21-22.11.2024 r. II Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt.: „Kultura ma znaczenie”
Instytut Dziennikarstwa i Zarządzania KUL zaprasza do udziału w II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt.: „Kultura ma znaczenie”, współorganizowanej z Instytutem Socjologii UMCS. Wydarzenie to odbędzie się w dn. 21-22.11.2024 r. w Auli WFiS UMCS, uroczyste rozpoczęcie obrad o godz. 09.30.
Obserwowana współcześnie dynamika przemian kulturowych nie ma w dziejach precedensu. Mówi się dziś o kulturze, że jest to pojęcie kłopotliwe, a nawet „mocno skompromitowane”, które popadło w niełaskę badaczy. A mimo to wydaje się, że nigdy dotąd wiedza o kształcie i dynamice kultury i zrozumienie jej mechanizmów nie były równie potrzebne, co dzisiaj. W przypadku kultury mamy dziś do czynienia z procesem „rozplenienia się sensów” i wiąże się to z coraz bardziej różnicującym się pojęciem kultury. Jest to pojęcie nieustannie „zapylane” (inspirowane, ale i rozmywane) przez różne dziedziny i formy życia społecznego czy też przez odmienne tradycje naukowe. Kultura jako przestrzeń i determinanta ludzkich aktywności wymaga interdyscyplinarnego namysłu i wieloaspektowego oglądu zjawisk kulturowych.
Taka też jest idea konferencji. Konferencja jest kontynuacją spotkania, które odbyło się w listopadzie 2018 roku w Lublinie. Uczestników obecnej edycji będziemy prosić o namysł nad zagadnieniami zaproponowanymi w poszczególnych panelach.
Do udziału w konferencji zapraszamy zarówno socjologów, filozofów, kulturoznawców, antropologów, literaturoznawców i badaczy mediów oraz przedstawicieli innych dyscyplin humanistycznych i społecznych, jak i „praktyków” kultury, osoby bezpośrednio zaangażowane w jej tworzenie i animację, dla których ważny wydaje się problem kondycji kultury współczesnej.
Podczas sesji plenarnej (pn. Wartość kultury – wartości w kulturze) swoje wystąpienia zapowiedzieli: dr hab. Monika Banaś, prof. UJ; ks. prof. dr hab. Marek Lis, UO; dr hab. Magdalena Szpunar, prof. UŚ oraz prof. dr hab. Anna Śliz, SGGW.
Nasz Uniwersytet reprezentować będą: dr. hab. Justyna Szulich-Kałuża, prof. KUL, dr hab. Małgorzata Gruchoła, prof. KUL, dr. hab. Dariusz Wadowski, dr. Joanna Sosnowska, dr. Aneta Wójciszyn-Wasil, dr. Małgorzata Sławek-Czochra oraz dr Agnieszka Marek. Spotkanie otworzy m.in. Dziekan Wydziału Nauk Społecznych KUL dr hab. Arkadiusz Jabłoński, prof. KUL.
Serdecznie zapraszamy!
Odszedł do Pana Profesor Tomasz Gruszecki
Z głębokim żalem informujemy, że w dniu 2 listopada 2024 roku zmarł
wybitny ekonomista, Dyrektor oraz wieloletni pracownik
Instytutu Ekonomii i Finansów KUL.
Zapewniając o naszej modlitwie i wsparciu
Najbliższym składamy szczere wyrazy współczucia.
Msza święta żałobna zostanie odprawiona
w dniu 14 listopada 2024 r. (czwartek) o godz. 13.15 w Kościele pw. Św. Krzyża w Warszawie. Uroczystości pogrzebowe odbędą się bezpośrednio po Mszy świętej na Cmentarzu Stare Powązki w Warszawie.
Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie!
7.11.2024 r. Konferencja Międzynarodowa pt.: IDENTITY – OPENNESS – INTEGRATION Polish Communities in the United Kingdom after Brexit
Instytut Nauk Socjologicznych KUL zaprasza do udziału w Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt.: IDENTITY – OPENNESS – INTEGRATION Polish Communities in the United Kingdom after Brexit (TOŻSAMOŚĆ – OTWARTOŚĆ – INTEGRACJA Polskie społeczności w Wielkiej Brytanii po brexicie). Wydarzenie odbędzie się w dn. 07.11.2024 r. (czwartek) od godz. 10.00 w sali C-1031.
Serdecznie zapraszamy!
29.10.2024 r. wykład Karola Wojtyły teoria uczestnictwa. Potencjał badawczy i aplikacyjny z perspektywy socjologii
W dniu 29 października 2024 r. (wtorek) o godz. 17:00 w sali C-220 im. Prof. Tadeusza Stycznia SDS odbędzie się kolejne Konwersatorium Myśli Karola Wojtyły – Jana Pawła II, organizowane przez Instytut Jana Pawła II KUL.
W ramach konwersatorium wykład zatytułowany "Karola Wojtyły teoria uczestnictwa. Potencjał badawczy i aplikacyjny z perspektywy socjologii" wygłosi dr hab. Wioletta Szymczak, prof. KUL (Katedra Socjologii Kultury, Religii i Partycypacji Społecznej). Po wykładzie będzie okazja do dyskusji.
Spotkanie odbędzie się w formie hybrydowej.
24.10.2024 r. konferencja pt.: "Współczesne wyzwania pedagogiki chrześcijańskiej" połączona z wręczeniem Księgi Jubileuszowej dedykowanej Prof. dr hab. Alinie Rynio.
Instytut Pedagogiki Wydziału Nauk Społecznych KUL oraz Fundacja Rozwoju KUL zapraszają do udziału w konferencji pt.: "Współczesne wyzwania pedagogiki chrześcijańskiej" połączonej z wręczeniem Księgi Jubileuszowej dedykowanej Prof. dr hab. Alinie Rynio. Wydarzenie to odbędzie się w dn. 24.10.2024 r. w sali CTW-114.
Dr hab. Monika Adamczyk, prof. KUL w Polskim Stowarzyszeniu Szkół Pracy Socjalnej
Miło nam poinformować, że Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II przystąpił do Polskiego Stowarzyszenia Szkół Pracy Socjalnej. Pani dr hab. Monika Adamczyk, prof. KUL z Instytutu Nauk Socjologicznych Wydziału Nauk Społecznych KUL reprezentuje nasz Uniwersytet w tym szacownym gronie.
Wręczenie nominacji profesorskiej ks. prof. dr. hab. Kazimierzowi Pierzchale
W dniu 8 października 2024 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył akty nominacyjne nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Miło nam poinformować, że nominację profesorską otrzymał ks. prof. dr hab. Kazimierz Pierzchała z Instytutu Pedagogiki Wydziału Nauk Społecznych KUL.
Serdecznie gratulujemy!
Informacja na temat nominacji na stronie Archidiecezji Warszawskiej
11.10.2024 r. promocja książki prof. dr. hab. Mariana Surdackiego
Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu z prof. dr. hab. Marianem Surdackim (Instytut Pedagogiki Wydziału Nauk Społecznych KUL), promującym książkę pt.: "Infirmeria Szpitala Świętego Ducha w Rzymie w XVII-XVIII wieku", które odbędzie się w dniu 11 października 2024 r. o godz. 18.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie (w Galerii Biblioteki), ul. Narutowicza 4.
W spotkaniu wezmą udział:
- ks. prof. dr. hab. Augustyn Eckmann,
- dr. hab. Wiesław Partyka, prof. KUL
Organizatorami spotkania są Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz Towarzystwo Naukowe KUL. Wydarzenie odbywa się w ramach Nocy Bibliotek.
10.10.2024 r. Konferencja „Błogosławiony Jerzy Popiełuszko. Niezłomny duchowny, kapelan i męczennik”
Katedra Pedagogiki Chrześcijańskiej i Biografistyki Pedagogicznej Instytutu Pedagogiki WNS KUL; Komisja Uczelniana NSZZ „Solidarność”; Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność”; Instytut Pamięci Narodowej oraz Fundacja Rozwoju KUL zapraszają na konferencję „Błogosławiony Jerzy Popiełuszko. Niezłomny duchowny, kapelan i męczennik”, która odbędzie się 10 października 2024 o godz. 9.10 w Centrum Transferu Wiedzy, aula CTW-114. Konferencja zorganizowana została w 40. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Badaczki z Instytutu Psychologii KUL w rankingu World’s Top 2% Scientists 2024
Miło nam poinformować, że dr hab. Agata Błachnio, prof. KUL oraz dr hab. Aneta Przepiórka, prof. KUL z Instytutu Psychologii Wydziału Nauk Społecznych KUL znalazły się wśród 2% najbardziej wpływowych naukowców z całego świata.
Ranking World’s Top 2% Scientists 2024 przygotowywany jest przez Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem naukowym Elsevier BV i firmą SciTech Strategies, Inc. Został opracowany w oparciu o dorobek naukowy poszczególnych badaczy, zgromadzony w bazie Scopus. Naukowcy oceniani byli na podstawie m.in. takich kryteriów bibliometrycznych jak: całkowita liczba cytowań, indeks Hirscha, skorygowany o współautorstwo indeks Schreibera, pozycja i rola autora wśród współautorów publikacji (pierwsze, ostatnie miejsce) czy liczba artykułów.
Serdecznie gratulujemy!