Aktualności / Wydarzenia

Rekrutacja zakończona – studenci poznają wyniki 18 lipca

Zakończył się nabór konkursowy kandydatów na studia licencjackie i jednolite magisterskie. Wyniki zostaną ogłoszone 18 lipca na internetowym koncie rekrutacyjnym kandydata. Nabór konkursowy na studia II stopnia trwa do 20 lipca.

Największa liczba zgłoszeń dotyczy kierunku lekarskiego, który jest tegoroczną nowością. W przypadku Wydziału Medycznego dużym zainteresowaniem cieszy się także pielęgniarstwo, położnictwo, biotechnologia. W czołówce kierunków m.in. kryminologia, prawo, psychologia, filologia angielska, italianistyka w trybie hybrydowym, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, ekonomia, stosunki międzynarodowe. – Szczegółowe wyniki podamy w poniedziałek, ale już teraz należy zaznaczyć, że jesteśmy zadowoleni. Aktualne dane prognozują bardzo dobre wyniki rekrutacji – mówi Monika Stojowska, zastępca rzecznika prasowego KUL.

W ofercie uniwersytetu, liczącej ponad 100 kierunków i specjalności, pojawiły się kolejne propozycje: coaching i doradztwo kariery jako studia I stopnia, hispanistyka, stosunki międzynarodowe oraz ekologia integralna jako studia II stopnia.

 


Kierunek lekarski realizowany będzie na Wydziale Medycznym. W tym przypadku obowiązuje limit miejsc, który wynosi 60. Absolwenci, którzy ukończą te 6-letnie studia, uzyskają tytuł zawodowy lekarza. Zdobędą odpowiednią wiedzę oraz umiejętności praktyczne w zakresie profilaktyki, leczenia i rehabilitacji, niezbędne do wykonywania zawodu lekarza z zapewnieniem wsparcia i uwzględnieniem najwyższego dobra pacjentów.

Z kolei coaching i doradztwo zawodowe to studia I stopnia na Wydziale Nauk Społecznych. Kierunek idealny dla osób, które chcą pracować w charakterze coacha, trenera, szkoleniowca, projektanta kariery czy doradcy zawodowego, a także pracownika działu HR. Studenci zdobędą wiedzę z dziedziny socjologii, psychologii oraz elementów prawa pracy, zarządzania i ekonomii.

Nowością są studia II stopnia na hispanistyce. Kandydaci będą mogli wybrać spośród dwóch specjalizacji: biznesowo-tłumaczeniowej oraz nauczycielskiej. Dzięki nabyciu kompetencji w zakresie specjalistycznego języka hiszpańskiego (m.in. język medyczny) absolwent będzie mógł podjąć zatrudnienie w korporacjach o różnym profilu, również w koncernach farmaceutycznych i instytucjach związanych z medycyną. Specjalizacja przygotowuje do zdobycia kompetencji niezbędnych do uzyskania specjalistycznych certyfikatów językowych sygnowanych przez Madrycką Izbę Przemysłowo-Handlową (certyfikaty z języka hiszpańskiego w biznesie oraz języka hiszpańskiego medycznego). Druga specjalizacja umożliwi pracę w zawodzie nauczyciela języka hiszpańskiego w szkole podstawowej oraz ponadpodstawowej.

Kierunek International Relations, czyli studia II stopnia realizowane w języku angielskim na Wydziale Nauk Społecznych, będzie świetnym wyborem dla tych, którzy chcą wykonywać zawody związane z wykorzystaniem interdyscyplinarnej i rozszerzonej wiedzy z zakresu nauk społecznych, w tym nauk o stosunkach międzynarodowych, zwłaszcza w instytucjach krajowych – rządowych i pozarządowych.

W ofercie pojawiła się ekologia integralna, studia II stopnia, które, jeśli chodzi o perspektywy zawodowe, przygotowują do pracy w narodowych i wojewódzkich instytucjach ochrony środowiska i gospodarki wodnej, organach inspekcji ochrony środowiska, w firmach doradczych i konsultingowych świadczących usługi z zakresu ochrony środowiska, parkach narodowych i krajobrazowych czy gospodarstwach ekologicznych.

KUL przygotował także ofertę studiów w języku angielskim. Na I stopniu są to: Applied Anthropology, European Studies, Informatics, Journalism and Social Communication, Theology (long-cycle programme), a na II Philosophy i International Relations.

Kierunki te spotykają się z dużym zainteresowaniem cudzoziemców oraz obywateli Polski. Warunkiem ich podjęcia jest udokumentowana znajomość języka angielskiego, certyfikat językowy na poziomie B2 lub matura z języka angielskiego zdana na poziomie rozszerzonym z wynikiem min. 60%.

Kandydaci cudzoziemcy mogą podejmować na KUL studia w języku polskim. Warunkiem jest przedstawienie świadectw lub dyplomów oraz poświadczenie znajomości języka wykładowego studiów na poziomie co najmniej B2. Tym samym np. kandydat z Ukrainy na studia w języku polskim najpierw – przed przystąpieniem do konkursu świadectw – jest zobowiązany do zdania egzaminu z języka polskiego. Egzamin ten jest częścią wstępnej procedury kwalifikacyjnej i organizowany jest przez Biuro Rekrutacji we współpracy ze Szkołą Języka i Kultury Polskiej KUL.

Szczegółowe informacje o terminach obowiązujących kandydatów oraz charakterystyka poszczególnych kierunków znajdują się na stronie internetowej kandydat.kul.pl. Można tam również przeczytać instrukcję rejestracji krok po kroku, zapoznać się z dokładnym terminarzem czy sposobami przeliczania punktów z matur.

Rejestracja na rok akademicki 2023/2024 zakończyła się 12 lipca, a wyniki kandydaci poznają 18 lipca po godz. 9:00. Zostaną one udostępnione w serwisie kandydata rekrut.kul.lublin.pl. Nabór wolny rozpocznie się 24 lipca. Kandydaci będą przyjmowani w kolejności zgłoszeń do wyczerpania wolnych miejsc na danym kierunku.
***
Pracownicy Biura Rekrutacji odpowiadają na pytania kandydatów mailowo (rekrutacja@kul.pl), telefonicznie (81 445 41 37) lub osobiście w Collegium Norwidianum 004 przy Al. Racławickich 14.