Aktualności / Wydarzenia
Publikacje prorektora KUL w renomowanych czasopismach naukowych
Prof. Maciej Banach jest współautorem artykułów opublikowanych w ostatnim czasie w czołowych międzynarodowych czasopismach medycznych. - Zdecydowanie podnosimy poziom naukowo-badawczy KUL, jednocześnie promując nasze osiągnięcia na arenie międzynarodowej w najistotniejszych tytułach medycznych – podkreśla prof. Banach.
W renomowanych czasopismach naukowych pojawiły się nowe publikacje prof. Macieja Banacha, prorektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ds. Collegium Medicum.
W komentarzu opublikowanym w European Heart Journal - Cardiovascular Pharmacology, czołowym czasopiśmie kardiologicznym, prof. Maciej Banach we współpracy z prof. Peterem Pensonem z John Mores University w Liverpoolu omawiają najnowsze wyniki badań na temat efektywności i bezpieczeństwa leczenia skojarzonego. Naukowcy przekonują w artykule, że umożliwia ono szybsze osiągnięcie celów terapeutycznych, skuteczniejszą redukcję cholesterolu LDL, ciśnienia lub innych czynników ryzyka, a w konsekwencji większą redukcję ryzyka incydentów sercowo-naczyniowych, takich jak zawał, udar, czy zgon sercowo-naczyniowy. - Co ważne jest to leczenie tańsze dla pacjenta, niż terapia oparta na dwóch lub trzech tabletkach – tłumaczy prof. Maciej Banach.
Z publikacji można się też dowiedzieć, że wciąż nie ma jednolitych rekomendacji co do rozpoczęcia leczenia skojarzonego, a niektóre krajowe systemy zdrowia wręcz je uniemożliwiają. - Poza tym wiedza i doświadczenie lekarzy w tym obszarze są wciąż niewystarczające, nie mówiąc o wiedzy samych pacjentów na ten temat – zauważa prof. Banach.
W kolejnej swojej pracy opublikowanej na łamach Archives of Medical Science prof. Banach analizuje rolę podwyższonego stężenia lipoproteiny(a) na ryzyko wystąpienia niewydolności serca. - To pierwsza taka analiza, która dotyczy polskiej populacji – podkreśla prof. Maciej Banach.
Natomiast w pracy opublikowanej na łamach Drugs Discovery Today prof. Maciej Banach wraz z zespołem autorów z Liverpool Hope University, King’s College London oraz University of Oxford przedstawia aktualny stan wiedzy na temat proteomiki w procesie tworzenia nowych leków, oraz optymalizacji leczenia mającej na celu zmniejszenie ryzyka zawału mięśnia sercowego lub udaru.
W ostatniej z serii prac prof. Maciej Banach analizuje związek między otyłością, zespołem metabolicznym i długością telomerów, na podstawie próbek śliny. Wyniki jego ustaleń opublikowane w Archives of Medical Science mogą wskazywać na istotną rolę zespołu metabolicznego na długość życia.
Prof. Maciej Banach zaznacza, że publikacje w prestiżowych czasopismach naukowych, w których pojawia się afiliacja Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II to nie tylko dowód na rosnącą markę KUL w dziedzinie nauk medycznych. - Zdecydowanie podnosimy poziom naukowo-badawczy KUL, jednocześnie promując nasze osiągnięcia na arenie międzynarodowej w najistotniejszych tytułach medycznych – przekonuje prorektor uniwersytetu.