Aktualności

Papieska wystawa na KUL

W związku z 20. rocznicą śmierci św. Jana Pawła II, Biblioteka Uniwersytecka KUL, we współpracy z Akademią Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL oraz Towarzystwem Przyjaciół KUL, przygotowała wystawę „...mocni mocą nadziei. Dziedzictwo myśli św. Jana Pawła II w KUL". Tytuł ekspozycji nawiązuje do Jubileuszowego Roku Nadziei, a jej celem jest ukazanie związków Ojca Świętego z Uniwersytetem oraz przybliżenie Jego refleksji na temat nadziei.

Otwarcie wystawy odbędzie się w poniedziałek 31 marca 2025 r. o godz. 10:40 w Atrium Collegium Norwidianum. Wśród zbiorów materiały dokumentujące życie i nauczanie Papieża Polaka: publikacje dotyczące Jego myśli, a także pamiątki przekazane przez pracowników i przyjaciół KUL; fotografie z audiencji, pielgrzymek oraz osobistych spotkań, jak również przedmioty związane z mszami papieskimi, medale, pocztówki okolicznościowe i inne cenne pamiątki z prywatnych archiwów. Jednym z elementów wystawy będą również wspomnienia związane z osobą Jana Pawła II.

Istotną część ekspozycji stanowić będzie także prezentacja związana z działalnością akademicką Karola Wojtyły w KUL.

Odwiedzający zobaczą maszynopisy prac Jana Pawła II, listy do profesorów oraz inne dokumenty znajdujące się w zbiorach Biblioteki Wydziału Filozofii KUL, a także fotografie przedstawiające Jego obecność na Uniwersytecie. Dopełnienie tej części stanowią pamiątki pochodzące z Muzeum KUL.

Ekspozycja zostanie zaprezentowana w różnorodnych formach, takich jak gabloty wystawiennicze, multimedialny pokaz fotografii oraz wielkoformatowe reprodukcje zdjęć.

Kuratorzy wystawy – Anna Krasuska, Agata Szymaniak; konsultacja merytoryczna – Sylwia Kowalczyk; opracowanie graficzno-plastyczne:  Aleksandra Bartoszewicz, Barbara Cech, Iwona Kasiura, Urszula Szymańska, Sławomir Stasz, Biblioteka Uniwersytecka KUL.