Aktualności / Wydarzenia

Papież Franciszek i myśli Wojtyły

„La meta è la felicità” (Celem jest szczęście) to tytuł zbioru myśli Karola Wojtyły, wydanego właśnie przez włoskie Wydawnictwo Ares we współpracy z KUL.

„Jestem przekonany, że wraz z tą książką nasz profesor stanie się bliski czytelnikom, podobnie jak był bliski swoim studentom i kolegom z naszego uniwersytetu” – pisze we wprowadzeniu rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Publikację wstępem opatrzył papież Franciszek.

„La meta è la felicità” zawiera 366 myśli Karola Wojtyły pochodzących z czasów przed wyborem na Stolicę Piotrową, które w większości zostały opublikowane po raz pierwszy. Jak zauważa papież Franciszek, nie można w pełni zrozumieć św. Jana Pawła II bez poznania Karola Wojtyły, jego myśli i działalności.

„Trzeba odkryć jego osobowość, dzieło, działalność i nauczanie jako człowieka, kapłana, biskupa i kardynała, a także jego szczególną relację z młodzieżą, jego ojcowską postawę wobec nich oraz dramat jego życia, w którym tracił po kolei wszystkich członków swojej rodziny” – pisze Ojciec Święty.

Nawiązując do zaangażowania KUL w przygotowanie tej publikacji, ks. prof. Kalinowski podkreśla, że społeczność uniwersytetu noszącego imię Jana Pawła II czuje się stale zobowiązana do przybliżania rozważań papieża współczesnemu człowiekowi. – Staramy się szukać wciąż nowych dróg promowania i przybliżania nauczania naszego największego profesora kolejnym pokoleniom – podkreśla.

Na uniwersytecie wciąż trwa pamięć o Karolu Wojtyle jako niezwykłym wykładowcy.

Jak mówi rektor KUL, ks. prof. Wojtyła był nauczycielem dyskretnym, nienarzucającym swojego zdania i szanującym opinie innych. – Traktował poważnie swoich studentów, będąc zawsze blisko nich jako nauczyciel, duchowy ojciec czy towarzysz wakacyjnych wypraw – dodaje.

Tę samą postawę Karola Wojtyły możemy odnaleźć w opublikowanym właśnie zbiorze jego myśli, który może stanowić zarówno inspirację na każdy dzień roku, jak i stać się okazją do zastanowienia się nad wieloma sferami ludzkiego życia. Pisma są pogrupowane tematycznie, a dotyczą m.in. człowieka, małżeństwa oraz rodziny, życia społecznego, a także Kościoła czy szerzej pojętych zagadnień dotyczących chrześcijaństwa. Wyboru tekstów i ich przekładu na język włoski dokonała watykanistka Marina Olmo.


Tekst przedmowy Papieża Franciszka:

Niniejszy zbiór pozwala nam zanurzyć się w bogactwo ludzkich, duszpasterskich, teologicznych i kulturalnych talentów jednego z najwybitniejszych ludzi ubiegłego stulecia.

Święty Jan Paweł II, mimo upływu lat od jego pontyfikatu, nadal pozostaje źródłem inspiracji i przyciąga ludzi do Chrystusa swoim stylem życia, głębią nauczania oraz zdolnością do bycia blisko życia każdego człowieka. W dzisiejszym, pełnym niepokoju i nieprzewidywalności świecie, szczególnie potrzebujemy jego przykładu i ojcostwa.

Nie można jednak w pełni zrozumieć św. Jana Pawła II bez poznania Karola Wojtyły, czyli korzeni tego świętego papieża. Trzeba odkryć jego osobowość, dzieło, działalność i nauczanie jako człowieka, kapłana, biskupa i kardynała, a także jego szczególną relację z młodzieżą, jego ojcowską postawę wobec nich oraz dramat jego życia, w którym tracił po kolei wszystkich członków swojej rodziny.

Ten zbiór krótkich fragmentów jego tekstów, w większości niepublikowanych za granicą, a niektórych nawet w Polsce, pozwala nam dotknąć małych pereł jego ludzkiej i chrześcijańskiej głębi, pobudzając naszą ciekawość i zainteresowanie, a tym samym budząc w nas pragnienie, by poznać go bardziej. 

Mam nadzieję, że te starannie wybrane 366 fragmentów, które każdego dnia będą nam towarzyszyć jedną myślą, dotyczącą spraw ludzkich i chrześcijańskich, przyniosą obfite owoce dobra.

Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej książki, a zwłaszcza Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu Jana Pawła II, którego Karol Wojtyła był wykładowcą.

Wam wszystkim, drodzy czytelnicy, niech Jezus błogosławi, a Najświętsza Maryja Panna, Matka Kościoła, niech was strzeże.

Franciszek

Watykan, Santa Marta, 27 kwietnia 2024 r.