Instytut Filozofii oraz Instytut Psychologii KUL zapraszają do udziału w Seminarium z Antropologii Porównawczej. W roku akademickim 2024/25 tematem przewodnim jest myślenie zdroworozsądkowe i ontologie potoczne ujęte z perspektywy kognitywistycznej i psychologicznej.

 

Najbliższe spotkanie odbędzie się w środę, 19 lutego 2025 r. o godz. 17:00. Dr Rafał Wierzchosławski, Uniwersytet SWPS (Poznań) wygłosi referat pt. "Potoczność – wybrane kwestie ontologiczne, epistemologiczne i socjologiczne".

 

MS Teams: 

 

  • ID SPOTKANIA: 373 881 719 23
  • Kod dostępu: mT3XX7vF

 

Link bezpośredni do spotkania

 

Abstrakt:

Przedmiotem krótkiego omówienia będą takie kategorie jak: potoczności (poznanie potoczne), świata codziennego, świata życia (przeżywanego – Lebenswelt, life-world), wiedzy lokalnej (pierwotnej – indigenous knowledge), wiedzy na własny użytek (customized science), czy też nauki protestanckiej (Prot-Science), można potraktować jako odzwierciedlenie różnych etapów zwrotu ku poznaniu przed-naukowemu, jaki możemy obserwować w okresie kilku ostatnich dekad.

W moim zagajeniu do seminarium zwrócę najpierw uwagę na:

  1. kwestie ontologiczne (na jakim poziomie ontologicznym mamy do czynienia z wiedzą potoczną i jej przeciwieństwami jak poznanie naukowe czy też religijne),
  2. następnie zwrócę uwagę na pewne kwestie epistemologiczne – czyli w jakich kategoriach można próbować widzę potoczną ująć, w tym kategorię praktyk społecznych itp.,
  3. by w ostatnim etapie zwrócić uwagę na problematyczność wyróżniania tejże kategorii we współczesnych społeczeństwach opartych na wiedzy.

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Andrzej Zykubek
Ostatnia aktualizacja: 18.02.2025, godz. 11:05 - Andrzej Zykubek