Aktualności / Wydarzenia

Nowe kierunki studiów w Filii KUL w Stalowej Woli

Nauki o rodzinie, bezpieczeństwo narodowe, administracja i dietetyka to propozycje kierunków studiów, które Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II chce rozwijać w Filii uczelni w Stalowej Woli. Rozszerzona zostanie też oferta studiów podyplomowych. Nadal pozostaje inżynieria środowiskowa i materiałowa. Władze KUL zaprezentowały plany funkcjonowania Filii KUL w Stalowej Woli podczas briefingu prasowego.

 

Otwierając spotkanie rektor KUL prof. Mirosław Kalinowski podkreślił rolę ponad 40-letniej obecności KUL w Stalowej Woli. Zauważył, że powstanie Filii KUL jest nawiązaniem do powołania Filii Wydziału Nauk Społecznych w 1990 roku.  - Podnieśliśmy status obecności KUL w Stalowej Woli już nie jako Wydział Nauk Inżynieryjno – Technicznych, ale Filia uniwersytetu - podkreślił rektor KUL. To sprawia, że możemy zaoferować znacznie szerszy pakiet kierunków studiów - zaznaczył prof. Kalinowski. 

Rektor przywołał także osobę ks. bpa Edwarda Frankowskiego, biskupa pomocniczego seniora diecezji sandomierskiej, który jako ówczesny proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli, miał duży wkład w powstanie oddziału KUL w tym mieście.

Rektor zapewnił, że dzisiejsze spotkanie jest początkiem nowej historii, którą KUL wspólnie z władzami lokalnymi chce tworzyć. Podziękował przy
tym, biorącemu udział w spotkaniu, prezydentowi Stalowej Woli Lucjuszowi Nadbereżnemu i całej społeczności miasta, za wieloletnie wspieranie uczelni i wspólne działania na rzecz środowiska akademickiego w tym miejscu.

Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli wyraził wdzięczność za podniesienie wydziału do rangi Filii uniwersytetu. - Cieszymy się, że ta decyzja zapadła, ponieważ wskazuje ona zdecydowany kierunek  rozwoju KUL. To już nie tylko profilowanie w stronę nauk technicznych, które są bardzo ważne w Stalowej Woli, ale także wzbogacenie o inne dziedziny nauki. Takie działanie daje horyzont rozwoju tym, którzy niekoniecznie widzą się w profilu technicznym miasta - powiedział prezydent.

Prorektor ds. kształcenia dr hab. Ewa Trzaskowska, prof. KUL,
przedstawiła propozycje kierunków w Filii KUL w Stalowej Woli. Będą to: nauki o rodzinie, bezpieczeństwo narodowe, administracja i dietetyka. Za dydaktykę będzie odpowiadała kadra związana z Wydziałami KUL w Lublinie. - Chcemy również rozszerzyć ofertę studiów podyplomowych, m.in. tych, które dają uprawnienia nauczycielskie, co ma być wstępem do utworzenia w przyszłości kierunku pedagogiki wczesnoszkolnej - zaznaczyła prorektor.

Zmiana  Wydziału Nauk Inżynieryjno – Technicznych na Filię uniwersytetu jest wyraźnym awansem ośrodka w strukturze uczelni - podkreślił pełnomocnik rektora KUL dr hab. Michał Wyrostkiewicz, prof. KUL. - Filia to córka uniwersytetu, dlatego nie skupiamy się tu na wąskiej grupie nauk w ramach jednego Wydziału, ale chcemy oferować  szeroki wachlarz dyscyplin, a taką formułę umożliwia nam Filia. Skoncentrujemy się na dydaktyce, na kształceniu, na realizacji zajęć  w oparciu o prowadzone badania naukowe - podkreślił pełnomocnik rektora.

Wyrostkiewicz zaznaczył, że poza nowymi kierunkami studiów, zajęcia dydaktyczne będą kontynuowane na kierunku inżynierii środowiskowej i materiałowej, do których dostosowany jest nowoczesny budynek Filii KUL w Stalowej Woli z bardzo dobrze wyposażonymi laboratoriami, z których już korzystają studenci.