zarządzania KUL.