mgr Cezary Ruta - dyrektor
tel. +48 81 445 41 12
mgr Martyna Rutkowska
tel. +48 81 445 41 11
mgr Jakub Zieliński
tel. +48 81 445 41 11
mgr Renata Kras
tel. +48 81 445 41 11
Nasza Kadra dydaktyczna:
LEKTORZY JĘZYKA POLSKIEGO
dr Urszula Ciszewska-Psujek
mail: urszula.ciszewska-psujek@kul.pl
Pracuję w Szkole Języka i Kultury Polskiej KUL od 2010 r., uczę studentów z różnych krajów i na różnych poziomach znajomości języka polskiego.
W pracy z obcokrajowcami bardzo lubię poznawać kulturę, tradycje i zwyczaje osób, które do nas przyjeżdżają. Czuję się wtedy, jakbym podróżowała po całym świecie! Studenci częstują nas często różnymi smakołykami ze swoich krajów i są to bardzo ciekawe doświadczenia!
W wolnym czasie lubię oglądać vlogi podróżnicze, jeździć rowerem, czytać kryminały, a kiedy mam wakacje – chodzić po górach.
mgr Weronika Lameńska-Ćwiek
mail: w.lamenska@kul.pl
Od 15 lat zajmuję się nauczaniem języka polskiego – pracuję z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Na KUL-u prowadzę kursy roczne, wakacyjne oraz pełnię rolę egzaminatora certyfikatu polskiego.
Podobno uczenie kogoś języka to pokazywanie mu świata swoimi oczami i to jest najpiękniejszym aspektem mojej pracy. Lubię spotkania z ludźmi, a ta praca daje mi nieustannie ku temu okazję.
Prywatnie jestem mamą jednego małego człowieka i dużego rudego kota. Kot – Miron odziedziczył imię po Mironie Białoszewskim, co zdradza moją fascynację polską poezją. Poza literaturą cenię proste przyjemności życiowe: przyrodę, dobrą muzykę i doborowe towarzystwo.
mail: marta.plisiecka@kul.pl
Uwielbiam uczyć języka polskiego cudzoziemców! To dla mnie prawdziwa przygoda – możliwość spotykania ludzi z różnych zakątków świata, odkrywania ich kultur, tradycji i sposobów myślenia. Każda lekcja jest jak podróż – nie tylko uczę innych, ale sama również stale poznaję coś nowego o naszym pięknym języku.
Na zajęciach staram się wprowadzać elementy kultury – razem oglądamy polskie filmy, programy czy analizujemy piosenki. Szczególnie cenię sobie pracę ze studentami z programu Erasmus+, bo ich entuzjazm i otwartość zawsze mnie inspirują. Dzięki tym spotkaniom odkrywam polszczyznę na nowo i dostrzegam jej niuanse, które na co dzień mogą umykać.
W wolnych chwilach z przyjemnością sięgam po książki – to dla mnie sposób na relaks i pogłębianie wiedzy. Natomiast wakacje są czasem rodzinnych wyjazdów nad morze – niezmiennie wracamy tam co roku, aby cieszyć się szumem fal i morskim powietrzem.
mail: wioletta.prochniak@kul.pl
Uczę polskiego jako obcego w naszej Szkole Języka i Kultury Polskiej od lat – z krótką przerwą na Uniwersytet Indiany w Bloomington. Tematyka i forma zajęć, które prowadzę – od gramatycznych po lekturę tekstów literackich – wyrastają z przekonania, że język jest mapą kultury (więcej na ten temat w książce Klucz do wierszy. Poezja w nauczaniu języka polskiego jako obcego).
Być może moje zainteresowania sprawiają, że lekcje są ciekawsze, natomiast z całą pewnością zainteresowania studentów inspirują mnie do poznawania nowych rzeczy – tak się dzieje i na zajęciach stricte językowych, jak i na studiach podyplomowych czy konwersatoriach w ramach specjalizacji glottodydaktycznej na polonistyce.
Praca nauczyciela języka polskiego jako obcego jest świetna, bo z jednej strony otwiera drzwi do innych światów (kulturowych), a z drugiej sprawia, że świat przyjeżdża do nas.
mgr Eliza Bełkot
mgr Joanna Broniec
dr Urszula Ciszewska-Psujek
mgr Bożena Krawiec
mgr Weronika Lameńska-Ćwiek
mgr Maria Łaszkiewicz
mgr Marta Plisiecka
mgr Marzena Porębska
dr Wioletta Próchniak