Aktualności / Wydarzenia
Wartość czasu
Czas jest największą wartością, jaką mamy na ziemi. Za małą wartość przywiązujemy do czasu. On nam ucieka, przepływa między palcami – mówi ks. prof. Michał Heller w najnowszym odcinku „KULminacji Słów”.
Ks. prof. Michał Heller to kosmolog, teolog i filozof, pierwszy Polak, który został laureatem Nagrody Templetona, przyznawanej za pokonywanie barier między nauką a religią. Jako jeden z niewielu uczonych podejmował i podejmuje naukowe wysiłki nad połączeniem świata nauki i świata wiary. Przez wielu określany jako jeden z nielicznych już autorytetów moralnych w kraju.
- Mała wiedza oddala od Pana Boga, bo czyni człowieka zarozumiałym. Duża wiedza czyni człowieka pokornym i sprawia, że łatwiej mu przyjąć coś, co wykracza poza jego zrozumienie – podkreśla ks. prof. Heller już na wstępie rozmowy z Wojciechem Andrusiewiczem i dodaje przy tym: - Wiedza zawsze się miesza z wyobraźnią. Ponieważ nie lubimy nie wiedzieć, zastępujemy wiedzę właśnie wyobraźnią.
Spoiwem całej rozmowy w najnowszej „Kulminacji Słów” jest temat czasu i jego roli w naszym życiu. Ks. prof. Michał Heller stara się odpowiedzieć na pytanie, czy czas jest przydany nam tylko tu i teraz we wszechświecie, czy też będzie z nami obecny w wieczności, a dodatkowo opisuje, czym może być rzeczona wieczność i jak my się w niej odnajdziemy.
- Jeżeli czas jest ontologiczną koniecznością to i Pan Bóg musiałby istnieć w czasie. Istnieje możliwość, że czas nie jest czymś absolutnym, jest właściwością materii, właściwością wszechświata. Poza wszechświatem może go nie być. Wówczas Pan Bóg nie istnieje w czasie – mówi ks. prof. Heller i wskazuje, że wieczność może być stanem, w którym „wszystko jest skoncentrowane na raz i to w stopniu doskonałym”.
- Czas nie przemija, tylko narasta. Przeszłość nie zapada się w nicość. To, co zrobiliśmy ciąży na nas albo pozytywnie, albo negatywnie – konstatuje gość „KULminacji Słów”.
Ks. prof. Heller analizuje podczas rozmowy obecność czasu w prawach fizyki i stwierdza, że poza jednym – II prawem termodynamiki- prawa fizyki są nieczułe na czas. Czy to oznacza, że fizyka może być dowodem na istnienie Boga?
Zapraszamy do obejrzenia najnowszej „KULminacji Słów”.