Open Access
Otwarty dostęp
Powszechny i bezpłatny dostęp do aktualnej wiedzy stanowi jeden z elementów rozwoju współczesnych społeczeństw. Otwarty dostęp jest istotnym elementem otwartej nauki, mającej na celu pełne wykorzystanie potencjału Internetu w prowadzeniu badań naukowych i rozpowszechnianiu ich wyników. Rozwijanie systemu otwartej nauki wiąże się nierozłącznie z rozwojem kultury dzielenia się oraz wypracowaniem nowych modeli i infrastruktury, umożliwiających rozpowszechnianie, przechowywanie i ponowne wykorzystanie wyników badań.
Otwarty dostęp to brak technicznych i prawnych ograniczeń korzystania z umieszczonych w publicznym Internecie materiałów naukowych. Zakłada ich dalsze wykorzystywanie zgodnie z przepisami prawa autorskiego o dozwolonym użytku lub na nieograniczonej wolnej licencji Creative Commons. Główne kierunki rozwoju Open Access to otwarte repozytoria oraz recenzowane czasopisma Open Access.
Rodzaje otwartego dostępu
Otwarty dostęp gratis to „darmowy i otwarty dostęp – rozpowszechnianie utworu lub przedmiotu prawa pokrewnego w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym oraz możliwość nieodpłatnego i nieograniczonego technicznie korzystania z nich zgodnie z właściwymi przepisami o dozwolonym użytku lub o innych wyjątkach przewidzianych w przepisach prawa” (źródło: Siewicz, Krzysztof (2012). Otwarty dostęp do publikacji naukowych: kwestie prawne. Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego. http://repozytorium.ceon.pl/bitstream/handle/123456789/335/K_Siewicz_Otwarty_dostep_do_publikacji_naukowych.pdf?sequence=4).
Otwarty dostęp libre to „wolny i otwarty dostęp – rozpowszechnianie utworu lub przedmiotu prawa pokrewnego w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym wraz z udzieleniem każdemu licencji na nieograniczone, nieodpłatne i niewyłączne korzystanie z nich oraz z ich ewentualnych opracowań; licencja może zawierać postanowienia nakładające na korzystającego zobowiązania nienaruszające istoty uprawnienia do nieograniczonego, nieodpłatnego i niewyłącznego korzystania, takie jak obowiązek przekazania odbiorcy informacji o twórcy, producencie lub wydawcy, przedmiocie licencji oraz o jej postanowieniach, lub obowiązek udostępnienia odbiorcom przedmiotu licencji lub jego opracowania na takiej samej licencji” (źródło: Siewicz, Krzysztof (2012). Otwarty dostęp do publikacji naukowych: kwestie prawne. Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego. http://repozytorium.ceon.pl/bitstream/handle/123456789/335/K_Siewicz_Otwarty_dostep_do_publikacji_naukowych.pdf?sequence=4).
Polityka otwartości i otwarty mandatOtwartość to idea promująca otwarty, darmowy dostęp do naukowych i edukacyjnych zasobów wiedzy. Dzięki wprowadzeniu instytucjonalnej polityki otwartości w perspektywie czasu zwiększa się widoczność i łatwość wyszukiwania publikacji składających się na dorobek naukowy danej instytucji.Polityka otwartego dostępu powinna opierać się na pięciu zasadach (źródło: Kierunki rozwoju otwartego dostępu do publikacji i wyników badań naukowych w Polsce):
Otwarty dostęp prowadzi do zwiększenia liczby cytowań; ułatwia i przyśpiesza komunikację naukową oraz współpracę między różnymi podmiotami, wspomaga zarządzanie wiedzą i przeprowadzanie procedur ewaluacyjnych; ułatwia archiwizację i długoterminowe przechowywanie dokumentów w postaci cyfrowej.
Polityki instytucji naukowych odnośnie do kwestii otwartego dostępu do publikacji naukowych można podzielić na:
1) rezolucje zalecające udostępnianie w modelu otwartym publikacji stanowiących rezultat prowadzonych w niej badań naukowych; 2) jednoznacznie sformułowane otwarte mandaty, w których instytucje finansujące badania lub instytucje naukowe zobowiązują autorów publikacji do zapewnienia otwartego dostępu do wybranych rodzajów publikacji naukowych.
Otwarty mandat - nałożony na autorów publikacji naukowych prawny obowiązek umieszczania prac naukowych w otwartym dostępie. Przeważnie jest to wydany przez uprawniony organ danej uczelni akt prawny zarządzający deponowanie dokumentów naukowych w repozytorium otwartym.
Sposoby zapewnienia otwartego dostępu do publikacji naukowych
Otwarty dostęp realizowany jest najczęściej na dwa sposoby:
1) przez umieszczenie i udostępnienie danego tekstu w otwartym repozytorium (tzw. droga zielona) 2) za pośrednictwem tzw. drogi złotej, czyli przez publikację w otwartym czasopiśmie (tzw. Open Access journal).
Droga zielona to „zapewnienie otwartego dostępu gratis albo libre przez autora poprzez zdeponowanie utworu w repozytorium” (źródło: Kierunki rozwoju otwartego dostępu do publikacji i wyników badań naukowych w Polsce). Finansowanie może być: instytucjonalne, centralne bądź od sponsorów. Publikowane są teksty recenzowane i nierecenzowane oraz niepublikowane.
Droga złota to „zapewnienie otwartego dostępu gratis albo libre przez wydawcę, w szczególności poprzez publikację utworu w czasopiśmie naukowym lub książce” (źródło: Kierunki rozwoju otwartego dostępu do publikacji i wyników badań naukowych w Polsce). Finansowanie może pochodzić z dotacji z instytucji naukowych, opłat pobieranych od autorów, reklamy i usług dodatkowych. Publikowane są teksty zapewniające wysoki poziom publikacji.
Rekomendacje otwartej nauki MNiSW
"Kierunki rozwoju otwartego dostępu do publikacji i wyników badań naukowych w Polsce"
Dokument przedstawia założenia polityki otwartego dostępu oraz zalecenia dotyczące wprowadzania otwartego dostępu do publikacji i wyników badań naukowych przez podmioty finansujące badania (NCN, NCBR, MNiSW), jednostki naukowe, uczelnie i wydawców.
Zalecenia dla jednostek i uczelni
• Wsparcie działań na rzecz otwartego dostępu do publikacji (z preferencją dla dostępu libre) oraz dostępu do danych badawczych powstających dzięki finansowaniu lub współfinansowaniu ze środków publicznych • Tworzenie repozytoriów instytucjonalnych • Monitorowanie przez jednostkę liczby publikacji udostępnianych w otwartym dostępie w stosunku do wszystkich publikacji pracowników tej jednostek
Open Access – ogólne
Open Access w sieci – portale
Główne deklaracje i przesłania Open Access
Wyszukiwarki Open Access
Portale
Czasopisma w otwartym dostępie w bazach
Czasopisma w Open Access
Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją Publikowanie wyników badań i publikacji naukowych w modelu otwartym.
|