Aktualności / Wydarzenia
Wygrali i pojechali do Rzymu
Studenci i doktoranci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zwiedzali w Rzymie miejsca związane z początkami chrześcijaństwa i relacjami chrześcijańsko-żydowskimi. Wyjazd zorganizowany przez Centrum Heschela KUL był nagrodą w konkursie „Lubelszczyzna: Dialog kultur, religii i serc”.
- Rzym, będący świadkiem narodzin chrześcijaństwa i jednocześnie będący dziedzictwem wielowiekowego dialogu religijnego, stał się dla naszych studentów i doktorantów żywą przestrzenią nauki i refleksji. Zwiedzając zabytki Wiecznego Miasta mogli zanurzyć się w historii. Doświadczenia tam zdobyte będą cennym fundamentem dla budowania przyszłości opartej na pokoju i jedności. Te wartości przekazujemy w Centrum Heschela KUL – mówi rektor KUL, ksiądz prof. dr hab. Mirosław Kalinowski.
Laureaci konkursu spędzili w Wiecznym Mieście kilka dni. Odwiedzili m.in.: Watykan, Bazylikę Świętego Piotra, a także Wielką Synagogę oraz miejsca związane z dialogiem chrześcijańsko-żydowskim.
- Mieliśmy okazję zobaczyć wspaniałe zabytki antycznej kultury, ale też bardzo dużo dowiedzieliśmy się na temat zabytków związanych z religią chrześcijańską oraz z religią żydowską – mówi Daria Szelachowska, studentka retoryki stosowanej na KUL, która zdobyła nagrodę w konkursie w kategorii esej. - Byliśmy w katakumbach, miejscu pochówku pierwszych chrześcijan, w bazylikach papieskich. Skosztowaliśmy włoskiej kuchni, spacerowaliśmy uroczymi uliczkami Rzymu, mogliśmy zobaczyć bogactwo kultury Włoch — dodaje.
Konrad Król, student filologii romańskiej i edytorstwa na KUL, podkreśla, że wyjazd pozwolił studentom inaczej spojrzeć na miasto, które jest sercem chrześcijaństwa, a jednocześnie tętni kulturą żydowską.
- Tu wspólnota Żydów mieszkała i rozwijała się niejako w cieniu papieża. Sama okolica synagogi pokazuje, że żydowska przeszłość wciąż jest tu żywa, chociażby w postaci różnych żydowskich specjałów, myślę, że ta wizyta pozostawi na długo wspomnienia i przemyślenia – mówi.
Na Michalinie Nowaczewskiej, studentce filologii włoskiej na KUL ogromne wrażenie wywarło zwiedzanie Ogrodów Watykańskich: - Zobaczyć Watykan od wewnątrz i zachwycać się spokojem, ciszą i naturą tych ogrodów było czymś wyjątkowym.
Konkurs „Lubelszczyzna: Dialog kultur, religii i serc” odbywał się w trzech kategoriach: plastycznej, fotograficznej i literackiej. Konkurs otrzymał dofinansowanie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a zorganizowało go Centrum Heschela KUL, które zajmuje się dialogiem chrześcijańsko-żydowskim.