Strefa prasy

Zapraszamy do „Strefy prasy”

News żyje krótko, dlatego media muszą działać szybko. Służymy wszystkim mediom wsparciem w komentowaniu i analizowaniu otaczającej nas rzeczywistości i najważniejszych wydarzeń zarówno z Polski, jak i zagranicy. Do Państwa dyspozycji w „Strefie prasy” będą materiały video odnoszące się do tego, co aktualnie ważne, ciekawe i poruszające. Oczywiście wszystkie nagrania do pobrania i wykorzystania za darmo.

2024-06-25

Dr Dorota Tokarska (KUL): Coraz ciężej wynająć mieszkanie, a będzie jeszcze gorzej

strefa_prasy_plansza-tokarska
 
Duże zawirowania przechodzi rynek wynajmu nieruchomości. W największych miastach Polski wolne mieszkania czekają na chętnych, a właściciele muszą obniżać czynsze — często o 20 czy 30% względem ubiegłego roku. Od stycznia ceny najmu spadły w 11 z 17 polskich miast. Drożej jest tylko w Rzeszowie i Radomiu (raport portalu Expander). Krócej na najemców czekają kawalerki, natomiast znalezienie chętnych na wynajem dużego mieszkania mającego powyżej 60m2 zwykle zajmuje powyżej 3 miesięcy.
 
Jakie są powody i prognozy na 2025 rok?
 
Komentarz dr Doroty Tokarskiej z Katedry Zarządzania Przedsiębiorstwem Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
 
2024-11-15

Prof. Andrzej Podraza (KUL): Spodziewajmy się po Trumpie wzmacniania wschodniej flanki NATO. Każda prezydentura zaczynała się od resetu z Rosją, a kończyła na kryzysie.

strefa_prasy_plansza_podraza

Donald Trump 47. prezydentem USA

Co najmniej 270 głosów elektorskich zdobył kandydat partii republikańskiej Donald Trump - tym samym został prezydentem elektem Stanów Zjednoczonych. To wypadkowa zwycięstwa w większości stanów niezdecydowanych (swing states). Chodzi mi.in. o Georgię czy Karolinę Północną. Trump będzie pierwszym prezydentem, który pokieruje federalną administracją przez dwie kadencje nienastępujące po sobie od czasów Grovera Clevelanda w 1892 roku. Konserwatyści odzyskali też kontrolę nad Senatem, nadal ważą się losy Izby Reprezentantów. Prawdopodobne jest, że po wieloletniej przerwie cały aparat państwa będzie sterowany przez jedną opcję polityczną.

O znaczeniu wyborów w USA dla bezpieczeństwa Polski i Europy mówi profesor Andrzej Podraza z Katedry Stosunków Międzynarodowych i Bezpieczeństwa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Nagranie do pobrania:

2024-11-06

Ks. dr hab. Marcin Wysocki, prof. KUL: Popkultura niszczy Dzień Wszystkich Świętych

strefa_prasy_plansza_wysocki_1
 
Świeczki nie na grobie, a w dyni. Z kolei znicze stawiane na płytch mogą posiadać grafiki z bajek czy kreskówek. Do tego cukierki czy psikusy - to tylko przykłady coraz częstszych sposobów celebrowania w Polsce przypadającego na 1 listopada Dnia Wszystkich Świętych. Samo odwiedzanie i strojenie rodzinnych grobów staje się tradycją pozbawioną refleksji, bo popkultura zaburza przesłanie jednego z najważniejszych świąt Kościoła Katolickiego.
Komentarz ks. dra hab. Marcina Wysockiego z Katedry Patrologii Greckiej i Łacińskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
 
2024-10-31

107. rocznica rewolucji październikowej

strefa_prasy_plansza_bednarczyk

W nocy z 24 na 25 października (według stosowanego wówczas w Rosji kalendarza juliańskiego) bolszewicy przeprowadzili zamach stanu. Był to początek krwawych rządów komunistów i wojny domowej, która pochłonęła miliony ofiar. Według szacunków historyków zginęło ponad 15 milionów osób. Liczba ofiar deportacji zesłań do łagrów jest nadal trudna do ustalenia. Przebieg wydarzeń z końca października 1917 roku opisuje dr Michał Bednarczyk z Katedry Stosunków Międzynarodowych i Bezpieczeństwa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Nagranie do pobrania:

2024-10-25

Rektor KUL ks. Prof. Mirosław Kalinowski: Wybór Jana Pawła II na papieża zmienił świat - ówczesny i współczesny

strefa-prasy_kalinowski

Mija 46. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Po raz pierwszy od 455 lat został nim hierarcha spoza Włoch. Trwający blisko 27 lat pontyfikat związanego z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Karola Wojtyły był jednym z najbardziej wyjątkowych i wymagających w historii Kościoła. Kardynał z Polski wybrany na zwierzchnika Stolicy Piotrowej przyczynił się do upadku systemu komunistycznego w Europie.

O roli pontyfikatu papieża Polaka mówi w #StrefaPrasy rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Nagranie do pobrania:

2024-10-16

Dr Dorota Tokarska (KUL): Wprowadzenie rządowego kredytu 0% pogłębi lukę mieszkaniową w Polsce

strefa_prasy_plansza_d_tokarska_1

Najwcześniej w marcu 2025 roku może wystartować rządowy program "kredyt na start". Dzięki niemu będzie można uzyskać dopłaty do rat kredytu hipotecznego m.in. na zakup mieszkania lub domu. Warunkiem będzie kryterium dochodowe.
Program ma przede wszystkim umożliwić zakup pierwszej w życiu nieruchomości tym, którzy posiadają środki tylko na wkład własny.

Komentarz dr Doroty Tokarskiej z Katedry Zarządzania Przedsiębiorstwem
Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Nagranie do pobrania:

2024-10-04

Prof. Michał Zembala: Choroby serca i naczyń są głównym zabójcą społeczeństwa

O stosowanie diety, zaprzestanie palenia papierosów i ograniczenie spożywania tłuszczów apelują kardiolodzy - dzisiaj (29.09) obchodzony jest Światowy Dzień Serca.
Do apelu przyłącza się kardiochirurg i transplantolog prof. Michał Zembala - prorektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ds. klinicznych i rozwoju badań medycznych.

Nagranie do pobrania

2024-09-29

Dr Aleksandra Borowicz o Międzynarodowym Dniu Języków Migowych

Na całym świecie jest ich około 300. Mają własne słownictwo i zasady gramatyczne. 23 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języków Migowych ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Na świecie jest około 70 milionów osób głuchych, a prawie 80% z nich mieszka w krajach rozwijających się. Dzięki językom migowym funkcjonują w społeczeństwie.

O roli języków i ich znaczeniu mówi w Strefie Prasy dr Aleksandra Borowicz z Katedry Pedagogiki Specjalnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Nagranie do pobrania

2024-09-23

Dr Andrzej Gładysz (KUL): 17 września 1939 roku to jeden z najczarniejszych dni w historii Polski

Mija 85. rocznica agresji ZSRR na Polskę. Po zbrojnej napaści Niemiec armia Związku Sowieckiego wtargnęła na pozbawione obrony wschodnie tereny Rzeczypospolitej Polskiej. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski. Zaprzepaszczony został wysiłek tysięcy Polaków zaangażowanych w odbudowę kraju w okresie 20-lecia międzywojennego.

Komentarz dra Andrzeja Gładysza z Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Nagranie do pobrania

2024-09-17


WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona