Strefa prasy
Zapraszamy do „Strefy prasy”
News żyje krótko, dlatego media muszą działać szybko. Służymy wszystkim mediom wsparciem w komentowaniu i analizowaniu otaczającej nas rzeczywistości i najważniejszych wydarzeń zarówno z Polski, jak i zagranicy. Do Państwa dyspozycji w „Strefie prasy” będą materiały video odnoszące się do tego, co aktualnie ważne, ciekawe i poruszające. Oczywiście wszystkie nagrania do pobrania i wykorzystania za darmo.
Nikotyna uzależnia podobnie do opiatów - przypomina psychoterapeuta, prof. Iwona Niewiadomska (KUL).
Te słowa wziąć sobie do serca szczególnie dzisiaj - 21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Liczba palaczy na całym świecie wzrasta, a zamiast tradycyjnych papierosów popularność zyskują wapy czy snusy. Żucie i palenie tytoniu to jedne z najgroźniejszych czynników rakotwórczych. Badania wskazują, że tylko w Polsce przyczynia się to do 93 proc. zachorowań na raka płuc u mężczyzn oraz 77 proc. u kobiet po 35. roku życia.
Eksperci zwracają uwagę na zbyt łagodne restrykcje dla palaczy, co nie sprzyja odejściu od nałogu.
Komentarz prof. Iwony Niewiadomskiej z
Katedry Psychoprofilaktyki Społecznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Dr Dorota Tokarska (KUL): Coraz ciężej wynająć mieszkanie, a będzie jeszcze gorzej
Prof. Andrzej Podraza (KUL): Spodziewajmy się po Trumpie wzmacniania wschodniej flanki NATO. Każda prezydentura zaczynała się od resetu z Rosją, a kończyła na kryzysie.
Donald Trump 47. prezydentem USA
Co najmniej 270 głosów elektorskich zdobył kandydat partii republikańskiej Donald Trump - tym samym został prezydentem elektem Stanów Zjednoczonych. To wypadkowa zwycięstwa w większości stanów niezdecydowanych (swing states). Chodzi mi.in. o Georgię czy Karolinę Północną. Trump będzie pierwszym prezydentem, który pokieruje federalną administracją przez dwie kadencje nienastępujące po sobie od czasów Grovera Clevelanda w 1892 roku. Konserwatyści odzyskali też kontrolę nad Senatem, nadal ważą się losy Izby Reprezentantów. Prawdopodobne jest, że po wieloletniej przerwie cały aparat państwa będzie sterowany przez jedną opcję polityczną.
O znaczeniu wyborów w USA dla bezpieczeństwa Polski i Europy mówi profesor Andrzej Podraza z Katedry Stosunków Międzynarodowych i Bezpieczeństwa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Ks. dr hab. Marcin Wysocki, prof. KUL: Popkultura niszczy Dzień Wszystkich Świętych
107. rocznica rewolucji październikowej
W nocy z 24 na 25 października (według stosowanego wówczas w Rosji kalendarza juliańskiego) bolszewicy przeprowadzili zamach stanu. Był to początek krwawych rządów komunistów i wojny domowej, która pochłonęła miliony ofiar. Według szacunków historyków zginęło ponad 15 milionów osób. Liczba ofiar deportacji zesłań do łagrów jest nadal trudna do ustalenia. Przebieg wydarzeń z końca października 1917 roku opisuje dr Michał Bednarczyk z Katedry Stosunków Międzynarodowych i Bezpieczeństwa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Rektor KUL ks. Prof. Mirosław Kalinowski: Wybór Jana Pawła II na papieża zmienił świat - ówczesny i współczesny
Mija 46. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Po raz pierwszy od 455 lat został nim hierarcha spoza Włoch. Trwający blisko 27 lat pontyfikat związanego z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Karola Wojtyły był jednym z najbardziej wyjątkowych i wymagających w historii Kościoła. Kardynał z Polski wybrany na zwierzchnika Stolicy Piotrowej przyczynił się do upadku systemu komunistycznego w Europie.
O roli pontyfikatu papieża Polaka mówi w #StrefaPrasy rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, ks. prof. Mirosław Kalinowski.
Dr Dorota Tokarska (KUL): Wprowadzenie rządowego kredytu 0% pogłębi lukę mieszkaniową w Polsce
Najwcześniej w marcu 2025 roku może wystartować rządowy program "kredyt na start". Dzięki niemu będzie można uzyskać dopłaty do rat kredytu hipotecznego m.in. na zakup mieszkania lub domu. Warunkiem będzie kryterium dochodowe.
Program ma przede wszystkim umożliwić zakup pierwszej w życiu nieruchomości tym, którzy posiadają środki tylko na wkład własny.
Komentarz dr Doroty Tokarskiej z Katedry Zarządzania Przedsiębiorstwem
Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Prof. Michał Zembala: Choroby serca i naczyń są głównym zabójcą społeczeństwa
O stosowanie diety, zaprzestanie palenia papierosów i ograniczenie spożywania tłuszczów apelują kardiolodzy - dzisiaj (29.09) obchodzony jest Światowy Dzień Serca.
Do apelu przyłącza się kardiochirurg i transplantolog prof. Michał Zembala - prorektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ds. klinicznych i rozwoju badań medycznych.
Dr Aleksandra Borowicz o Międzynarodowym Dniu Języków Migowych
Na całym świecie jest ich około 300. Mają własne słownictwo i zasady gramatyczne. 23 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języków Migowych ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Na świecie jest około 70 milionów osób głuchych, a prawie 80% z nich mieszka w krajach rozwijających się. Dzięki językom migowym funkcjonują w społeczeństwie.
O roli języków i ich znaczeniu mówi w Strefie Prasy dr Aleksandra Borowicz z Katedry Pedagogiki Specjalnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.