International Human Rights Law:
nowa publikacja Zespołu Katedry Praw Człowieka i Prawa Humanitarnego
https://www.ksiegarnia.beck.pl/21515-international-human-rights-law-krzysztof-orzeszyna#files
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
III EUROPEJSKIE FORUM PRAW CZŁOWIEKA I PRAWA HUMANITARNEGO
Katedra Praw Człowieka była organizatorem Międzynarodowej Konferencji Naukowej w ramach III Europejskiego Forum Praw Człowieka i Prawa Humanitarnego pt. "Zdrowie publiczne i prawa człowieka. Wyzwania i priorytety międzynarodowych i krajowych regulacji prawnych w zakresie bezpieczeństwa", która odbyła się dnia 29 maja 2019 r. w sali CTW 102 Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II o godz. 16.00.
Szczegółowy program tutaj
WYKŁADY PANI PROF. ALLYN TAYLOR (Washington School of Law)
W dniach 27-31 maja, gościem specjalnym Katedry Praw Człowieka jest wybitna specjalistka z zakresu prawa zdrowia publicznego, Pani Prof. J.D., LL.M, J.S.D. Allyn Taylor z Uniwersytetu of Washington School of Law. Życiorys Pani Profesor na stronie Uniwersytetu Georgetown. Pani Profesor przeprowadzi zajęcia z obszaru Global Health Law:
- Poniedziałek: International Health Law: A Case Study of the World Health Organization and Global Health Lawmaking
- Wtorek: The Contribution of Global Health Law to Global Health Governance: Lessons from the Experience of the WHO Framework Convention on Tobacco Control
- Środa: Cannabis and the UN Drug Control Regime Towards International Legal Reform
WIZYTA STUDYJNA
W STAŁYM PRZEDSTAWICIELSTWIE RP W STRASBURGU,
EUROPEJSKIM TRYBUNALE PRAW CZŁOWIEKA
I INSTYTUCJACH RADY EUROPY
Laureaci Jubileuszowego Konkursu pt. 25 Lat RP w systemie Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności: Pan Hubert Górka, Pani Julita Kowalska i Pani Dominika Kuźma, wraz z wykładowcą mec. dr. Robertem Tabaszewskim w dn. 23-27 kwietnia odbyli wizytę studyjną w Radzie Europy, Europejskim Trybunale Praw Człowieka oraz Stałym Przedstawicielstwie RP w Strasburgu. Plan wizyty obejmował m.in. udział w postępowaniu przed ETPCz w sprawie M.N. i inni p. Belgii, spotkaniach z pracownikami Kancelarii Trybunału, departamentu Wykonywania Wyroków, Komitetu CPT, Komitetu ds. Procesu Turyńskiego Karty Społecznej, Zgromadzenia Parlamentarnego i Komitetu Ministrów Rady Europy. Uczestnicy wizyty dziękują za szczególną gościnę i spotkania z Panem Ambasadorem dr. Januszem Stańczykiem.
Relacja z wizyty na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
AKTUALNE WYZWANIA
DEMOKRACJI I PRAWORZĄDNOŚCI W EUROPIE
Katedra Praw Człowieka zaprasza na międzynarodową konferencję naukową w ramach II Europejskiego Forum Praw Człowieka i Prawa Humanitarnego pt. "Aktualne wyzwania demokracji i praworządności w Europie", która odbędzie się dnia 4 kwietnia 2019 r. w Auli Stefana Wyszyńskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
WYKŁAD PANI PROFESOR AIKATERINI TSAMPI
Katedra Praw Człowieka zaprasza na wykłady, warsztaty i seminaria realizowane przez Panią Profesor Aikaterini Tsampi, Profesor Prawa Międzynarodowego Publicznego, z Uniwersytetu Groningen w Niderlandach.
Pani Profesor Aikaterini Tsampi jest osobą utytułowaną. Ukończyła studia licencjackie z zakresu praw człowieka, międzynarodowego prawa humanitarnego i prawa publicznego na uniwersytetach w Paryżu II/Panthéon Assas, Bordeaux IV i Atenach. Otrzymała stopień doktora prawa z zakresu praw człowieka na Uniwersytecie w Strasburgu. Była zatrudniona jako prawnik w Greckiej Krajowej Komisji ds. Praw Człowieka, publikując wiele raportów dotyczących praw człowieka i współpracując z organizacjami międzynarodowymi i krajowymi z zakresu praw człowieka. Jako niezależny badacz brała udział w prestiżowych projektach i działaniach związanych z prawami człowieka (m.in. w Komitecie Praw Człowieka ONZ). Jest trenerem posiadającym kwalifikacje w ramach programu Council of Europe HELP oraz tytuł kwalifikowanego prawnika (adwokata) w Grecji. Otrzymała prestiżowe stypendia (Ile-de-France, Paris, „Bourse d’excellence”, CFF Greece).
KONKURS JUBILEUSZOWY
25 lat Rzeczypospolitej Polskiej w systemie Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności
W imieniu Komisji konkursowej w składzie Pan Minister Jan Sobczak, ks. dr hab. Krzysztof Orzeszyna, prof. KUL; dr adw. Michał Skwarzyński oraz dr adw. Robert Tabaszewski, z największą przyjemnością informujemy, że w Jubileuszowym Konkursie wiedzy pt. „25 lat Rzeczypospolitej Polskiej w systemie Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności” zwyciężyli:
1 miejsce: Pan Hubert Górka
2 miejsce: Pani Dominika Kuźma
3 miejsce: Pani Julita Kowalska
Tytuł finalistów konkursu ponadto otrzymali:
Pani Katarzyna Borucka
Pani Jolanta Bożek
Pani Anna Kobierska
Pani Klaudia Mańka
Pani Wioletta Olejniczek.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Wszyscy laureaci otrzymują gwarantowane nagrody rzeczowe ufundowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP oraz niematerialne w postaci oceny bardzo dobrej z przedmiotu „Prawa człowieka i ich ochrona” oraz „Postępowania przed organami ochrony praw człowieka”.
Wszystkim uczestnikom konkursu chcielibyśmy podziękować za czynny udział i nabycie niezwykle cennych umiejętności praktycznych z zakresu interpretacji i stosowania przepisów Konwencji w polskim porządku prawnym!
Katedra Praw Człowieka zaprasza studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II do udziału w Jubileuszowym Konkursie Wiedzy pt. „25 lat Rzeczypospolitej Polskiej w systemie Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności”. Partnerem Konkursu jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Celem konkursu jest rozpowszechnienie wśród studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II wiedzy na temat Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, jej stosowania i znaczenia w polskim porządku prawnym.
Konkurs obejmuje wiedzę z zakresu postępowań i reprezentacji Rzeczypospolitej Polskiej przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu regulowaną przepisami: 1) Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności wraz z Protokołami Dodatkowymi; 2) Regulaminu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka; a także 3) Porozumienia europejskiego w sprawie osób uczestniczących w postępowaniu przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.
Szczegóły konkursu dostępne są tu:
GRATULUJEMY WYRÓŻNIENIA
Serdecznie gratulujemy Panu Rafałowi Podolakowi, absolwentowi Prawa KUL, który zdobył wyróżnienie za pracę magisterską pt.: "Dopuszczalny zakres kontroli operacyjnej w systemie praw człowieka" w VII edycji ogólnopolskiego konkursu Szefa ABW na najlepszą pracę doktorską, magisterską lub licencjacką z dziedziny bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Przyznając wyróżnienie, Komitet Konkursowy docenił komparatystyczny charakter opracowania w zakresie rozwiązań normatywnych ochrony praw człowieka w kontekście realizacji ustawowych zadań służb specjalnych. Praca magisterska została przygotowana na seminarium magisterskim Prawa człowieka i ich ochrona pod kierunkiem prof. KUL dr hab. Krzysztofa Orzeszyny. Recenzentem pracy był dr adw. Michał Skwarzyński.
"Zważywszy, że uznanie przyrodzonej godności oraz równych
i niezbywalnych praw wszystkich członków wspólnoty ludzkiej jest podstawą wolności, sprawiedliwości i pokoju świata…"
(Fragment Preambuły Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, 1948)
________________________________________________
Serdecznie gratulujemy Panu Emilianowi Kaufmanowi, absolwentowi Prawa KUL, który zdobył wyróżnienie za pracę magisterską pt.: "Ochrona praw człowieka przy realizacji uprawnień służb specjalnych" w VI edycji ogólnopolskiego konkursu Szefa ABW na najlepszą pracę licencjacką lub magisterską z dziedziny bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Praca magisterska została przygotowana na seminarium magisterskim Prawa człowieka i ich ochrona, której promotorem był prof. KUL dr hab. Krzysztof Orzeszyna, a recenzentem dr adw. Michał Skwarzyński.
Katedra Praw Człowieka
Główne kierunki prowadzonych badań :
● Systemy prawne ochrony praw człowieka
▪ Uniwersalny system ochrony praw człowieka
▪ Europejski system ochrony praw człowieka
▪ Polski narodowy i ponadnarodowy system ochrony praw człowieka
▫ Prawa człowieka w Radzie Europy, OBWE i Unii Europejskiej
● Prawa podmiotowe
▪ Katalog praw jednostki chroniony w systemie ONZ
▪ Katalog praw jednostki chroniony w systemie europejskim: Rady Europy, OBWE i Unii Europejskiej
▪ Katalog praw i wolności chronionych w systemach krajowych praw człowieka, w tym zagwarantowanych w Konstytucji RP z 1997 r.
Ostatnia aktualizacja: 16.06.2023, godz. 23:08 - Robert Tabaszewski