Nasz doktorant, stypendystą prestiżowego programu międzynarodowej wymiany studentów Fulbright
Laureatem tego prestiżowego stypendium jest jeden z naszych doktorantów - Michał Nowakowski, który podzielił się z nami, krótkim sprawozdaniem z pobytu w Stanach Zjednoczonych i realizowanych działań, o czym przeczytacie poniżej:
Program Fulbrighta powstał tuż po drugiej wojnie światowej, w 1946 roku, z inicjatywy amerykańskiego senatora Jamesa Williama Fulbrighta. Pragnął on stworzyć platformę, która za pomocą wymiany naukowej będzie kształtowała kolejne pokolenia ludzi otwartych na obce kultury i dostrzegających wartość we współpracy międzynarodowej i pokojowym rozwiązywaniu konfliktów. Polska dołączyła do tego programu w 1959 roku jako pierwszy kraj z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Obecnie Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta oferuje szereg ofert stypendialnych skierowanych przede wszystkim do studentów i naukowców z polskich oraz amerykańskich instytucji naukowych.
W 2022 roku Komisja przyznała mi stypendium Fulbright Junior Research Award, przeznaczone dla studentów studiów doktoranckich, na realizację czteromiesięcznego projektu badawczego. Swoje badania prowadziłem w pierwszej połowie 2024 roku w Boston College, prywatnym uniwersytecie badawczym, położonym w niewielkiej miejscowości Chestnut Hill nieopodal Bostonu. Decyzja ta podyktowana była moimi zainteresowania naukowymi, które koncentrują się wokół historii Towarzystwa Jezusowego (jezuitów) w szesnastym i siedemnastym wieku. Boston College jako uczelnia jezuicka, założona w 1863 roku na potrzeby lokalnej katolickiej mniejszości irlandzkiej, stanowi znakomite miejsce dla prowadzenia tego typu badań. Jest tak zarówno ze względu na znajdujące się tam pierwszorzędne zbiory archiwalne i biblioteczne dotyczące historii jezuitów, jak i światowej klasy ośrodki naukowe prowadzące badania w tym zakresie, zwłaszcza The Institute for Advanced Jesuit Studies (IAJS).
Jak się okazało, wybór ośrodka przyjmującego był w moim przypadku niezwykle trafiony. Dzięki realizacji stypendium w Boston College miałem okazję konsultować swoje badania dotyczące wczesnonowożytnej myśli polityczno-społecznej jezuitów z wybitnymi specjalistami z zakresu historii jezuickiej. Ponadto mogłem korzystać z unikatowych wczesnonowożytnych rękopisów i starodruków (które znalazły się w Boston College przede wszystkim drogą zakupu zbiorów europejskich bibliotek pojezuickich) oraz bogatej i często niedostępnej w Polsce literatury przedmiotu, udostępnianej czytelnikom w ramach znakomicie wyposażonej i zorganizowanej infrastruktury bibliotecznej.
Podczas pobytu w USA odwiedziłem również inne ośrodki akademickie, Uniwersytet Harvarda oraz Uniwersytet Yale, gdzie uczestniczyłem w wydarzeniach naukowych oraz rozmawiałem o prowadzonych badaniach z historykami wczesnonowożytnej kultury religijnej. Wziąłem także udział w dorocznej konferencji Renaissance Society of America – największej konferencji w zakresie studiów nad wczesną nowożytnością – która tym razem odbyła się w Chicago. Zaprezentowałem tam dotychczasowe ustalenia dotyczące myśli społecznej siedemnastowiecznego polskiego jezuity Jana Chądzyńskiego, zestawiając go z innymi pisarzami jezuickimi w Pierwszej Rzeczypospolitej oraz Europie zachodniej. Rozbudowana wersja tych badań została przygotowana do druku w formie artykułów naukowych i obecnie znajduje się w recenzji.
Gorąco zachęcam wszystkich studentów oraz pracowników naukowych do zainteresowania się ofertą stypendialną Programu Fulbrighta, która może zapewnić wyjątkową możliwość prowadzenia badań w prestiżowych amerykańskich ośrodkach naukowych. Informacje na ten temat znajdują się na stronie Komisji: https://fulbright.edu.pl/stypendia-do-usa/.
Michałowi serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów !